ua en ru

В Україні за 9 міс. 2011 р. затримано в 2,5 рази менше незаконних мігрантів

Автор: RBC.UA
В Україні за 9 міс. 2011 р. на державному кордоні затримано в 2,5 рази менше незаконних мігрантів, ніж за аналогічний період минулого року. Якщо за 9 міс. 2010 р. було виявлено та затримано 15,7 тис. незаконних мігрантів, то за аналогічний період цього року - 6,2 тис. осіб, з яких майже 5 тис. відмовлено у пропуску через державний кордон.

В Україні за 9 міс. 2011 р. на державному кордоні затримано в 2,5 рази менше незаконних мігрантів, ніж за аналогічний період минулого року. Про це повідомляє прес-служба Державної прикордонної служби (Держприкордонслужби).

Якщо за 9 міс. 2010 р. було виявлено та затримано 15,7 тис. незаконних мігрантів, то за аналогічний період цього року - 6,2 тис. осіб, з яких майже 5 тис. відмовлено у пропуску через державний кордон. Більшість незаконних мігрантів виявляли на кордоні з Росією (понад 2,7 тис. осіб) та Молдавією (майже 1,3 тис. осіб). Також 435 незаконних мігрантів виявили на українсько-словацькому кордоні, 506 на кордоні з Білорусією, 158 - з Польщею, майже 100 - з Угорщиною, 29 - з Румунією та 77 й 933, які прямували через морські та повітряні шляхи України відповідно.

Відзначається, що мігранти в ЄС змінюють напрямки своїх мандрівок та все менше вибирають Україну, як транзитний шлях. Початок значного зменшення кількості незаконних мігрантів відмічається з 2008 р. З усіх виявлених незаконних мігрантів 88,5 % були вихідцями з країн СНД і тільки 10,2% з країн міграційного ризику, тоді як ще 3 роки тому відсоток вихідців з країн Південно-Східної Азії та Африки сягав 20%.

Держприкордонслужба повідомляє, що викриття та притягнення до кримінальної відповідальності організаторів та пособників угруповань, які займаються переправленням мігрантів, привело не тільки до зниження потоків незаконної міграції територією України, а й до їх переорієнтації на транзитне слідування через Білорусію та країни Прибалтики. Також на це вплинуло й збільшення кримінальної відповідальності причетних до переправлення осіб. Загалом протягом 2011 р. Держприкордонслужбою України порушено 82 кримінальні справи за статтею 332 Кримінального кодексу України "Незаконне переправлення осіб через державний кордон України" та притягнуто до кримінальної відповідальності 125 осіб - здебільшого це жителі прикордонних районів, які були організаторами, пособниками та переправниками мігрантів.

Крім того, чітко простежується переорієнтація незаконного проникнення в Україну не через "зелену" ділянку кордону, а через пункти пропуску. Використовують для цього як легальний в'їзд з приватною, освітньою та туристичною метою, так і слідування по підробленим документам.

Однією з популярних схем є схема прибуття іноземних громадян на навчання. Наприклад, у 2010 р. навчальними закладами видано майже 12 тис. запрошень іноземцям для навчання, з яких близько 7,5 тис. становили вихідці з країн Південно-Східної Азії та Африки. Проте 10% осіб, що в'їхали в Україну, в навчальні заклади не прибули. Намагаючись не допустити поширення цього, начебто легального каналу потрапляння на територію нашої країни, Держприкордонслужба спільно з Міністерством внутрішніх справ України двічі проводила операцію "Студент". Ці заходи допомогли викрити стан справ у вузах та запобігти правопорушенням. Крім цього, було відпрацьовано низку спільних заходів з Міністерством освіти та Міністерством закордонних справ України.

Для ефективної протидії незаконній міграції в адміністрації Держприкордонслужби затверджено та виконується відповідний комплексний план на 2011 рік, згідно з яким постійно проводиться взаємодія зі співробітниками СБУ та МВС, зацікавленими міністерствами та місцевими органами влади по впровадженню системних заходів, направлених на виявлення та затримання нелегальних мігрантів, говориться в повідомленні відомства.

У першу чергу здійснюється посилений контроль за легальним потраплянням на територію України незаконних мігрантів. Так, протягом 9 міс. 2011 р., тільки за результатами співбесід було відмовлено у в'їзді в Україну 175 іноземцям - потенційним незаконним мігрантам. Вони мали дійсні українські візи, але не змогли пояснити мети поїздки до нашої країни. У пунктах пропуску через державний кордон затримано 53 іноземці, з країн Південно-Східної Азії та Африки, які використовували чужі та підроблені документи, в тому числі паспорти громадян Ізраїлю та Великобританії. За спробу перетнути державний кордон із 935 затриманих незаконних мігрантів - 26 іноземців навчалися у вищих навчальних закладах України. 86 затриманих іноземців мали довідки про подання заяви щодо надання статусу біженця в Україні, а 16 іноземців затримувалися повторно.

Протягом осіннього періоду співробітниками Держприкордонслужби та правоохоронних органів припинено діяльність 46 організованих злочинних груп.

Нагадаємо, сьогодні стало відомо, що ЄС виділив 30 млн євро на вирішення питань щодо нелегальних мігрантів в Україні, посилення національної політики в сфері міграції, а також будівництво семи центрів тимчасового розміщення і двох центрів тримання мігрантів протягом наступних 2,5 років в контексті Угоди про реадміссію між ЄС та Україною. Про це повідомила прес-служба представництва ЄС в Україні. Мета проекту полягає в наданні підтримки Україні в проектуванні, створенні, облаштуванні та наданні обладнання для пунктів тимчасового розміщення і центрів затримання для неврегульованих мігрантів у відповідності до європейських стандартів.

Очікується, що будівництво центрів тимчасового розміщення розпочнеться восени 2011 р. і завершиться до весни 2014 р. Представництво ЄС в Україні та Державна прикордонна служба України 19 жовтня 2011 р. відкрили будівництво першого центру тимчасового розміщення мігрантів в с.Сопич Сумської області.