ua ru

В Україні набули чинності нові правила щорічного призначення та індексації пенсії

Автор: RBC.UA
В Україні сьогодні, 1 липня, набрав чинності закон № 231-VII "Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії".

В Україні сьогодні, 1 липня, набрав чинності закон № 231-VII "Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії".

Згідно із законом врегульовано низку питань пенсійного забезпечення: про зарахування до страхового стажу часу перебування у відпустці по вагітності та пологах, виплати пенсії по втраті годувальника дітям, які досягли 18-річного віку, в період перерви в навчанні, про зміну механізму перерахунку пенсій з 1 березня кожного року, про оптимізацію зарплати для обчислення пенсії шляхом першочергового виключення періодів одержання допомоги по безробіттю, про вдосконалення механізму визначення середньомісячного коефіцієнта зарплати особи у разі, коли є неповний місяць страхового стажу.

З липня 2013 р. особи, які перебувають у відпустці по вагітності та пологах і отримують допомогу по вагітності та пологах, будуть застрахованими особами, отже, ця відпустка буде зараховуватися до страхового стажу при призначенні пенсії.

Крім того, діти, які досягли 18-річного віку (якщо вони навчаються на денній формі навчання) зможуть отримувати пенсію із нагоди втрати годувальника в періоди перерви в навчанні, але за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців.

Вступає в силу змінений механізм щорічного перерахунку призначених пенсій з 1 березня кожного року. Порядок проведення такого перерахунку, як і раніше буде визначатися у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету міністрів України.

Раніше право на перерахунок пенсій визначалося в залежності від того, наскільки в попередньому році зріс розмір пенсії особи, то у зв'язку із змінами, що це не буде мати значення. Перерахунку фактично підлягають всі пенсії. При цьому заробітна плата, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію буде підвищуватися на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20% зростання показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком. Кожному пенсіонеру гарантується підвищення заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, на коефіцієнт не менш зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.

Законом пенсіонеру надана можливість при визначенні зарплати для обчислення пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, у першу чергу виключити періоди отримання допомоги по безробіттю (за ці періоди враховується мінімальна зарплата) незалежно від їх періодичності. Також вдосконалено механізм визначення середньомісячного коефіцієнта зарплати особи у разі, коли є неповний місяць страхового стажу (місяці, в яких заробіток менше мінімальної заробітної плати). Це дозволить збільшити розмір пенсії.

Нагадаємо, Верховна Рада прийняла відповідний закон 14 травня 2013 р.

Раніше повідомлялося, що за підсумками 4 місяців 2013 р. до Пенсійного фонду України надійшло 53 млрд 293,1 млн грн, що на 4 млрд 588,7 млн грн більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. А міністр соцполітики Наталя Королевська заявила, що позитивна динаміка перевиконання плану надходжень до ПФУ закладає основи для вдосконалення пенсійної системи, над якою працює спеціальна робоча група з провідних спеціалістів у соціальній сфері.

Слід також зазначити, що ВР вже кілька разів намагалася прийняти закон про скасування пенсійної реформи, і кожен раз для прийняття позитивного рішення щодо відповідного законопроекту не вистачало кількох голосів. Відзначимо, що раніше в ПФУ заявляли, що в разі скасування пенсійної реформи дефіцит фонду вже в цьому році зросте на 12,7 млрд грн.