ua en ru

В Україні сьогодні День скорботи і пам'яті жертв війни (відео)

Автор: RBC.UA
В Україні сьогодні День скорботи і пам'яті жертв війни. Це одна з найбільш скорботних дат у вітчизняній новітньої історії. Фашистська Німеччина 71 рік тому віроломно напала на Радянський Союз, зі світанку почавши масоване бомбардування по багатьом містам країни і переправу військових частин вермахту через прикордонні річки.

В Україні сьогодні День скорботи і пам'яті жертв війни. Це одна з найбільш скорботних дат у вітчизняній новітньої історії. Фашистська Німеччина 71 рік тому віроломно напала на Радянський Союз, зі світанку почавши масоване бомбардування по багатьом містам країни і переправу військових частин вермахту через прикордонні річки.

Офіційно радянському уряду про початок війни повідомив посол Німеччини Вальтер Шуленбург о 5:30 ранку, коли німецька авіація вже бомбила міста.

Слідом за Німеччиною війну СРСР оголосили її союзники - Італія та Румунія. Потім до них приєдналися Фінляндія, Угорщина, Словаччина і Хорватія.

Перший день війни обернувся катастрофою: в ряді районів німецькі танки просто змели оборону прикордонників і просунулися вглиб території СРСР на 15-20 кілометрів, німецька авіація на радянських аеродромах знищила 1200 літаків, серед радянських частин панували хаос і плутанина.

Багато істориків після війни жахалися тому факту, що німецькі генерали з натхненням сприйняли накази нацистів ставитися до населення "як до тварин". З перших хвилин авіація бомбила цивільні об'єкти в Мінську, Києві, Одесі, а полонених і поранених часто вбивали, пояснюючи це тим, що СРСР не підписував відповідних конвенцій. На окупованій території одразу з'явилися карателі, що грабували і знищували місцеве населення.

Несподівану підтримку СРСР вже в перший день отримав від Англії. Прем'єр-міністр цієї країни Уінстон Черчілль, який вважався головним британським антикомуністом, у своєму зверненні заявив про готовність допомогти СРСР у боротьбі з нацистами. "Якби Гітлер вторгся в пекло, я б надав Палаті громад як мінімум позитивну характеристику сатани", - пояснював Черчилль свою позицію.

На території України військові дії тривали з червня 1941 р. до жовтня 1944 р. Наша країна понесла величезні втрати. На фронтах, у концтаборах, у масових каральних акціях загинули до 10 млн наших співвітчизників. Повністю або частково були знищені 714 українських міст, 29 тис. сіл, більше 16 тис. промислових об'єктів. Без житла залишилися 10 млн людей.

Сьогодні, в 71 річницю початку війни, в 10:00 відбудеться всеукраїнська хвилина мовчання. Президент візьме участь у церемонії покладання квітів до Могили Невідомого солдата.

Сьогодні о 10:00 було оголошено хвилину мовчання. Також Президент України Віктор Янукович, голова Верховної Ради Володимир Литвин, прем'єр-міністр Микола Азаров, голова Київської міської держадміністрації Олександр Попов, голова Київської обласної держадміністрації Анатолій Присяжнюк та ін. поклали квіти до могили Невідомого солдата у столичному парку Вічної Слави.

У зверненні Президента України до українського народу говориться: "Час усе більше віддаляє нас від 22 червня 1941 року, коли на українську землю прийшла Велика Вітчизняна війна. Це одна з найбільших трагедій нашого народу за всю його багатовікову історію. За три роки гітлерівської окупації люди зазнали неймовірних страждань, принижень та горя, але не підкорилися. Об'єднані спільною метою - якнайшвидше звільнити рідну землю від ненависного ворога, незважаючи на смертельну загрозу, наші співвітчизники мужньо боролися на фронтах і в тилу, у підпіллі та у партизанських загонах. Значним є внесок України у розгром нацистської імперії. Але великими є і жертви: половина із більш ніж семи мільйонів наших земляків, що стали до лав збройних сил, не повернулися до рідних осель. У цей день народної скорботи згадаймо усіх, кого забрала минула війна. Вічна їм і світла пам'ять".