ua en ru

В Україні сьогодні вшановують пам'ять жертв політичних репресій

Автор: RBC.UA
У зв'язку з проведенням сьогодні травня заходів до Дня пам'яті жертв політичних репресій буде приспущено Державний прапор України на будинках та спорудах органів державної влади, державних підприємств, установ і організацій на території України,закордонних дипломатичних та інших установ України.

У зв'язку з проведенням сьогодні травня заходів до Дня пам'яті жертв політичних репресій буде приспущено Державний прапор України на будинках та спорудах органів державної влади, державних підприємств, установ і організацій на території України,закордонних дипломатичних та інших установ України. Відповідне доручення дав прем'єр-міністр України Микола Азаров, передає прес-служба Кабінету міністрів України. Також у цей день буде обмежено проведення розважальних заходів.

Крім цього, глава уряду доручив забезпечити проведення за участю представників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадських організацій і об'єднань, студентства, учнівської молоді та духовенства мітингів-реквіємів, покладання вінків і квітів до пам'ятних знаків, місць поховання жертв політичних репресій у населених пунктах України. Також буде відправлено панахиди.

У навчальних закладах, військових частинах, закладах культури за дорученням М.Азарова мають пройти уроки, лекції, бесіди, присвячені вшануванню пам'яті жертв політичних репресій в Україні.

Прем'єр-міністр також доручив органам виконавчої влади вжити додаткових заходів щодо соціального захисту реабілітованих громадян, які зазнали політичних репресій.

Напередодні, прем'єр-міністр приймає участь у жалобних заходах у зв'язку з Днем пам'яті жертв політичних репресій у Національному історико-меморіальному заповіднику "Биківнянські могили" (м. Київ, Броварський проспект, урочище Биківня).

Згідно з підписаним в травні 2007 р. Президентом В.Ющенком Указом "Про заходи у зв'язку з 70-ю річницею Великого терору - масових політичних репресій 1937 - 1938 рр.", встановлюється, що в третю неділю травня в Україні відзначатиметься День пам'яті жертв політичних репресій . Нагадаємо, вперше в травні 2008 р. по всій Україні були приспущені державні прапори, а траурні заходи пройшли в усіх регіонах.

Відзначимо, в селищі Биківня впродовж 30-х - на початку 40-х років минулого століття здійснювалося поховання понад сотні тисяч людей, закатованих органами НКВС.

Як повідомлялося, Державною комісією, створеною Розпорядженням Ради Міністрів УРСР від 8 грудня 1988 р., було встановлено, що у 19-му та 20-му кварталах Дарницького лісництва біля селища Биківня поховані жертви сталінських репресій 30-х - початку 40-х років. Ці землі у 1937 р. були виділені для об'єкта спеціального призначення НКВС, на якому протягом 1937-1941 рр. відбувалися масові поховання розстріляних та закатованих.

Репресованих звозили до Биківні й хоронили навіть після початку Великої Вітчизняної війни, до окупації Києва німцями. Під час окупації німецька влада розрила ці могили на огляд громадськості з метою викриття злочинів більшовицького режиму. Однак по завершенню війни радянська влада всю інформацію знову засекретила.

У повоєнний час розслідування подій у Биківні проводили чотири державні комісії. Перші три - 1945, 1971, 1988 рр. оголосили про те, що у Биківні поховані жертви фашизму, причому в ході діяльності останньої з комісій було виявлено та знищено багато документів. Лише четверта комісія - в 1989 р. - оголосила, що у Биківні поховані жертви сталінських репресій.

Протягом 2000-2004 рр. було встановлено, що поховання у селищі Биківня є найбільшим в Україні похованням жертв політичних репресій (більше за Бабин Яр). За даними науковців, у Биківні поховано близько 100-120 тис. репресованих, проте, за даними СБУ, наявні відомості про репресії не є повними та остаточними і потребують ретельного опрацювання великої кількості матеріалів та глибокого наукового дослідження.