ua en ru

В Україні відзначають День Соборності

Автор: RBC.UA
У столиці та в усіх регіонах України сьогодні проходять урочисті заходи з нагоди Дня Соборності України та 92-ї річниці проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки.

У столиці та в усіх регіонах України сьогодні проходять урочисті заходи з нагоди Дня Соборності України та 92-ї річниці проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки.

Як повідомляє прес-служба Президента України, урочистості розпочалися покладанням квітів до пам'ятників Тарасу Шевченку та Михайлу Грушевському. В церемонії взяли участь керівники держави - Президент України Віктор Янукович, прем'єр-міністр України Микола Азаров, екс-Президент України Леонід Кравчук, народні депутати України, члени уряду, представники громадськості, керівництво столиці України.

Після завершення церемонії покладання квітів її учасники відбули до Національного палацу мистецтв "Україна", де пройшли урочисті збори з нагоди Дня Соборності. Відзначимо, що екс-президенти Леонід Кравчук та Віктор Ющенко на цих зборах присутні не були, в той же час прийняв участь екс-президент Леонід Кучма.

У цей же день у Києві на Майдані Незалежності для киян та гостей столиці проходить концертно-розважальна програма, а в районах міста- різні культурно-мистецькі заходи - концерти, зустрічі з громадськими діячами. Всього в масових заходах на честь Дня Соборності в Києві брали участь приблизно 16 тис. осіб, за інформацією прес-служби Міністерства внутрішніх справ (МВС).

Урочистості з нагоди Дня Соборності України також проходять у всіх регіонах. Крім того, в Автономній Республіці Крим, крім Дня Соборності України, відзначатиметься 20-а річниця відновлення автономії і День Автономної Республіки Крим.

Відзначимо, 22 січня в День Соборності України в центрі Києва опозиційні сили планують провести мітинг.

Раніше, 14 січня, міністр внутрішніх справ України Анатолій Могильов заявив, що 22 січня 2011 під час проведення акцій протесту в Києві планується кровопролиття.

Нагадаємо, ідея соборності бере свій початок від об'єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві. Свій внесок у розвиток соборності України внесли українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко і Пилип Орлик.
Проте, вперше про Україну як про окрему державі почали говорити в 20 столітті. У результаті прийняття III Універсалу Української Центральної Ради 7 листопада 1917 р. була проголошена Українська Народна Республіка, до складу якої увійшли 9 українських губерній.

Під впливом цих подій в жовтні 1918 р. у Львові представники західноукраїнських політичних партій створили Українську Національну Раду, а 19 жовтня того ж року було проголошено утворення Західно-Української Народної Республіки. З тих пір між урядами УНР і ЗУНР велися переговори про втілення ідеї соборності.

1 грудня 1918 у Фастові був підписаний "Передвступний договір" про об'єднання УНР і ЗУНР, у якому було заявлено про непохитний намір найближчим часом створити єдину державу. Як наслідок, восени 1918 року утворилася Західно-Українська Народна Республіка. 22 січня 1919 цей договір, відомий як «Акт Злуки» був оприлюднений у Києві на Софіївській площі.

Це державне свято символізує єдність українських земель. І хоча державі тоді не вдалося зберегти єдність і незалежність, «Акт Злуки» став реальним втіленням вікової мрії українців про свою суверенну державу. Ця мрія змогла здійснитися тільки в 1991 р., коли Україна здобула незалежність.