ua en ru

В Україні відзначають 20-у річницю ухвалення Декларації про державний суверенітет

Автор: RBC.UA
Сьогодні відбулося урочисте засідання Верховної Ради (ВР) України з нагоди 20-х роковин ухвалення Декларації про державний суверенітет України, повідомляє прес-служба парламенту.

Сьогодні відбулося урочисте засідання Верховної Ради (ВР) України з нагоди 20-х роковин ухвалення Декларації про державний суверенітет України, повідомляє прес-служба парламенту.

До участі в торжествах були запрошені народні депутати України першого і наступних скликань, прем'єр-міністр України Микола Азаров, члени уряду, глава Конституційного суду України Анатолій Головін, глава Верховного суду України Василь Онопенко, глава Вищого Адміністративного суду України Олександр Пасенюк, представники духівництва і дипломатичного корпусу.

Нагадаємо, 16 липня 1990 р. ВР Української РСР прийняла Декларацію про державний суверенітет України. Свій підпис під документом поставив перший заступник голови ВР Іван Плющ. Згідно з Декларацією, Україна проголошувалася суверенною державою, в якій затверджувалися верховенство, самостійність і неподільність влади Республіки на її території. З дня ухвалення документа від імені народу могла виступати виключно ВР України, а територія України в існуючих межах проголошувалася недоторканною.

Дата ухвалення Декларації була оголошена Днем незалежності України. Проте згодом святкування перенесли на 24 серпня, адже саме цього дня в 1991 р. ВР прийняла Акт проголошення незалежності України і остаточно вивела державу зі складу Союзу Радянських Соціалістичних Республік (СРСР).

Відзначимо, що в період з 1989 до 1991 р. майже всі республіки СРСР прийняли декларації про державний суверенітет. У березні 1991 р. був проведений всесоюзний референдум, на якому більшість населення проголосувала за збереження СРСР. Втім, Литва, Естонія, Латвія, Грузія, Молдова і Вірменія, які на той момент оголосили про свою незалежність або перехід до незалежності, не приймали участі у референдумі. За результатами голосування 20 серпня 1991 р. планувалося створити новий Союз суверенних держав. За день до цієї дати деякі державні діячі спробували зробити державний переворот і повернути владу Комуністичній партії СРСР. Втім, події, відомі під назвою ДКНС, потерпіли поразку. А вже 8 грудня в 1991 р. в Біловезькій пущі лідери трьох республік - України, Росії і Білорусі - підписали угоду, якою остаточно оформили розпад СРСР.