ua en ru

У Таджикистані близько 200 осіб загинули в ході спецоперації влади в місті Хорог (відео)

Автор: RBC.UA
У місті Хорог Гірсько-Бадахшанської області Таджикистану весь сьогоднішній день триває масштабна воєнна операція, в ході якої загинули щонайменше 100 військовослужбовців і стільки ж мирних жителів. У місті панує паніка.

У місті Хорог Горно-Бадахшанської області Таджикистану весь сьогоднішній день триває масштабна воєнна операція, в ході якої загинули щонайменше 100 військовослужбовців і стільки ж мирних жителів. У місті панує паніка, передає ВВС.

За словами журналістів, зв'язатися з Хорогом немає ніякої можливості, так як всі лінії зв'язку відключені. Дорога, що з'єднує Душанбе і Хорог, перекрита. На даний момент важко поранених військовослужбовців, які отримали поранення в ході спецоперації, доставляють у столичні шпиталі.

За інформацією ряду джерел, медикам варто готуватися до прийому не менше 60-ти важко поранених військовослужбовців. Близько 100 солдатів загинули в результаті повномасштабних бойових дій, стільки ж мирних жителів стали жертвами конфлікту.

За офіційною версією, військові переслідують вбивць генерала спецслужб Абдулло Назарова. З початком спецоперації в місто ввели важку військову техніку, яка почала прострілювати вулицю. Одночасно з цим авіація підтримала сухопутні загони. За офіційними даними, вже вдалося ліквідувати одного з польових командирів бойовиків Юдгоша Масалаева, а також брата і сина Тулебека Аюмбекова, якого звинувачують у вбивстві генерала спецслужб. "На Памірі йде етнічна чистка. Ми зв'язалися по супутниковому зв'язку з рідними, які повідомляють, що місто бомблять з повітря. Є численні руйнування. Також приходить інформація про численні жертви серед мирного населення", - розповів ВВС голова Соціал-Демократичної партії Таджикистану по Гірському Бадахшане Олім Шерзамонов.

Глава управління Держкомітету Нацбезпеки по Гірничо-Бадахшанської автономної області генерал-майор Абдулло Назаров був убитий вночі 21 липня. Генерал і кілька його товаришів по службі слідували в автомобілі з Ішкашіма в адміністративний центр Горно-Бадахшанської автономної області. Їхній автомобіль зупинили двадцять чоловік, які, витягнувши генерала з машини, почали його бити. 56-річний Назаров від отриманих травм помер на місці.

За офіційною версією, у вбивстві генерала спецслужб Абдулло Назарова звинувачується незаконна збройна група під керівництвом командира прикордонного загону "Ішкашім" і колишнього польового командира таджицької опозиції Толібека Аембекова. Повідомляється, що він відмовився здатися добровільно і чинить збройний опір. Його звинувачують також в контрабанді наркотиків і коштовностей, а його збройну групу - в бандитизмі.

Напередодні таджицька влада поставила ультиматум колишнім польовим командирам таджицької опозиції з вимогою видати слідству передбачуваних вбивць генерала спецслужб, який загинув в суботу ввечері.

Проте офіційні особи цю інформацію не підтверджують, відмовляючись повідомляти які-небудь подробиці. Своє небажання надати детальну інформацію вони пояснюють таємницею слідства.

У вівторок стало відомо, що заблокований доступ до місцевого інтернет-сайту "Азія-плюс", який також активно висвітлював події на Памірі, публікуючи інформацію, відмінну від офіційної. За даними таджицької щоденної газети "Імруз-News", на суміжній прикордонній афганській території в районі озера Шива на кордоні таджицького і афганського Бадахшана спостерігається концентрація військових. Газета повідомляє з посиланням на представників афганських спецслужб, що в цьому районі можуть знаходитися озброєні групи приблизно з 200 бойовиків.

Спостерігачі вказують на схожість операції, яка зараз проводиться на Памірі, з подіями дворічної давнини на сході Таджикистану в Гармській групі районів, де були знищені прихильники таджицької опозиції.

Тоді приводом для початку військових дій став втечу з СІЗО в Душанбе 25 ув'язнених, які, за даними влади, попрямували на схід країни, куди негайно були введені урядові війська.

Відомо, що центральна влада в Гірському Бадахшані менш впливова, ніж місцеві авторитети, багато з яких були в минулому польовими командирами опозиції. Цей факт давно дратував Душанбе, але влада не наважувалася на масштабні операції. Населення Гірського Бадахшана також невдоволене діями представників влади, звинувачуючи їх у корупції та нездатності вирішувати економічні проблеми

Гірський Бадахшан - один з найбідніших районів країни, з високим рівнем безробіття і масової міграції. Спостерігачі вважають, що без вирішення соціально-економічних питань в районі опозиційні настрої наростатимуть.