ru ua

У США викрили платіжну систему, через яку "відмили" більше 6 млрд дол

Автор: RBC.UA
Манхеттенський федеральний прокурор Пріт Бхарара повідомив про викриття однієї з найбільших в світі електронних платіжних систем, з допомогою якої з 2006 р. були нібито скоєні 55 млн незаконних транзакцій і відмиті понад 6 млрд дол., повідомляє BBC.

Манхеттенський федеральний прокурор Пріт Бхарара (на фото) повідомив про викриття однієї з найбільших в світі електронних платіжних систем, з допомогою якої з 2006 р. були нібито скоєні 55 млн незаконних транзакцій і відмиті понад 6 млрд дол., повідомляє BBC.

Послугами системи - зареєстрованої в Коста-Ріці компанії Liberty Reserve - користувалися, за словами прокурорів, не менше мільйона чоловік зі всього світу. У США у компанії було близько 200 тис. клієнтів.

Система була анонімною, тому, якщо вірити звинуваченню, нею користувалися в основному для відмивання незаконних доходів від всіляких фінансових пірамід і мережевих махінацій, а також від торгівлі наркотиками, викраденими особистими даними, номерами чужих кредиток або дитячої порнографії. Послугами компанії нібито широко користувалися зграї "кардерів", що продають інформацію про банківські карти, і хакерів, які діють в таких країнах, як В'єтнам, Нігерія, Китай, Гонконг і США.

Читайте також: У світових офшорах зберігається щонайменше 18,5 трлн дол

Судячи з документів, які влада США оприлюднила на початку травня, Liberty доклала руку до відмивання 45 млн дол., викрадених нещодавно з двох близькосхідних банків. У цьому злочині звинувачується група домініканців. Якщо вірити обвинувальним документам, один з них перевів Liberty частину викрадених грошей з Сибіру і Сінгапуру.

"Масшабы незаконної діяльності обвинувачених вражають уяву", - говориться в обвинувальному висновку, згідно з яким Liberty проводила за 12 млн фінансових операцій в рік на загальну суму понад 1,4 млрд дол.

До суду притягнуто сім керівників і співробітників компанії на чолі з її засновниками, колишнім киянином 39-річним Артуром Будовським, він же Артур Беланчук і Еріком Пальцем, і 41-річним Володимиром Кацем, він же Рагнар Даннескьолд (це ім'я негативного персонажа з роману Айн Ренд "Атлант розправив плечі"). Будовський був арештований в Іспанії і чекає екстрадиції в США. Кац заарештований в Брукліні.

У 2006 р. Будовський і Кац вже притягувалися прокуратурою Манхеттена за переказ коштів без належної ліцензії через компанію Gold Age, модною тоді віртуальною валютою E-Gold. Як говорилося в обвинувальному висновку, у цілому вони перевели близько 30 млн дол., іноді беручи за транзакцію в районі 100 тис. дол. Тоді обвинувачені були засуджені до 5 років умовно і виплати компенсації.

Читайте також: Частка тіньової торгівлі в Україні становить не менше 33%

Будовський потім перебрався в Коста-Ріку, відмовився в 2011 р. від американського громадянства і взяв костариканське. У 2006 р. він заснував Liberty Reserve, яка пропонувала аналогічні послуги, але в умовах практично повної анонімності.

Після того, як діяльністю Liberty зацікавилися влада США, один із слідчих відкрив рахунок в компанії на ім'я Джо Богуса ("Джо Липовий"), який мешкає за адресою будинок 123 Фейк-мейн-стріт ("Фальшива головна вулиця") в населеному пункті під назвою "Абсолютно вигаданий місто Нью-Йорк". Ніхто не звернув уваги.

Компанія стягувала плату в розмірі до 2 дол. 99 центів кожний раз, коли клієнт перекладав гроші іншому користувачеві. За додаткову плату в 75 центів клієнт міг заховати номер свого рахунку в компанії, в результаті чого транзакція ставала практично безслідною.

За словами прокурорів, Liberty "додавала ще один рівень анонімності", забороняючи клієнтам переводити їй гроші безпосередньо, наприклад, через кредитні карти. Вона оперувала віртуальними грошима, а реальну валюту клієнти мали переводити стороннім "обмінникам", звідки вони також отримували гроші. За словами прокурорів, обмінники здебільшого перебували в країнах, де влада недостатньо строго контролює систему грошових переказів - наприклад, у Малайзії, Росії, Нігерії та В'єтнамі. Використання обмінників дозволяло Liberty уникати отримання будь-якої інформації про клієнтів через банківські перекази або інші транзакції, які залишають за собою паперовий слід.

Читайте також: У Франції податкових ухильників хочуть карати позбавленням волі

Прокуратура Південного округу Нью-Йорка оголосила про це лише зараз, хоча п'ять фігурантів з семи були арештовані ще 24 травня. Крім Будовського і Каца, це громадянин Коста-Ріки Аззеддін Амін, який "керував фінансовими рахунками Liberty" і був затриманий в Іспанії. У Брукліні заарештовані Марк Мармільов і Максим Чухарьов, які "розробляли і обслуговували технологічну інфраструктуру Liberty". В бігах поки знаходяться Ахмед Ясін Абдельгані і Аллан Естебан Ідальго Хіменес, які є громадянами Коста-Ріки.

Всім їм теоретично загрожує до 20 років в'язниці за змову з метою відмивання грошей і до п'яти років за переказ коштів без належної ліцензії.