У США відклали старт першого приватного космічного корабля
Американська компанія SpaceX скасувала запуск своєї ракети Falcon з вантажним кораблем Dragon на борту, який повинен був відправитися на Міжнародну космічну станцію (МКС), передає ВВС.
Двигуни ракети, що готувалася до старту з мису Канаверал у Флориді, були відключені перед запуском. Це сталося після того, як бортовий комп'ютер зафіксував перевищення тиску в одному з двигунів.
Наступне зручне "вікно" для запуску буде у вівторок. У разі успіху каліфорнійська компанія стане першою в історії приватною фірмою, що запустила до МКС космічний корабель. Досі приватному сектору були не під силу подібні місії. Польоти в космос завжди здійснювалися силами фінансованих державою агентств - таких, як NASA або EKA.
"Без питань - це історичний політ. До цього дня було лише чотири держави - або союзи держав, які здійснювали стиковку кораблів з МКС: Європа, Росія, США, звичайно, і Японія. І ось ми стоїмо в тремтінні перед унікальною можливістю зробити те ж саме", - заявила президент компанії SpaceX Гвинн Шотвелл.
Хоча ця космічна місія офіційно називається "демонстраційною", вона має величезне значення. Цей політ наочно показує серйозний поворот у космічній стратегії уряду США, що докорінно змінює підхід до пілотованих польотів у космос.
Дві приватні компанії - SpaceX та Orbital Sciences Corp - виграли мільярдні контракти на постачання провізії і устаткування на МКС. Orbital планує відправити на орбітальну станцію свою ракету Antares з капсулою "Сайнес" пізніше в цьому році. Новий підхід повинен розвантажити американське космічне агентство від турбот про побут на МКС і звільнити гроші і час для планування далеких дослідницьких експедицій на велику відстань від Землі - до Марса і астероїдів.
"Ми зрозуміли, що зараз саме час передати вантажні рейси до МКС в руки приватного сектора - це більш ефективно з погляду вартості, дозволить NASA заощадити кошти і зосередитися на інших справах, які чекають нас в майбутньому", - пояснює Філ Макалістер, виконуючий директор програми NASA з розвитку комерційних космічних польотів.
Зліт і відрив ракети Falcon від поверхні Землі повинен тривати трохи менше 10 хвилин, після чого конусоподібна капсула Dragon відокремиться від ракети носія на висоті 300 км. Потім апарат розгорне свої сонячні батареї, звіриться з системами навігації та спостереження на Землі, запустить свої власні мікродвигуни і попрямує до МКС.
Якщо пробні маневри протягом кількох днів виявляться успішними, планується спроба пристикувати Dragon до орбітальної станції у вівторок.
На відміну від російських і європейських автоматичних кораблів-вантажівок, які самостійно заходять в доки МКС, Dragon підійде на відстань до 10 метрів, звідки його повинна забрати і підтягнути до станції роботизована "рука", керована астронавтами в орбітальної лабораторії. "Рука" затягне капсулу у стикувальний станційний модуль "Гармонія". Передбачається, що в середу екіпаж МКС власноруч розвантажить провіант і устаткування.
"Це пробний політ, - попереджає Шотвелл. - З точки зору SpaceX, головне - це показати наш космічний апарат, максимально протестувати його можливості, ну і, очевидно, завдання максимум - здійснити стикування".
NASA асигнує на контракти з SpaceX та Orbital близько 800 млн дол., допомагаючи їм у розробці їх власних ракет і відокремлюваних космічних апаратів-капсул. Коли вони відповідатимуть необхідним стандартам, програма вантажних поставок на МКС запрацює на повну потужність.
Контракт NASA з SpaceX передбачає 1,6 млрд дол. за 12 рейсів до МКС. Проте компанія хоче також доставляти екіпажі на орбіту і назад. Тому капсула Dragon спочатку була спроектована для перевезення людей, і її удосконалення продовжується.
З моменту, як була закрита програма польотів американських шатлів, у США не залишилося кораблів, на яких можна відправити астронавтів у космос - доводиться купувати для них "квитки" на російський корабель "Союз" за ціною в 60 млн дол. за місце. SpaceX заявляє, що до 2015 р. зможе запускати людей на орбіту за ціною в 20 млн за кожного.