ua en ru

"Фіскальний обрив" у США: демократи і республіканці знову не дійшли згоди

Автор: RBC.UA
Переговори у США між демократами і республіканської опозицією про шляхи запобігання "фіскального обриву" знову завершилися безрезультатно. Сторони не змогли дійти згоди щодо того, як уникнути одночасного секвестру бюджету і підвищення податків, які загрожують американцям вже на початку 2013 р.

Переговори у США між демократами і республіканської опозицією про шляхи запобігання "фіскального обриву" знову завершилися безрезультатно. Сторони не змогли дійти згоди щодо того, як уникнути одночасного секвестру бюджету і підвищення податків, які загрожують американцям вже на початку 2013 р.

Читайте також: Економіка США сильніша, ніж вважалося: квартальний ВВП зріс на 2,7%

Глава держави Барак Обама заявив, що, незважаючи на невдачу, зберігає віру в успіх переговорів. "Відбулася конструктивна, гарна дискусія, і я налаштований стримано оптимістично", - сказав Президент США.

Секвестр (істотне скорочення витратних статей) і підвищення податків відбудуться у США автоматично, якщо адміністрації демократів і республіканській опозиції не вдасться домовитися про шляхи врегулювання бюджетної кризи.

Читайте також: ФРС США прогнозує зростання ВВП країни у 2013 р. на рівні 2,3% - 3%, рівень безробіття - не нижче 7,4%

Зазначимо, що Обама виступає за збільшення відрахувань до бюджету з боку багатих. Республіканці дотримуються думки, що заможні американці повинні отримати пільги, аби мати можливість створювати нові робочі місця.

Нагадаємо, що 1 січня 2013 р. закінчується термін дії податкових послаблень, введених ще в період правління Президента Джорджа Буша-молодшого. Якщо республіканці і демократи не зможуть домовитися між собою, платити більше доведеться всім американцям.

Читайте також: План Обами дозволить запобігти "фіскальному обриву", - Goldman Sachs

На початку грудня повідомлялося, що в переговорах між Білим домом і Конгресом щодо запобігання "фіскального обриву" намітився прогрес, і республіканці в найближчому майбутньому будуть змушені погодитися із пропонованим підвищенням податкових ставок. "Думаю, ми домовимося", - заявляв міністр фінансів США Тімоті Гайтнер. На його думку, республіканці будуть змушені погодитися із пропонованим підвищенням податкових ставок, оскільки без цього заходу запобігти "фіскальному обриву" неможливо.

Раніше Президент США Барак Обама заявив, що успіх буде досягнутий тільки в разі, якщо республіканці відмовляться від своєї твердої позиції проти підвищення податкових ставок на найбагатших американців.

Читайте також: Імовірність "фіскального обриву" у США складає 15%, - S&P

Американський лідер виступає за підвищення податкових ставок для 2% найбагатших американців до 39,6%, як це було при Президенті Біллі Клінтоні. Представники адміністрації Обами також повідомили, що готові до меншої податкової ставки, якщо доходи бюджету будуть поповнюватися за рахунок знищення лазівок у податковому законодавстві.

Республіканці, своєю чергою, пропонували новий план, що передбачає зростання податкових надходжень на 800 млрд дол., але Білий дім відмовився від його затвердження. Пропозиція республіканців мала на увазі комплекс заходів, що включають податкові реформи і бюджетну економію, які могли принести до бюджету 2,2 трлн дол протягом наступних 10 років. Однак, на думку демократів, ці заходи насправді спрямовані на збільшення податкового тягаря для середнього класу і зниження податків для багатих.

Читайте також: Бернанке закликав керівництво США не допустити "фіскального обриву"

Напередодні Обама висловив упевненість у тому, що США вдасться уникнути "фіскального обриву". Президент закликав партії досягти компромісу, наголосивши, що на даний момент економіці США не потрібні додаткові складнощі.

При цьому Обама висловив готовність до прийняття як комплексних рішень, так і часткових заходів. Незважаючи на всі труднощі, Президент підтвердив впевненість у можливості уникнути гіршого сценарію.

Читайте також: Обама повинен вжити термінових заходів у зв'язку з наближенням "фіскального обриву", - Fitch

Про те, що переговори щодо "фіскального обриву" чи то зриваються, чи то заходять у тупик, протягом останнього часу повідомлялося неодноразово. Наприкінці листопада ц.р. повідомлялося, що Конгрес США не дійшов єдиного рішення в ході переговорів про запобігання "фіскального обриву".

7 грудня про відсутність прогресу заявив спікер палати представників і глава її республіканської більшості Джон Бонер. Пізніше лідер демократів у Сенаті США Гаррі Рід наголосив, що представники Демократичної і Республіканської партій навряд чи зможуть досягти угоди до 25 грудня 2012 р., як розраховував Обама, для уникнення так званого "фіскального обриву".

Нагадаємо, якщо адміністрація Білого дому і Конгрес не дійдуть згоди до січня 2013 р., економіку може очікувати "фіскальний обрив" - автоматичне скасування податкових пільг, введених колишнім Президентом США Джорджем Бушем-молодшим, і повернення податкових ставок на рівень 2001 р.

Читайте також: Лагард закликала США знайти "збалансоване" рішення проблеми "фіскального обриву"

Зазначимо, що з 1 січня 2013 р. відбудеться припинення дії двох законів по американському бюджету. Податкові пільги, прийняті при Буші, скасовуються, а витрати федерального бюджету скорочуються на 600 млрд дол., або 6% американського ВВП. "Фіскальний обрив" продиктований двома законами: законом про податкові пільги 2010 р., а також законом про бюджетний контроль 2011 р. Ситуація може значно погіршити становище в економіці, яка й так знаходиться не у кращій формі.

За різними прогнозами, скасування податкових пільг може позбавити роботи 1 млн чоловік. Тобто рівень безробіття може збільшитися ще на 0,7% при нинішньому показнику у 8,3%, який не змінюється третій рік поспіль. Також повідомлялося, що жителі Нью-Йорка втратять більше 43 млрд дол. у разі "фіскального обриву".

Читайте також: Рівень безробіття у США в листопаді знизився до чотирирічного мінімуму

Основним предметом переговорів є питання підвищення ставки для заможних американців. Обама наполягає на тому, щоб підвищення оподаткування торкнулося всіх співгромадян із доходом вище 400 тис. дол. Республіканці відстоюють поріг в 1 млн дол.

За оцінками експертів, "фіскальний обрив" може коштувати США до 600 млрд дол. і стати причиною нової економічної рецесії. Обама попередив, що за такого розвитку подій ризикує постраждати кредитний рейтинг США.