Сенат США схвалив скасування поправки Джексона-Веніка
Фінансовий комітет сенату конгресу США одностайно схвалив законопроект про скасування поправки Джексона-Веніка, передає Reuters. Документ передбачає встановлення постійного режиму нормальних торговельних відносин між Росією та США.
Проект активно підтримали і Республіканська, і Демократична партії, що, як наголошується, свідчить про його високі шанси на швидке проходження як під час сенатського розгляду, так і при голосуванні в палаті представників. У разі реалізації даного сценарію очікується, що президент США Барак Обама підпише зазначений закон до того, як в серпні ц.р. Росія остаточно стане членом Світової торгової організації (СОТ).
"Це наша остання можливість встановити з Росією постійний режим нормальних торговельних відносин. Якщо ми втратимо його, американські виробники сільськогосподарської продукції та підприємці програють решті 154 членам СОТ", - заявив після засідання комітету його голова Макс Баукас.
Разом з тим, в проект внесено положення щодо посилення політичного тиску на російське керівництво через порушення прав людини, які, на думку адміністрації США, мають місце в Росії. Мова йде про так званий закон про "список Магнітського", який дозволяє застосовувати санкції до російських чиновників, викритих у порушенні прав людини. Особам, що потрапили в "список Магнітського", буде заборонений в'їзд на територію США, а всі їхні активи в американських банках, будуть заморожені.
Раніше Держдепартамент США став противником того, щоб цей законопроект розглядався разом з питанням про скасування поправки Джексона-Веніка. Однак американський сенатор-республіканець Джон Маккейн заявив, що не дозволить держсекретареві Хілларі Клінтон розділити ці законопроекти.
Нагадаємо, прийнята в 1974 р. поправка Джексона-Веніка передбачала нерозповсюдження режиму найбільшого сприяння в торгівлі між США і СРСР. Після розпаду Радянського Союзу конгрес США щороку накладає мораторій на дію цієї поправки, проте офіційно вона поки не скасована, що негативно впливає на стосунки між Росією і США.
Нагадаємо, Сергій Магнітський був юристом фонду Hermitage Capital, він помер у СІЗО в листопаді 2009 р. Його смерть викликала великий суспільний резонанс в Росії та на Заході. Сенатор-демократ від штату Меріленд Бенджамін Кардін виступив автором законопроекту, за яким цілому ряду російських офіційних осіб, причетних до смерті Магнітского, буде заборонений в'їзд в США і проти яких буде введено ряд санкцій.
Як відомо, Росія сподівалася, що вступ до Світової організації торгівлі (СОТ) прискорить скасування поправки Джексона-Веніка. Нагадаємо, сьогодні Верхня палата російського парламенту ратифікувала протокол про приєднання Росії до СОТ. Росія домовилася про перехідний період, який вводиться для зняття торговельних бар'єрів. Щодо звичайних товарів цей термін дорівнює двом-трьом рокам, по найчутливішим - п'ять-сім. До останніх віднесені продукція автомобільної промисловості, сільського господарства, сільгоспмашинобудування, легкої промисловості.
Відзначимо, раніше на саміті G20 в мексиканському Лос-Кабос президент США Барак Обама запевнив президента Росії Володимира Путіна, що поправка Джексона-Веніка буде скасована.