У Росії прийняли скандальний закон про заборонені сайти

Середа 11 липня 2012 17:53
Автор: RBC.UA
Депутати Державної думи прийняли сьогодні в другому і третьому читаннях резонансний законопроект про створення єдиного реєстру доменів і сайтів із забороненою до поширення інформацією.

Депутати Державної думи прийняли сьогодні в другому і третьому читаннях резонансний законопроект про створення єдиного реєстру доменів і сайтів із забороненою до поширення інформацією.

Закон, проти ухвалення якого заперечували соціальна мережа "ВКонтакте", пошуковик "Яндекс", сервіс блогів LiveJournal і російськомовна інтернет-енциклопедія "Вікіпедія", спрямований на боротьбу з дитячою порнографією, пропагандою наркотиків і спонуканням дітей до самогубства.

Відзначимо, що новий законопроект викликав неоднозначну реакцію в інтернет-спільноті, а також критику з боку експертів. Так, за словами учасників інтернет-проекту "Вікіпедія", прийняття закону може обернутися появою позасудової цензури в російськомовному сегменті Інтернету, а в перспективі - закриттям доступу до нього.

Новий законопроект санкціонує появу чорного списку сайтів, де є інформація, що містить небезпечний для дітей контент. У першу чергу, це дитяча порнографія, інструкції по суїциду й наркотикам. Такі статті російської "Вікіпедії", як "Самогубство" або "Перманганат калію", запросто можуть потрапити в список.

Порядок ведення реєстру заборонених сайтів буде визначатися урядом РФ: влада вирішила відмовитися від ідеї віддати таку важливу сферу під контроль будь-якої некомерційної організації. У кабінеті міністрів вважають, що це має зняти претензії провайдерів, які побоювалися, що в чорний список автоматично потраплять сайти, які не поширюють дитячу порнографію і не пропагують суїцид і вживання наркотиків.

Відомство буде також стежити за тим, чи не поширюється в Інтернеті контент, що пропагує війну або розпалює міжнаціональну ворожнечу. Включення до реєстру ресурсів, що поширюють такий контент, буде можливе тільки за рішенням суду.

Згідно з іще одним положенням закону, інформація про те, що фільм або передача не рекомендується для перегляду дітей до певного віку, буде показуватися не тільки на початку трансляції, але і після переривання на рекламу.

Новий закон викликав критику міністра зв'язку і масових комунікацій Росії Миколи Никифорова. Чиновник заявив, що проект потребує доопрацювання. "Ідея законопроекту в частині захисту дітей від небажаної інформації - правильна, але є проблеми з механізмом реалізації", - зазначив міністр.

Прихильники законопроекту зазначили, що проти ініціативи, виявляється, виступають провокатори і лобісти педофілів. Зокрема, колишній ведучий недільного випуску новин "Першого каналу" Петро Толстой висловив думку, що повна свобода користування Інтернетом - це розкіш для Росії. "Є люди, які думають, що свобода в Інтернеті повинна бути абсолютною. Мені здається, прикривати різних збоченців такою свободою - занадто велика розкіш, яку ми не можемо собі дозволити", - заявив телеведучий.

Інтернет-компанії вважають, що прийняття законопроекту може обернутися введенням негласної цензури в Мережі. Депутати Держдуми від фракції "Єдина Росія" вважають інакше. Так, заступник голови Держдуми Сергій Железняк заявляє, що запропоновані заходи чітко зафіксовані і спрямовані, перш за все, на захист дітей.

Інший ініціатор законопроекту, депутат Олена Мізуліна, і поготів заявила, що має намір звернутися в Мін'юст США з проханням розслідувати страйк "Вікіпедії". Депутат зазначає, що керівництво російськомовної інтернет-енциклопедії помилково звинуватили авторів законопроекту в цензурі. На думку депутата, проти закону виступають ті, хто розміщує протиправний контент.

Нагадаємо, учора російськомовна Вікіпедія закрилась на добу на знак протесту проти законопроекту.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся