ua en ru

В.Надрага: Система надання пільг в Україні потребує змін

Автор: RBC.UA
Система надання пільг в Україні потребує змін. Таку думку в ході сьогоднішньої "Години уряду" висловив перший заступник міністра соціальної політики України Василь Надрага, передає кореспондент РБК-Україна

Система надання пільг в Україні потребує змін. Таку думку в ході сьогоднішньої "Години уряду" висловив перший заступник міністра соціальної політики України Василь Надрага, передає кореспондент РБК-Україна.

"Система надання пільг, безумовно, потребує реформування. Я хотів би вам сказати, що діюча влада основні напрямки реформування соціальної підтримки визначила у ряді економічних реформ 2010 - 2014 рр... Пільги в Україні надаються без урахування доходів пільговиків, і громадяни, що отримали пільговий статус, користуються державною гарантією незалежно від свого особистого доходу і матеріального стану. Таким чином, людина отримує заробітну плату в десятках тисяч гривень і при цьому має право на безкоштовний проїзд в транспорті, на пільги при оплаті житлово-комунальних послуг і т. д.", - підкреслив заступник міністра.

Він відзначив, що програма майбутнього реформування даної системи передбачає підвищення ефективності соціального захисту населення і, зокрема, посилення адресності надання всіх пільг і соціальної підтримки, а також введення економічного і соціального обґрунтування нормативів споживання послуг в наданні пільг і субсидій.

"Для цього необхідно внести відповідні зміни в законодавство, які сьогодні напрацьовуються урядом і частково передані у Верховну Раду. Ми сподіваємося, що разом уряд і Верховна Рада запрацюють, і ми насправді доб'ємося реформування системи соціальної політики, що дасть можливість добитися, щоб найменш захищені верстви населення, як того вимагає Президент України, отримали найбільшу соціальну підтримку з боку держави", - сказав В.Надрага.

Відзначимо, згідно з даними Державної служби статистики, в Україні за 4 місяці за субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг звернулось 495,4 тис. сімей, що в 2,1 раза більше, ніж у січні-квітні 2010 р. Загальна сума субсидій, призначених сім'ям для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у січні-квітні 2011 р., становила 73 млн грн, що на 48,6 млн грн (в 2,9 разів) більше відповідного показника 2010 р.

Згідно повідомленню, у січні-квітні 2011 р. 65,3 тис. сімей (59,4% із числа тих, які звернулися) було призначено субсидії готівкою на відшкодування витрат для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Загальна сума субсидій готівкою, призначених сім'ям становила 36,5 млн грн.

Нагадаємо, в березні ц.р. у Верховній Раді України (ВР) зареєстрований законопроект, котрий передбачає створення та функціонування єдиного автоматизованого реєстру осіб які мають право на пільги (ЄДАРП). Проект закону передбачає функціонування єдиного автоматизованого реєстру осіб які мають право на пільги, послуги, виплати та інші соціальні гарантії. На основі реєстру буде створено Єдину інформаційно-аналітичну систему обліку та управління коштами соціальної сфери і запроваджено електронну соціальну картку, як єдиного державного стандартизованого інструменту, що надає право на отримання соціальних послуг.

Передбачається, що особи, які мають право на пільги будуть мати тільки одну електронну соціальну картку, на якій буде міститися інформація про всі пільги, послуги, виплати та інші соціальні гарантії, на які має право така особа.

Відзначимо, згідно з прогнозними розрахунками Мінсоцполітики, закладеними у бюджет 2011 р., кількість отримувачів субсидій у 2011 р. має подвоїтися, у порівнянні з попереднім. У 2011 р., за даними Мінсоцполітики, кількість отримувачів житлових субсидій зросте до 1 млн 291 тис. сімей, а середній прогнозний розмір субсидії складе 228,15 грн на місяць або 2 тис. 737,90 грн на рік.

Згідно з постановою Кабінету міністрів від 14 липня 2010 р. в Україні діє нова спрощена система надання житлових субсидій. У відповідності до неї в Україні встановлений найнижчий в країнах СНД поріг відшкодування вартості послух ЖКГ для населення. Так, сім'ї, що складаються з пенсіонерів чи інших непрацюючих громадян мають право сплачувати за комунальні послуги не більше 10% свого місячного доходу (інше компенсує держава), сім'ї працюючих громадян не більше 15% свого місячного доходу.

У 2010 р. середньомісячна кількість отримувачів субсидій на оплату житлово-комунальних послуг складала 605 тис. сімей. При цьому середній розмір щомісячної субсидії становив 164,10 грн, або 1 тис. 969,2 грн на рік.