ua en ru

Всесвітній день без тютюну проходить сьогодні в усьому світі

Автор: RBC.UA
У всьому світі сьогодні, 31 травня, проводиться міжнародна акція по боротьбі з курінням - Всесвітній день без тютюну, тобто день, вільний від тютюнового диму. Він був встановлений у 1987 р. Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) для залучення глобальної уваги до тютюнової епідемії та її смертельних наслідків.

У всьому світі сьогодні, 31 травня, проводиться міжнародна акція по боротьбі з курінням - Всесвітній день без тютюну, тобто день, вільний від тютюнового диму. Він був встановлений у 1987 р. Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) для залучення глобальної уваги до тютюнової епідемії та її смертельних наслідків.

Читайте також: В Україні протягом I кварталу 2013 р. за порушення законодавства про зменшення вживання тютюну притягнуто до відповідальності 9 осіб

ВООЗ цією акцією, головна мета якої - зняти у XXI столітті проблему куріння тютюну, застерігає населення планети (курцями є більше половини всього чоловічого населення Землі і близько чверті жіночого) від згубної звички - однієї з найпоширеніших епідемій за всю історію існування людства - нікотиноманії, що стоїть в одному ряду з алкоголізмом і наркоманією.

Тютюновий дим викликає і загострює багато хвороб, діючи практично на всі органи. Вченими встановлено, що при викурюванні однієї пачки сигарет людина отримує дозу радіації у сім разів більше тієї, яка визнана гранично допустимою. А радіація тютюнового походження укупі з іншими канцерогенними речовинами - головна причина виникнення раку.

За даними ВООЗ, тютюнопаління є основною попереджуваною причиною смерті. Щорічно більше 6 млн осіб вмирають від пов'язаного з тютюном інфаркту міокарда, інсульту, раку, хвороби легенів та інших хвороб. Ця цифра не включає більше 600 тис. осіб, які щорічно вмирають від пасивного куріння. За відсутності дій до 2030 р. епідемія буде щорічно призводити до смерті понад 8 млн чол. Більше 80% із цих попереджуваних випадків смерті відбуватимуться серед людей, що живуть у країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

Читайте також: Завдяки підвищенню акцизів на алкоголь і тютюн держбюджет може додатково отримати 2,5-3 млрд грн, - експерт

Щорічно ВООЗ визначає тему Всесвітнього дня без тютюну, у 2013 р. - "Заборона на рекламу, стимулювання продажу та спонсорство тютюнових компаній".

Згідно з вимогами Рамкової конвенції ВООЗ по боротьбі проти тютюну (РКБТ ВООЗ), кожна сторона договору протягом п'яти років після набуття чинності конвенції для цієї сторони повинна ввести повну заборону на всю рекламу, стимулювання продажу та спонсорство тютюну. Фактичні дані свідчать про те, що повна заборона на рекламу приводить до зменшення числа людей, початківців і тих, хто продовжують курити. Статистика говорить про те, що заборона на рекламу і спонсорство тютюну - один з найефективніших за вартістю способів зниження попиту на тютюн і, отже, один з "найбільш вигідних" способів боротьби проти тютюну.

Всесвітній день без тютюну 2013 р. спрямований на те, щоб спонукати країни до здійснення статті 13 РКБТ ВООЗ і її керівних принципів з метою повної заборони на рекламу, стимулювання продажу та спонсорство тютюну. Також акцент робиться на те, щоб активізувати місцеві, національні та міжнародні зусилля з протидії зусиллям тютюнової промисловості, спрямованим на підрив боротьби проти тютюну, і, зокрема, спробам промисловості затримати або перешкодити введенню повної заборони на рекламу, стимулювання продажу та спонсорство тютюнових компаній.

Читайте також: Михайло Боярський став головним курцем Росії (фото)

Кінцевою метою Всесвітнього дня без тютюну є сприяння захисту нинішнього і майбутніх поколінь не тільки від руйнівних наслідків для здоров'я, але також і від соціальних, екологічних та економічних лих, пов'язаних із вживанням тютюну і впливом тютюнового диму.

Додамо, що в Україні у 2012 р. загальна поширеність куріння зменшилася до 21,8% порівняно із 22,3% у 2011 р. Про це повідомляла прес-служба Міністерства охорони здоров'я. Таким чином, загальна поширеність куріння зменшилася на 2,2%.

Зменшення переважно відбулося серед молодих людей: у 2011 р. курило 23,0% людей у ​​віці 14-29 років, а у 2012 р. - лише 20,4%. Загалом у 2008-2012 рр. кількість курців в Україні, за даними Державної служби статистики, скоротилася з 10,07 млн осіб до 8,35 млн чол., або на 17% за чотири роки.