У Мінфіні ФРН вважають, що списання 50% боргу Греції недостатньо для подолання країною кризи
Домовленості про добровільний списання приватним сектором 50% заборгованості за держоблігаціями Греції, що передбачено планом порятунку, погодженим лідерами Євросоюзу на саміті в Брюсселі восени 2011 р., не достатньо, щоб впоратися з борговою кризою. Таку точку зору в інтерв'ю грецьким ЗМІ висловив радник міністра фінансів ФРН Вольфганга Шойбле - Клеменс Фуест, передає Reuters.
Мова йде про програму участі приватного сектора (PSI) в реструктуризації суверенних боргів Греції (передбачає "добровільне" списання інвесторами частини заборгованості), яка повинна привести до зниження відносини держборгу до ВВП країни до 120% до 2020 р. з поточних 160%, і є основним елементом стратегії "порятунку" Афін в рамках другої програми екстреної допомоги обсягом 130 млрд євро.
В інтерв'ю грецьким ЗМІ вчений-фінансист Фуест заявив, що 50-відсоткове "прощення" грецького держборгу не зможе привести до помітного зниження боргового навантаження країни."Такого списання не достатньо", - вважає Фуест, додавши, що цифра повинна бути вище. "На мою думку, фактично Греція вже оголосила дефолт. Було б краще чесно зізнатися, що Греція не здатна розплатитися за борговими зобов'язаннями", - сказав експерт.
Крім того, Фуест попередив, PSI слід розглядати лише як "допоміжного інструменту". За його словами, сама по собі PSI не здатна допомогти Греції до тих пір, поки країна не почне реформувати економіку. 28 жовтня 2011 р. аналогічну позицію висловлювало і рейтингове агентство Fitch, яка відзначила, що основні проблеми країни дана програма не вирішить: Афіни як і раніше будуть мати великий держборг і невисоку можливість його скоротити через слабке зростання економіки.
Одночасно Фуест не виключив, що Греції, можливо, доведеться покинути валютний блок. При цьому фінансист сподівається, що цього все ж не відбудеться.
Раніше, 4 січня п.р., глава уряду Греції Лукас Пападемос заявив, що вже в березні країні загрожує обвальна криза неплатежів за боргами.
Він заявив, що якщо грецькі профспілки не погодяться піти на більш значні скорочення заробітної плати, міжнародні кредитори відмовляться від подальших платежів на користь Греції.
Як наслідок, сказав прем'єр, програма порятунку економіки Греції перестане працювати і країна не зможе розплатитися за боргами.
Нагадаємо, Греція веде переговори з реалізації нової кредитної угоди з ЄС, що включає 130-мільярдний пакет допомоги в обмін на чергові заходи зі скорочення витрат. Це дозволить скоротити багатомільярдний борг країни.
Раніше лідери Євросоюзу і найбільших країн єврозони пригрозили, що Греція може бути виведена зі складу валютного союзу, якщо країна не виконає програми. МВФ і ЄС зажадали письмових гарантій того, що влада Греції будуть виконувати взяті на себе фінансові зобов'язання.
На початку листопада 2011 р. Міністр економіки ФРН Філіп Реслер повідомив, що Греція повинна провести економічні реформи чи залишити зону євро. Як повідомив німецький чиновник, Греція повинна встати на ноги і перетворитися на конкурентоспроможну в економічному плані державу, у зв'язку з чим зволікань у питанні проведення реформ бути не повинно. Греція з вересня 2011 р. очікує на шостий транш в розмірі 8 млрд євро в рамках першої програми допомоги, прийнятої в травні 2010 р., загальним обсягом 110 млрд євро. Без цих грошей країні загрожує дефолт.
Зазначимо, згідно з оцінками МВФ, Греція не справляється з досягненням цільових орієнтирів по оздоровленню фінансової ситуації, що були задані її кредиторами. Про це заявляв представник Міжнародного валютного фонду Пол Томсен.
Тільки завдяки виділенню на початку грудня 2011 р. чергового траншу від міжнародних кредиторів Греції вдалося уникнути економічного колапсу. У розпорядження національного уряду було передано 8 млрд євро, які пішли на виплати у бюджетній сфері.
В обмін на кредит, ЄС і МВФ вимагають від Афін чіткого виконання заходів жорсткої економії та проведення приватизації держмайна.
7 грудня минулого року парламент Греції ухвалив державний бюджет на 2012 р., який передбачає заходи жорсткої економії. Більшістю голосів грецькі парламентарі схвалили вкрай непопулярні заходи жорсткої економії, необхідні для скорочення дефіциту і величезного суверенного боргу країни шляхом підвищення податків і скорочення держвидатків.
Згідно з документом, грецький уряд очікує дефіцит бюджету на наступний рік на рівні в 5,4% ВВП. Але це за умови, що буде успішно реалізована програма обміну грецьких державних облігацій з дисконтом в 50%, як це припускають рішення ЄС. В іншому випадку, дефіцит складе 6,7% ВВП.
За словами грецького прем'єра, бюджет збалансує скорочення витрат і зростання доходів. Ці показники уряд запланував на рівні 5 млрд євро і 4,5 млрд євро відповідно. Також бюджет передбачає вперше за останні роки первинний бюджетний профіцит - в обсязі 2,2 млрд євро, або 1,1% ВВП.
У цифровому значенні дефіцит держбюджету на 2012 р. складе 11,4 млрд євро (у 2011 р. було 19,7 млрд). Первинний профіцит складе 2,18 млрд євро, або близько 1% ВВП.
Безробіття очікується на рівні 17,1% (в 2011 було 15,4%). Інфляція повинна знизиться до 0,6% (у 2011 р. була закладена 2,8%).
Загальний спад економіки очікується в 2012 р. на рівні 2,8% ВВП (у 2011 році очікують падіння ВВП більш ніж на 5,5%).
Бюджет передбачає реалізацію середньостроковій бюджетної програми на 2012-2015 рр.., продовження структурних реформ, податкової реформи, прискорення програми приватизації та подальше скорочення держсектора.
Нагадаємо, 11 листопада 2011 р. в Греції завершилося формування перехідного коаліційного уряду на чолі з колишнім віце-президентом Європейського центробанку Пападемосом. Одне зі своїх першочергових завдань - домогтися надання Греції 8-мільярдного кредитного траншу в рамках чинної програми допомоги - новий уряд виконав, оскільки 30 листопада 2011 р. Єврогрупа дала добро на його виділення до середини грудня Крім того, уряду необхідно заручитися другим пакетом фінансової допомоги від єврозони і Міжнародного валютного фонду - на 130 млрд євро.
Держборг Греції перевищує 340 млрд євро (160% від ВВП країни). У перерахунку на душу населення борг уряду становить близько 31 тис. євро.