ua en ru

У Лондоні завершилася траурна церемонія поховання Маргарет Тетчер (фото, відео)

Автор: RBC.UA
У соборі Святого Павла в Лондоні почалася траурна церемонія поховання екс-прем'єра Великобританії Маргарет Тетчер, яка померла 8 квітня. Після церемонії тіло екс-прем'єра кремують, а потім поховають на цвинтарі при королівському військовому госпіталі в Челсі.

У Великобританії завершилася урочиста частина церемонії прощання з колишнім прем'єр-міністром країни Маргарет Тетчер. Після відспівування в лондонському соборі Святого Павла процесія з труною екс-глави уряду попрямувала до місця кремації і поховання - в Королівський військовий госпіталь в Челсі. На цю частину церемонії будуть допущені тільки близькі Маргарет Тетчер.

Британська влада віднесла похорон баронеси Тетчер до категорії церемоніальних з військовими почестями, що на один щабель нижче державних похоронів. У середу вдень труну з тілом Залізної леді помістили в катафалк, і траурна процесія попрямувала від Вестмінстерського палацу до церкви Святого Клемента на Стренді.

Фотогалерея: Похорони Маргарет Тетчер

Там труну перенесли на лафет артилерійської гармати, після чого процесія з новим елементом попрямувала до собору Св.Павла. Сам труну був покритий британським прапором і прикрашений великим букетом білих троянд від дітей Маргарет Тетчер Марка і Керол.

На вулиці Лондона вийшли тисячі британців, щоб проводити легендарного прем'єр-міністра в останню путь. Разом із звичайними громадянами на шляху проходження процесії вишикувалися 700 військовослужбовців. Біля собору чекала група протестуючих, яка повернулася до процесії спиною, висловивши тим самим невдоволення його роллю в історії Великобританії.

Труну внесли в собор під дзвін церковних дзвонів. Церемонія прощання з Маргарет Тетчер у соборі Св.Павла почалася з читання Біблії короля Якова. Уривки з Євангелія читали прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон і внучка баронеси Аманда. Прочитані псалми ще за життя були обрані самої Залізної леді.

Читайте також: Померла Маргарет Тетчер

Службу вів настоятель собору Св.Павла Девід Айсон, а проповідь виголосив єпископ Лондона Річард Чартрес, який скористався можливістю нагадати всім присутнім, у тому числі 86-річної королеві Єлизаветі II, про те, що екс-прем'єр розділила долю всіх смертних.

Куранти вежі Біг-Бен на час похорону Тетчер замовкли. Спікер палати громад Джон Беркоу заявив членам парламенту, що це буде доречним виразом їхніх почуттів з приводу кончини колишнього прем'єр-міністра. Він висловив думку, що "в мовчанні ховається глибока гідність".

На панахиді в соборі Св.Павла зібралося близько 2 тис. 300 гостей, в тому числі рідні та друзі Маргарет Тетчер, королева Великобританії Єлизавета II та її чоловік принц Філіп, нинішній прем'єр-міністр Сполученого Королівства Девід Кемерон і колишні глави уряду Тоні Блер і Гордон Браун, екс-керівники Держдепартаменту США Генрі Кіссінджер і Хілларі Клінтон та інші відомі політичні діячі.

Посол Аргентини в Лондоні Алісія Кастро відхилила запрошення відвідати похорон, оскільки латиноамериканська держава продовжує претендувати на Фолклендські острови, владу над якими Великобританія закріпила в результаті Фолклендської війни, виграної під час правління Тетчер (1982 р.).

Читайте також: Світові лідери сумують у зв'язку зі смертю Маргарет Тетчер

Похорон Залізної леді став першою з 1965р. церемонією прощання з прем'єр-міністром Великобританії, яку відвідала королева. До цього подібної честі був удостоєний лише легендарний прем'єр воєнних років Уїнстон Черчілль. Нагадаємо, що Маргарет Тетчер померла в Лондоні 8 квітня 2013 від інсульту. Їй було 87 років.

Маргарет Тетчер стала першою жінкою, хто очолив кабінет міністрів Сполученого Королівства, перебуваючи на посаді з 1979 р. по 1990 р. Критика Тетчер пов'язана із проведеною нею жорсткої соціальною та економічною політикою, яка передбачала масову приватизацію, супроводжувалася звільненнями робітників і службовців. Найбільшу популярність отримали страйку гірників у 1984 р. проти закриття ряду збиткових шахт. Тетчер відмовилася переглядати свою політику, і в 1985 р. профспілки шахтарів де-факто змирилися зі своєю поразкою.