ua en ru

В Києві відбувся масовий мітинг-реквієм в пам'ять про Голодомор

Автор: RBC.UA
Близько 7 тис. чоловік прийняли участь у мітингу-реквіємі в пам'ять про Голодомор, який відбувся сьогодні в Києві. Спочатку центром столиці від станції метро "Арсенальна" до Національного меморіалу жертв Голодомору пройшли дві тисячі киян - щоб ушанувати пам'ять дітей, які загинули під час голоду 1932-33 рр. В руках вони тримали свічки із жалобними стрічками, на яких було написані імена загиблих дітей, повідомляє радіо "Свобода".

Близько 7 тис. чоловік прийняли участь у мітингу-реквіємі в пам'ять про Голодомор, який відбувся сьогодні в Києві. Спочатку центром столиці від станції метро "Арсенальна" до Національного меморіалу жертв Голодомору пройшли дві тисячі киян - щоб ушанувати пам'ять дітей, які загинули під час голоду 1932-33 рр. В руках вони тримали свічки із жалобними стрічками, на яких було написані імена загиблих дітей, повідомляє радіо "Свобода".

Учасники ходи приєдналися до урочистих заходів біля Національного меморіалу жертв Голодомору, де зібралося понад 5 тис. осіб. У цей час до меморіалу поклали квіти та свічки пам'яті попередні українські Президенти Леонід Кравчук та Віктор Ющенко, а крім них - представники дипломатичних місій іноземних держав, регіонів України та низки політичних партій.

Біля Національного меморіалу жертвам голодоморів відбулося спільне богослужіння на вшанування загиблих. Участь у ньому взяли всі православні та католицькі конфесії України, а також представники мусульманської громади України.

На дніпровському схилі перед меморіалом був розгорнений транспарант з написом "Голодомор - геноцид. Ми пам'ятаємо", а також великі цифри 1932-1933. Учасники мітингу тримали в руках свічки, колосся і національні прапори з чорними стрічками.

Згодом біля стін меморіалу розпочалася загальнонаціональна акція "Запали свічку". За словами організаторів, о 16:00 запалили свічки пам'яті та вшанували хвилиною мовчання жертв Голодомору жителі усіх міст і сіл України.

Відзначимо, в Україні сьогодні вшановують жертв голодоморів. Вперше в історії незалежної України всі чотири українських Президенти разом вшанували пам'ять жертв голодоморів в Україні. Про це говориться в повідомленні прес-служби Президента України.

Офіційна церемонія вшанування пам'яті жертв голодоморів відбулася сьогодні на території Національного музею "Меморіал пам'яті жертв голодоморів" в Києві. Разом з чинним Президентом Віктором Януковичем до меморіалу прийшли екс-глави держави Леонід Кравчук, Леонід Кучма та Віктор Ющенко.

Участь у траурних заходах також взяли прем'єр-міністр Микола Азаров, голова Київської міської держадміністрації Олександр Попов, члени уряду, представники дипломатичного корпусу та громадськості.

Глава держави встановив біля скульптури "Гірка пам'ять дитинства" символічну композицію із зерном. Янукович також поставив запалену лампадку до "Свічки пам'яті".
Учасники церемонії вшанували пам'ять померлих від голоду хвилиною мовчання.

"Щороку в кінці листопада ми вшановуємо пам'ять загиблих від страшних голодоморів, які забрали життя мільйонів людей. Небачена трагедія світового масштабу завдала непоправної шкоди Україні. Жахливі роки тоталітаризму стали і духовної катастрофою: було зруйновано безліч храмів, фізично знищені і відправлені до табору сотні тисяч селян, робітників і представників інтелігенції, постраждала майже кожна українська родина... Мирного неба, добра і благополуччя всім, хто живе на нашій щедрій і благословенній землі", - сказано у зверненні Януковича до народу.

Потім Янукович і екс-президенти відправилися в Биківню на вшанування пам'яті жертв тоталітаризму. Церемонія відбулася на території Національно-історичного меморіального заповідника "Биківнянські могили". Глава держави встановив запалену лампадку і поклав квіти до Пам'ятного Хреста. Учасники церемонії вшанували пам'ять загиблих хвилиною мовчання.

Янукович взяв участь у церемонії відкриття наріжного каменя під будівництво Меморіалу пам'яті жертв репресій 1936-1941 рр. Його встановлять на території меморіального заповідника "Биківнянські могили", де розташовано найбільше в Україні місце поховання жертв масових політичних репресій, страчених органами НКВС у 1930-19040-х рр.
"Меморіал стане символом пам'яті про тих, хто зазнав тяжких мук і несправедливості, віддав своє життя заради нашого майбутнього. Ми втратили цілий пласт учених, митців, духовних лідерів, керівників, інженерів... Але наш народ вистояв і відродився. Ми зуміли перевернути важкі сторінки історії і знайшли сили, щоб йти далі", - підкреслив у своєму виступі Президент.

Нагадаємо, вперше пам'ятна дата була встановлена в 1998 р. указом Президента Кучми і називалася Днем пам'яті жертв Голодомору. У 2000 р. назву було змінено на "День пам'яті жертв Голодомору і політичних репресій". В 2007 р., згідно зі зміною, внесеною указом Президента Ющенка, став називатися Днем пам'яті жертв голодоморів. Відзначається щорічно в четверту суботу листопада.

Голодомор 1932-1933 рр., який став наслідком організованих заходів керівників УРСР та СРСР, викликав масову загибель сільського населення України та півдня Росії, переважну більшість якого складали українці. На думку сталінського режиму, українське селянство становила серйозну загрозу радянській владі на території України. Під час голодомору, за офіційними даними, загинули близько 9 млн, а за неофіційними - до 13 млн жителів всієї країни. Крім Голодомору 1932-1933 рр. в історії України були зафіксовані голодомори 1921-1923 та 1946-1947 рр.

В 2002 р. Україна відзначала 70-річчя масової загибелі жителів республіки від голоду 1932-33 рр. В ході проведених заходів керівництво республіки наполягало на міжнародному офіційному визнання цього голодомору геноцидом українського народу.

У деяких дослідженнях (у тому числі західних фахівців) автори доводять, що Голодомор відповідає загальноприйнятому визначенню геноциду. Голодомор як геноцид українського народу сталінським режимом в 1932-1933 рр. офіційно визнаний урядами України, Австралії, Угорщини, Ватикану, Латвії, Литви, Естонії, Італії, Аргентини, Канади, Грузії, Польщі, США, Іспанії, Перу, Чехії, Колумбії, Андорри, Бразилії, Еквадору, Мексики, Парагваю, Словаччини, Чехії, Чилі.

Офіційне вшанування пам'яті жертв Голодомору, зокрема, визнання його геноцидом українського народу, почалося з ініціативи української діаспори в США і Канаді. Так, починаючи з 1983 р. у столиці канадської провінції Альберта місті Едмонтоні в мерії міста щорічно проводиться святкування річниці Голодомору. На офіційній частині заходу традиційно присутні мер міста і керівники провінції. Біля входу до мерії встановлено перший в світі пам'ятний знак на честь річниці Голодомору "Розірване кільце життя". У 1988 р. Конгрес США, а в 1989 р. - Міжнародна комісія юристів офіційно визнали голодомор 1932-33 рр. актом геноциду проти української нації.

23 жовтня 2008 р. Європарламент визнав Голодомор в Україні злочином проти людства і висловив співчуття українському народу.

19 листопада 2011 р. прес-секретар Президента США зробив спеціальну заяву з нагоди Дня пам'яті жертв Голодомору в Україні, в якому назвав Голодомор в Україні одним з найбільших злочинів комунізму. "Це жахлива трагедія, що сталася внаслідок умисного захоплення врожаю і господарств по всій Україні Сталіним, що було одним з найбільших злочинів комунізму", - наголошувалося в заяві.

Зазначимо, згідно з соціологічним опитуванням, проведеним 2010 р., 60% громадян України вважають Голодомор геноцидом.