ua en ru

В Італії правляча коаліція досягла попередньої угоди по програмі економічних реформ

Автор: RBC.UA
Правлячій коаліції Італії під керівництвом прем'єр-міністра Сильвіо Берлусконі вдалося за кілька годин до вирішального саміту ЄС з проблеми боргової кризи в країнах єврозони досягти попередньої угоди по програмі економічних реформ. Про це оголосила ввечері у вівторок, 25 жовтня, по національному телебаченню міністр освіти країни Маріастелла Джельміні.

Правлячій коаліції Італії під керівництвом прем'єр-міністра Сильвіо Берлусконі вдалося за кілька годин до вирішального саміту ЄС з проблеми боргової кризи в країнах єврозони досягти попередньої угоди по програмі економічних реформ. Про це оголосила ввечері у вівторок, 25 жовтня, по національному телебаченню міністр освіти країни Маріастелла Джельміні, пише Deutsche Welle з посиланням на агентство dpa.

За словами Джельміні, з молодшим партнером в коаліції, партією "Ліга Півночі", досягнута домовленість про підвищення пенсійного віку з 65 до 67 років, але не про збільшення стажу, необхідного для отримання пенсії. У свою чергу глава "Ліги Півночі" Умберто Боссі після тривалих переговорів у Римі заявив, що його партія як і раніше виступає проти пропонованої Берлусконі пенсійної реформи.

Тим не менш, сторонам нарешті вдалося знайти вихід, і тепер треба подивитися, що скаже на це Євросоюз", підкреслив Боссі. Єврокомісія вимагає, щоб до запланованого на 26 жовтня позачергового саміту ЄС Італія представила детальні плани реформ і гарантії їх реалізації, в тому числі письмові гарантії оздоровлення бюджету, дефіцит якого становить 120%.

Проте всі зусилля прем'єр-міністра Берлусконі щодо проведення реформ у цій сфері досі натрапляли на рішучий опір "Ліги Півночі", яка у зв'язку з розбіжностями виступає за проведення в Італії дострокових виборів. Берлусконі залежить від підтримки "Ліги Півночі", яка досі забезпечувала йому в парламенті незначну, але стабільну більшість.

Нагадаємо, в середині липня італійський парламент остаточно схвалив перший план економії бюджету. Офіційний Рим тоді заявляв, що ряд жорстких заходів допоможе Італії заощадити близько 48 млрд євро і до 2014 р. скоротити заборгованість на 0,2 % ВВП. Серед цих заходів, зокрема, відмова від підвищення зарплат і прийому на роботу нових співробітників у бюджетній сфері, а також проведення масштабної програми приватизації.

В середині вересня парламент Італії схвалив другий за три місяці пакет жорстких заходів економії близько 54 млрд євро бюджетних коштів. Урядовий законопроект передбачає, зокрема, збільшення податків і збільшення пенсійного віку для жінок. Кабінет Сильвіо Берлусконі розраховує за допомогою нових заходів досягти збалансованого бюджету до 2013 р.

В обмін на ці кроки Європейський центральний банк (ЄЦБ) обіцяв підтримку Риму, щоб допомогти йому уникнути боргової кризи, яку переживає зараз Греція. Через те, що прибутковість п'ятирічних облігацій Італії досягла рекорду з моменту створення євро за підсумками боргового аукціону, що підсилило побоювання ринків щодо фінансового стану третьої економіки єврозони, ЄЦБ у серпні відновив скупку на вторинному ринку держоблігацій Іспанії і Італії. Італія розмістила облігацій на 6,485 млрд євро, включаючи п'ятирічні папери на 3,865 млрд євро, прибутковість по яких склала рекордні 5,6%. Надія на те, що Китай може допомогти Італії скуповуванням її облігацій, не змогла поліпшити результат аукціону.

У травні агентство S&P змінило прогноз по італійському суверенному рейтингу на "негативний". З того часу фінансове становище Італії значно ускладнилося.

28 вересня аналітики S&P знизили суверенний кредитний рейтинг Італії на одну сходинку - з A+ до А, присвоївши йому "негативний" прогноз. Таким чином, країна опинилася в кроці від втрати інвестиційного рейтингу.

5 жовтня ц.р. агентство Мoody's знизило довгостроковий рейтинг державних облігацій Італії з рівня Аа2 до А2. Прогноз за рейтингом - "негативний". Основними причинами зниження рейтингу названі: підвищення ризиків країн єврозони через високий обсяг національних боргових зобов'язань і пов'язана з цим втрата довіри кредиторів та інвесторів.

В останні місяці Італія стала об'єктом підвищеної уваги інвесторів через уповільнення зростання економіки і великий держборг. 12 серпня повідомлялося, що державний борг Італії досяг у червні рекордних розмірів, перевищивши 1,9 трлн євро. Раніше, виступаючи в парламенті, Берлусконі сказав, що економіка країни "сильна", а банки "кредитоспроможні". У вересні Кабінет міністрів Італії знизив прогноз зростання економіки країни на 2011-2013 рр. на тлі погіршення макроекономічних умов.