ua en ru

В Іспанії прийнято закон про підвищення пенсійного віку до 67 років

Автор: RBC.UA
Парламент Іспанії остаточним голосуванням схвалив законопроект, що передбачає підвищення пенсійного віку з 65 до 67 років. Сьогодні були узгоджені всі поправки, внесені раніше іспанським сенатом. Закон набирає чинності з 2013 р., передає РБК з посиланням на Associated Press.

Парламент Іспанії остаточним голосуванням схвалив законопроект, що передбачає підвищення пенсійного віку з 65 до 67 років. Сьогодні були узгоджені всі поправки, внесені раніше іспанським сенатом.Закон набирає чинності з 2013 р., передає РБК з посиланням на Associated Press.

Раніше іспанці виходили на пенсію і могли отримувати пенсійні виплати з 65 років, пропрацювавши 35 років. Згідно з прийнятим сьогодні законом, громадяни Іспанії будуть виходити на пенсію в 67 років, маючи 37 років стажу. Новий закон передбачає можливість виходу на пенсію і в 65 років при збереженні пенсійної допомоги, якщо людина трудилася на благо країни 38,5 років.

Зазначимо, підвищення пенсійного віку - лише один із заходів, передбачених урядом країни в рамках програми зі скорочення дефіциту бюджету. Раніше повідомлялося, що Іспанія має намір скоротити держвитрати майже на 4% - до 117 млрд євро в 2012 р. Ці кроки покликані зміцнити впевненість інвесторів у кредитоспроможності країни.

Іспанія є однією з країн єврозони, що відчуває фінансові труднощі і відноситься до групи PIGS (Португалія, Іспанія, Італія, Греція). Саме ці країни доставляють найбільше проблем своїм партнерам по єврозоні, так як мають великий зовнішній борг та слабкі можливості для його погашення (в основному через недостатнє зростання економіки).

За підсумками 2010 р. бюджетний дефіцит Іспанії склав 11,2% ВВП. Уряд має намір довести його до позначки в 9,3% ВВП до кінця 2011 р. і до рівня в 3% ВВП - до кінця 2013 р. Для цього влада Іспанії прийняла пакет заходів, що передбачає скорочення зарплат держслужбовців на 5%, а також скорочення зарплат ключових членів уряду (зокрема прем'єр-міністра) на 15%. Крім того, передбачено припинення індексації пенсій і заморожування низки соціальних виплат. Таким чином, за два роки уряд країни має намір заощадити 15,25 млрд євро.

Кабінет міністрів Іспанії схвалив законопроект про збільшення пенсійного віку ще 29 січня 2011 р. Днем раніше уряд Іспанії та представники профспілок роботодавців домовилися про прийняття законопроекту про збільшення пенсійного віку після проведення 4 місячних страйків.

Іспанський міністр праці Валеріано Гомес тоді заявив, що пенсійний законопроект спрямований не на скорочення пенсій, а на стабілізацію бюджетних витрат. Уряд переглядатиме параметри пенсійної системи кожні п'ять років, враховуючи соціальні зміни.

Раніше, пенсійну реформу провела Франція. 10 листопада 2010 р. Президент Франції Н.Саркозі підписав закон про пенсійну реформу, що передбачає підвищення мінімального віку виходу на пенсію з 60 до 62 років. Надії профспілок на те, що ситуація зміниться в останній момент, не виправдалися: влада Франції вирішила не прислухатися до голосу народу.

На початку грудня 2010 р. у Франції відбулися чергові акції протесту проти скандальної пенсійної реформи. За даними влади, у демонстраціях у різних містах країни взяли участь близько 142 тис. осіб. В жовтні, число протестуючих склало 198 тис. Тоді були заблоковані шляхи під'їзду до нафтопереробних заводів, що призвело до дефіциту пального в країні. Крім того, демонстранти перекрили кілька найбільших аеропортів.

Що стосується України, то 8 липня 2011 р. Верховна Рада прийняла в другому читанні і в цілому проект закону "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (№ 7455 від 13.12.2010 р.), розроблений Кабінетом міністрів України.

Закон передбачає, зокрема, поетапне підвищення пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років. Крім того, документ передбачає збільшення термінів виходу на пенсію для чоловіків-держслужбовців з 60 до 62 років.

Закон вступає в силу з 1 вересня 2011 р., крім деяких положень, що набудуть чинності 1 січня 2012 р.