ua en ru

В Ірландії сьогодні пройде референдум щодо бюджетного пакту ЄС

Автор: RBC.UA
В Ірландії сьогодні пройде референдум щодо бюджетного пакту ЄС. Раніше він був прийнятий двадцятьма п'ятьма країнами союзу. Втім, більшість країн поки так і не ратифікували угоду, на що вказують супротивники політики "затягування поясів".

В Ірландії сьогодні пройде референдум щодо бюджетного пакту ЄС. Раніше він був прийнятий двадцятьма п'ятьма країнами союзу. Втім, більшість країн поки так і не ратифікували угоду, на що вказують супротивники політики "затягування поясів", передає телеканал "Росія 24".

А в Ірландії, згідно з опитуваннями, таких достатньо - 35%. При цьому 16% громадян поки не визначилися з позицією. В той же час влада активно закликає населення сказати документу рішуче "так".

Їхній головний аргумент - можливість доступу до коштів стабфонду в разі необхідності. За останніми даними, підтвердити курс на євроінтеграцію готове майже півкраїни - 49%.

За роки свого членства в єврозоні ірландці вже неодноразово ставили хрест на різних законах, включаючи і Лісабонський договір. Проте в ході повторного голосування владі вдавалося схилити населення на свою сторону.

Нагадаємо, що документ, розроблений за ініціативою Німеччини і Франції, покликаний закласти новий і надійний фундамент під фінансовий і банківський ринки єврозони і Євросоюзу в цілому. Ірландія стала єдиною країною, яка винесла обговорення пакту на всенародне обговорення.

Влада закликає населення проголосувати "за". Зокрема, глава кабміну Енда Кенні запевнив громадян, що завдяки жорстким заходам економії "міжнародна репутація Ірландії відновлюється, державні фінанси взято під контроль, а рівень безробіття, хоч і залишається ще дуже високим, стабілізувався".

Є й супротивники Бюджетного пакту ЄС. Джеррі Адамс, лідер партії "Шинн Фейн", закликав людей відстоювати свої інтереси і зазначив, що політика "затягування поясів не працює".

Він також відзначив той факт, що у випадку з місцевим урядом у населення є варіант звільнення і переобрання, у випадку з "бюрократами" з Німеччини і Брюсселя такої можливості немає.

Єврокомісія закликає розглянути питання про використання коштів ESM для прямої рекапіталізації банків, минаючи національні уряди.

Аналітики вважають, що з подібною пропозицією не погодяться країни-кредитори, такі як Німеччина, Фінляндія і Нідерланди. ЄК відзначає, що ринки перебувають у стані сильної напруги, а рівень довіри ще вкрай низький, незважаючи на фінансову допомогу Греції, Ірландії та Португалії.

Крім цього, ЄК рекомендує "проблемним" країнам Європи провести необхідні економічні і бюджетні реформи. Позиція Єврокомісії схожа з позицією іспанської влади. Згідно з їх точкою зору, пряма рекапіталізація банків дозволить послабити зв'язок між банками і урядами, а також усуне ризик розповзання боргових проблем, коли країни виявляються у важкому економічному стані з вини окремих фінансових інститутів.

Зараз ESM не може кредитувати банки напряму. Кошти ESM виділяються виключно уряду країни, навіть якщо кінцева мета такого кредиту - рекапіталізація банків. Для того щоб змінити такий стан речей, необхідно внести поправки в існуючі пакти, що регламентують створення і функціонування ESM і вже ратифіковані окремими державами єврозони. Для цього буде потрібно час, якого просто немає, враховуючи швидкість розростання проблем в Іспанії. Крім того, серйозну опозицію дана ініціатива зустрічає в Німеччині, яка категорично відкидає ідею прямого кредитування банківського сектора через ESM, в той час, як Іспанія наполягає на необхідності такої опції.

Діяльність фонду ESM, за задумом представників Єврокомісії, почне свою роботу 1 липня цього року.