ua en ru

В Ірані засуджений до страти громадянин США по звинуваченню в шпигунстві

Автор: RBC.UA
В Ірані громадянин США засуджений до страти за звинуваченням у шпигунстві. Справа розглядалася Революційним судом Тегерана - судовим органом, в компетенцію якого входить розгляд справ про злочини проти держбезпеки, передає іранське інформагентство Fars.

В Ірані громадянин США засуджений до страти за звинуваченням у шпигунстві. Справа розглядалася Революційним судом Тегерана - судовим органом, в компетенцію якого входить розгляд справ про злочини проти держбезпеки, передає іранське інформагентство Fars.

"Амір Мірза Хекмати засуджений до страти за співпрацю зі спецслужбами іншої країни і шпигунство на користь ЦРУ США", - повідомили представники суду.

28-літній американець іранського походження Амір Мірза Хекмати був арештований в грудні 2011 р. Згідно з версією іранських спецслужб, він є можливим агентом ЦРУ, який проходив навчання на американських базах в Афганістані і Іраку, де за ним і було встановлено стеження. Підозрюваний був арештований, коли перетнув кордон Ірану.

За словами представників суду, Амір Мірза Хекмати зізнався в тому, що співпрацював з ЦРУ. Його завданням було впровадитися в структуру іранських розвідслужб. В той же час затриманий сказав, що не мав намірів шкодити Ірану.

Реакції США на це повідомлення поки не немає. Раніше американська влада неодноразово зверталися до Тегерану з вимогою відпустити Аміра Мірзу Хекмати на свободу. Представники Держдепартаменту коментували його затримання так: "Іранський режим помилково звинувачує людей в шпигунстві, отримує свідчення за допомогою сили, а утримує невинних іноземців з політичних мотивів".

Зазначимо, шпигунство вважається одним з найбільш серйозних злочинів в Ірані. Особа, визнана винною в шпигунстві, може бути засуджено в цій країні до страти.

Нагадаємо, в кінці грудня минулого року спецслужби Ірану і Лівану заарештували 12 агентів ЦРУ, які повинні були завдати по Ісламській республіці "потужний удар".

За словами іранського депутата Парвіза Сороури, американські шпигуни були направлені в Іран з метою влаштувати диверсію в ядерній та військовій сферах діяльності держави. Депутат не зміг назвати дату арешту агентів ЦРУ, а також не повідомив подробиці затримання розвідників.

"Шпигуни американського і сіоністського режимів намагалися завдати по Ірану сильний удар, нашкодивши країні як зсередини, так і зовні. Однак, на щастя, оперативність іранської розвідки не дала їх планам збутися", - повідомив Сорури.

Раніше американський чиновник розповів журналістам, що в Лівані були затримані інформатори ЦРУ, однак співрозмовник не повідомив, скільки саме людей було арештовано.

Джерело також додало, що інформаторів могли встановити за їх мобільними телефонами, які використовувалися винятково для зв'язку з співробітниками ЦРУ.

Про розкриття агентурних мереж ЦРУ в Лівані, а також в Ірані стало відомо 21 листопада 2011 р. Тоді телеканал ABC News з посиланням на американських військових повідомив, що в Лівані та Ірані були розкриті і затримані десятки американських шпигунів, які працювали на ЦРУ. За даними ABC News, мова йде про людей, завербованих ЦРУ в Ірані і ліванської організації "Хезболла", яку в США вважають терористичним угрупуванням, що користується підтримкою Тегерана. Шпигуни постачали інформацію про угрупування "Хезболла" і про іранську ядерну програму. Про долю затриманих нічого не відомо. За деякими даними, їм може загрожувати страта.

Нагадаємо, керівництво Ірану і "Хезболла" ще на початку літа оголосило про розкриття шпигунських мереж США по телебаченню, проте Сполучені Штати не відповіли на ці заяви.

Зазначимо, відносини Ірану і США останнім часом вкрай напружені. Захід звинувачує іранську владу у спробах створити ядерну зброю під прикриттям мирної ядерної програми. США і їх союзники піддали Іран економічним санкціям. Керівництво ісламської республіки спростовує звинувачення. У свою чергу іранські військові неодноразово звинувачували США в шпигунстві.

В кінці 2010 року при здійсненні іранської ядерної програми виникли серйозні технічні проблеми. Вони привели до припинення роботи тисяч центрифуг, задіяних для збагачення урану. Іран заявив, що проблеми почалися з-за комп'ютерного вірусу Stuxnet, який спеціально створений для порушень в роботі систем, що відповідають за реалізацію іранської ядерної програми. У створенні вірусу Іран звинуватив США і Ізраїль.

Влітку 2009 р. на неокресленому кордоні Іраку і Ірану іранські військові затримали трьох американських туристів. Їх звинуватили в шпигунстві на користь американської розвідки і засудили до 8 років в'язниці. У 2011 р. Іран звільнив їх в обмін на викуп, заплачений султаном Оману.

Останній скандал у відносинах Ірану і США пов'язаний із замахом на посла Саудівської Аравії в США, який, за словами американського керівництва, намагалися здійснити спецслужби Ірану.

Нагадаємо також, 18 листопада ц.р. на засіданні Ради керівників МАГАТЕ більшістю голосів була прийнята резолюція, в якій міститься "зростаюча заклопотаність" організації щодо питання іранської ядерної програми. Постійний представник Ірану в організації Алі Асгар Солтані заявив, що ця резолюція "непрофесійна, незбалансована, політизується і незаконна". Крім того, він розкритикував директора агентства Юкіо Амано за передання конфіденційних документів щодо іранської ядерної програми в Раду Безпеки ООН.

Ситуація навколо ядерної програми Ірану загострилася 8 листопада 2011 р., коли було оприлюднено звіт про роботу спеціальної комісії МАГАТЕ. Зокрема, у документі наголошувалося, що до 2003 р. Тегеран вів дослідження в області ядерної зброї в рамках особливої програми, при цьому деякі дослідження в цій області можуть тривати до цих пір. Іран назвав звіт МАГАТЕ політизованим. Іранський лідер Махмуд Ахмадінежад неодноразово заявляв, що ядерна програма країни носить виключно мирний характер.