У Гарварді вручили Шнобелівські премії 2010 р
Гарвардський університет підвів підсумки "наукових відкриттів" 2010 року і оголосив лауреатів Шнобелівської премії, яка вручається за найбезглуздіші відкриття. Результати цього року вже опубліковані на офіційному сайті премії. Ця церемонія стала ювілейною: премії вручали в 20-й раз, пише РБК.
В області фізики лауреатом став новозеландський Університет Отаго. Вчені вузу встановили, що в ожеледицю краще одягати шкарпетки не на голу ногу, а на взуття: це дозволяє уникнути ковзання на льоду.
В області медицини "кращими" стали голландці та англійці. Перші встановили, що астму можна лікувати катанням на американських гірках, а не тільки ліками. Британські вчені з Keele University прийшли до висновку, що лайки і прокльони знижують больовий поріг. Хоча, помітили вони, і в цьому правилі бувають виключення.
Співробітники департаменту здоров'я та безпеки в промисловості міста Форт Детрік прийшли до несподіваного висновку, що в результаті роботи в лабораторіях мікроби "прилипають" до бороди вчених-мікробіологів. При цьому миття бороди не рятує від небезпеки: ймовірність заразитися у вченого все одно залишається дуже високою, уклали експерти департаменту. Цей факт був відзначений премією в галузі охорони здоров'я.
Британка Карина Ацеведо-Уайтхаус і мексиканка Дайен Гендрон з Національного політехнічного інституту винайшли унікальну методику збору китових соплів з допомогою вертольота на дистанційному управлінні.
Троє японців повторили досягнення 2008 р. і виграли Шнобелівську премію вдруге. Вони стали лауреатами в галузі проектування об'єктів транспорту. Вчені пропонують використовувати слизовиків для визначення оптимального маршруту прокладки залізничних шляхів.
Крім вищезазначених японців, до групи вчених - володарів премії потрапили ще четверо їхніх земляків та двоє англійців. Ерік Адамс з Массачусеттского інституту технології, Скотт Соколофскі з техаського університету А & М, Стефен Масутані з Гавайського університету і British Petroleum за роботу з дослідження глибоководного протікання нафти стали переможцями в області хімії. Ці лауреати спростували думку, що існувала раніше, ніби вода і нафта не змішуються.
Топ-менеджери фінансових і страхових гігантів Goldman Sachs, AIG, Lehman Brothers, Bear Stearns, Merril Lynch і Magnetar удостоїлися премії в області економіки "за винахід і поширення унікального способу максимізувати прибуток і мінімізувати фінансові ризики". Банкрутство цих компаній, викуплених за кошти платників податків, поклало початок світовій економічній кризі. Організатори впевнені, що робота менеджерів компаній сприяла процвітанню світової економіки.
Нарешті, в області менеджменту головним відкриттям року визнали правило, згідно з яким організації стають більш ефективними, якщо співробітники в них отримують службові підвищення методом випадкової вибірки. Італійські вчені довели цей закон математичним шляхом, за допомогою графіків і рівнянь.
Росіяни не удостоїлися "високої честі" і не отримали цього року премії Гарвардського університету. За історію вітчизняної науки премії вдалося добитися лише двом представникам Росії: Юрію Стручкова в 1992 році, який у період з 1981 року по 1990 рік опублікував 948 наукових робіт (нову статтю кожні 4 дні), і "Газпрому" в 2002 році - за застосування математичної концепції уявних чисел у сфері бізнесу.