ua en ru

В Європі різко підскочили ціни на газ

Автор: RBC.UA
Ціни на газ у Європі злетіли через настання холодної погоди і проблем з постачаннями. На спотових торгових майданчиках у Європі ціна на добу вперед підскочила до 480-490 дол./тис. куб. м (13,6-13,9 дол./млн Btu), значно перевищивши поточний рівень контрактних цін на газ, прив'язаних до котирувань нафти. Про це говориться в огляді ринку банку "ВТБ Капітал".

Ціни на газ у Європі злетіли через настання холодної погоди і проблем з постачаннями. На спотових торгових майданчиках у Європі ціна на добу вперед підскочила до 480-490 дол./тис. куб. м (13,6-13,9 дол./млн Btu), значно перевищивши поточний рівень контрактних цін на газ, прив'язаних до котирувань нафти. Про це говориться в огляді ринку банку "ВТБ Капітал".

При цьому, згідно з дослідженням East European Gas Analysis, на деяких ринках Європи (зокрема, в Бельгії, Голландії, Великобританії), ціни виросли в півтора рази в порівнянні з січневими показниками. Так, у Великобританії та Бельгії вартість газу майже досягла 14 дол./млн Btu (місяць тому торги йшли в районі позначки 8 дол.), у Голландії - майже 13 дол./млн Btu (у січні також було 8 дол.).

У "ВТБ Капітал" відзначають, що стрибок цін відбувся тільки в разі контрактів з найбільш коротким терміном поставки. Середня ціна газу з поставкою через місяць на європейських торгових майданчиках зросла лише на 11% порівняно з більш ніж 60% стрибком ціни на добу вперед. Рух котирувань і абсолютний рівень цін на добу вперед не дуже сильно розходяться між різними майданчиками. Це говорить про те, що газопровідні мережі в Європі зберігають високу ступінь зв'язаності, щоправда, у Східній Європі, де, як повідомляється, спостерігаються одні з найбільш серйозних проблем з постачаннями газу, спотових торговельних майданчиків немає. Які справжні масштаби дефіциту поставок, а також хто несе за це відповідальність, на даний момент не ясно. Судячи з офіційною заявою Європейської комісії, ситуація з постачаннями вже приходить в норму в результаті збільшення пропозиції, а також реалізації заходів з балансування попиту.

Рівень запасів газу в європейських сховищах виглядає достатнім: 50 млрд куб. м при відборі до 67%, що перевищує верхню межу попереднього діапазону і обумовлено більш високими температурами навколишнього повітря з початку цієї зими і по сьогоднішній день. "Таким чином, якщо холоди не залишаться аномальними або період холодної погоди не буде тривалим, то, схоже, що європейська система газопостачання повинна впоратися, про що сигналізує і ціна газу з поставкою через місяць. Якщо більша частина додаткового попиту найближчим часом буде покрита постачальниками трубопровідного газу, то ціни на добу вперед, можливо, залишаться підвищеними", - вважає аналітик "ВТБ Капітал" Колін Сміт.

Нагадаємо, декількома днями раніше низка європейських країн заявили, що "Газпром" зменшив постачання газу в Європу. Проблеми з поставками відчули Австрія, Польща, Болгарія, Греція, Туреччина, Македонія, Угорщина, Італія. Вчора міністр промисловості Італії Коррадо Пассера заявив, що ситуація з газопостачанням в Італії досягла критичної стадії.

За деякими даними, "Газпром" навмисно обмежив постачання в Європу, щоб покрити потреби внутрішньоросійського ринку, збільшені через морози, що встановилися в європейській частині Росії. В "Газпромі" інформацію про скорочення постачань західним клієнтам офіційно спростували, зазначивши, що концерн продовжує виконувати свої контрактні зобов'язання перед європейськими споживачами, при цьому запити з Європи виросли на 25%.

Заступник голови правління "Газпрому" Олександр Медведєв в інтерв'ю телеканалу "Росія 24" розкритикував спотові ринки газу, які, на його думку, показали свою неспроможність. "Мабуть, на всіх газових хабах, крім одного - у Великобританії, - фізично газ відсутній сьогодні. А ціни вже вискочили вище, ніж у нас в довгострокових контрактах", - сказав Медведєв.

У "Газпромі" відзначають, що рівень поставок газу в Європу ВАТ "Газпром" в перекладі на річні обсяги сьогодні рівнозначний 180 млрд куб. м, тоді як в 2011 р. в Європу було експортовано 150 млрд куб. м газу.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Україна також буде сприяти максимальним постачання російського газу в Європу. З цією метою "Нафтогаз" максимально збільшив відбір природного газу з власних підземних газосховищ.