У Єгипті почався третій етап виборів в Народну асамблею
У Єгипті стартував третій та заключний етап виборів в Народну асамблею - нижню палату національних законодавчих зборів, повідомляє Reuters. Виборчі дільниці в останніх неохоплених голосуванням провінціях: Дакахлія, Гарбія, Матрух, Міна, Нова долина, Північний Синай, Кена, Кальюбія і Південний Синай - відкрилися о 8 годині за місцевим часом. Як і перші два етапи - третій буде проходити протягом двох днів.
За підсумками двох турів більшість голосів у Народній асамблеї закріпили за собою представники ісламістських партій. Зокрема, Партія свободи і справедливості, яка представляє релігійну асоціацію "Брати-мусульмани", і партія консерваторів-салафітів "Ан-Нур" разом отримали понад 60% народної підтримки. Єгипетський блок, який представляє коаліцію ліберальних партій, набрав близько 15%. Перші два етапи голосування проходили 28 і 29 листопада 14 і 15 грудня 2011 р. відповідно.
З 508 депутатів нижньої палати 10 призначаються Президентом (нині його роль грає владна Вища рада Збройних сил), з інших 498 дві третини, 332 депутати обираються за партійними списками, а решта 166 - за мажоритарним принципом. З 270 депутатів верхньої палати 180 будуть обрані, ще 90 пізніше призначить обраний в першій половині наступного року новий Президент Єгипту.
Варто відзначити, що в третьому турі будуть голосувати населені християнами-коптами південні райони країни, а також провінції Синайського півострова. У випадку з Сінаєм, що живе за рахунок туристичного сектора, місцеві жителі неодноразово висловлювали побоювання про введення норм шаріату і по відношенню до іноземних гостей, що, швидше за все, відіб'ється на відвідуваності курортів Червоного моря. Виходячи з цього очікується, що цього разу ісламські партії отримають менше голосів, ніж раніше.
Дані вибори в законодавчі збори є першими з моменту відходу у відставку екс-президента Єгипту Хосні Мубарака. Він правив країною майже 30 років і був змушений покинути свій пост на тлі масових протестів, так званої "арабської весни".
Виборчі органи Єгипту також готуються провести голосування по вибору представників у Раду шури - верхню палату законодавчих зборів, він пройде 29-30 січня і 14-15 лютого 2012 р.
"Брати-мусульмани", інтереси яких представляє Партія свободи і справедливості, раніше заявили, що готові створити широку коаліцію з іншими партіями, які пройшли в парламент.
На думку експертів, у перемозі радикалів немає нічого дивного. "Брати-мусульмани" протягом багатьох років боролися зі світським урядом Мубарака, використовуючи в тому числі і методи терору. Що ж стосується ліберальних партій, то вони виникли відносно недавно і маловідомі виборцям.
Можлива перемога ісламістів на виборах турбує не тільки міжнародне співтовариство (зокрема США і Ізраїль), але і військову владу Єгипту.
Зазначимо, Єгипет може стати третьою країною арабського світу, до влади в якій цього року прийшли ісламісти. У Тунісі на виборах в кінці жовтня перемогла ісламістська партія "Еннахда" ("Відродження"). Її підтримали близько 40% виборців. Лідером партії є Рашид Ганнуши, який більше 20 років перебував у вигнанні через незгоду з колишньому керівництвом країни. Перемога "Еннахди" стала першим успіхом для подібних партій в арабському світі з 2006 р.: тоді в Палестині виграв вибори рух "Хамас". У 1991 р. ісламісти здобули перемогу в Алжирі, але армія анулювала результати голосування. У листопаді помірна ісламістська "Партія справедливості і розвитку" перемогла на виборах в Марокко.
Нагадаємо, Єгипет став другою країною, де стався переворот в час так званої "арабської весни". Під тиском населення екс-президент країни Мубарак 11 лютого 2011 р. пішов у відставку. Владу в країні взяли військові. Нагадаємо, суд над Мубараком був відкладений до 28 грудня. Однак демонстранти практично відразу звинуватили нову владу в перевищенні повноважень, а саме у використанні військових трибуналів замість звичайних судів.