ru ua

У Білорусії розстріляні обидва організатора теракту в мінському метро

Автор: RBC.UA
У Білорусії засудженого до смертної кари головного фігуранта кримінальної справи про теракт в мінському метро Дмитра Коновалова і його спільника Владислава Ковальова розстріляли.

У Білорусії засудженого до смертної кари головного фігуранта кримінальної справи про теракт в мінському метро Дмитра Коновалова і його спільника Владислава Ковальова розстріляли.

"Смертні вироки щодо Дмитра Коновалова та Владислава Ковальова приведені у виконання", - повідомило національне телебачення.

Напередодні повідомлялося про приведення у виконання смертного вироку лише щодо Ковальова.

Ковальов і безпосередній організатор і виконавець теракту Дмитро Коновалов визнані винними в організації терактів у мінському метро 11 квітня 2011 р., в День незалежності 3 липня 2008 р. і у Вітебську в 2005 р. Верховний суд Білорусі 30 листопада 2011 р. засудив Коновалова і Ковальова до смертної кари (розстрілу).

За білоруським законодавством, помилувати засуджених міг тільки Президент Білорусії Олександр Лукашенко, замінивши їм страту на тюремне ув'язнення, однак він відмовився це зробити. Однак 14 березня 2012 р. він відмовився помилувати обвинувачених, пославшись на виняткову небезпеку і надзвичайно важкі наслідки для суспільства вчиненого злочину.

Ковальов не визнав себе співучасником теракту в метро, заявивши, що не підтверджує своїх свідчень на попередньому слідстві, які давав під тиском. Коновалов прохання про помилування не подавав, визнавши провину в теракті.

Нагадаємо, 11 квітня 2011 р. у годину пік на станції метро "Жовтнева" в білоруській столиці прогримів вибух, в результаті якого загинули 15 і отримали поранення більше 200 осіб. Менш ніж через два дні після події Лукашенко повідомив, що справа про вибух у столичному метро "розкрито по гарячих слідах". Виявилося, що організатори теракту винні і в інших злочинах, які були скоєні в період з 2008 по 2011 рр.

У той же час міністр закордонних справ ФРН Гідо Вестервелле засудив приведення у виконання смертного вироку щодо засудженого за вибухи в мінському метро Ковальова. "Жалкую, що президент Лукашенко проігнорував всі заклики міжнародного співтовариства утриматися від цього кроку", - заявив глава МЗС ФРН.

Вестервелле закликав владу в Мінську не приводити у виконання вирок відносно другого засудженого Коновалова. Заява голови МЗС ФРН прозвучали до того, як стало відомо про приведення у виконання вироку і щодо Коновалова.

Голова відомства федерального канцлера Німеччини Рональд Пофалла заявив, що він глибоко вражений звісткою про страту Ковальова. Приведення у виконання смертного вироку ще більше ускладнить відносини Білорусії з Німеччиною і Європою, підкреслив Пофалла.

Також високий представник Європейського союзу з міжнародних відносин і безпеки Кетрін Ештон засудила страту засуджених за вибух в мінському метро. У заяві голови європейської дипломатії йдеться про обмеження прав обвинувачених на захист та інших процесуальних порушеннях. Крім того, Ештон закликає владу Білорусі ввести мораторій на смертну кару, а в перспективі - відмінити її повністю.

Білорусь залишається єдиною країною в Європі, де практикують страту в якості вищої міри покарання. За даними міжнародної правозахисної організації Amnesty International, у 1998-2010 рр. в Білорусії винесено 102 смертних вироки, в т.ч. в 2006 р. - дев'ять, в 2007 р. - один, в 2008 р. - три.