ua en ru

У Білорусі для проведення флешмобів необхідно отримувати дозвіл місцевої влади

Автор: RBC.UA
У Білорусі вступили в силу поправки до законів про масові заходи та діяльність громадських об'єднань, які можуть в тій чи іншій мірі дозволяти громадянам висловлювати свої "суспільно-політичні настрої". Тепер під дію закону потрапило і проведення популярного виду акцій - флешмобів.

У Білорусі вступили в силу поправки до законів про масові заходи та діяльність громадських об'єднань, які можуть в тій чи іншій мірі дозволяти громадянам висловлювати свої "суспільно-політичні настрої". Тепер під дію закону потрапило і проведення популярного виду акцій - флешмобів, передають білоруські опозиційні ЗМІ.

Відповідно до законодавства тепер "масова присутність громадян у заздалегідь визначеному громадському місці (у тому числі під відкритим небом) і встановлений час для здійснення заздалегідь певного діяння, організована, в тому числі через глобальну комп'ютерну мережу Інтернет або інші інформаційні мережі, для публічного вираження своїх суспільно-політичних настроїв чи протесту" прирівнюється до пікетування, а тому потребує отримання дозволу від місцевої влади.

Як заявили опитані РБК юристи, до подібного роду акцій можуть бути прирівняні будь-які масові виступи, у тому числі і виспівування пісень.

Обговорення поправок в законопроект відбувалося бурхливо. В парламенті голова Ради Республіки Анатолій Рубінов заявив, що ці норми дуже своєчасні, бо по світу "йде хвиля протестів". За словами спікера, влада деяких країн змушена застосовувати водомети, кийки, гумові кулі, тому що вчасно не вжили заходів, не встановили порядок, як потрібно проводити масові заходи. На думку глави МВС республіки Анатолія Кулешова, прийняття закону дозволить забезпечити безпеку всього суспільства. Прийнятий закон куди демократичніше актів, що діють в інших країнах, вважає глава МВС.

"Мережева загроза" налякала білоруську владу навесні 2011 р., коли стали популярні масові мовчазні акції протесту. Сотні людей збиралися на центральних площах міст, не вигукуючи жодних гасел, а просто плескаючи в долоні.

Найбільш показова мовчазна акція відбулася 3 липня 2011 р. в День незалежності Білорусі. Виступаючи на параді з нагоди урочистого Олександр Лукашенко, який прийшов на заходи зі своїм сином Миколою, заявив, що сьогодні проти країни ведеться війна з використанням "зброї масового інформаційного ураження". У мітингу взяли участь військова техніка, автомобілі та самоскиди вітчизняного виробництва, були показані кращі зразки білоруської промисловості - пральні машини і телевізори. Також по проспекту пройшли військовослужбовці, фізкультурники, діти у віці 10-14 років - члени дитячих воєнізованих організацій з макетами рушниць напереваги. Людям заборонялося плескати в долоні, а тих, хто зривався на оплески, виводили з натовпу люди в цивільному.
Після закінчення параду на вулицях затримували людей, які аплодували без причини. Їх жорстоко били, заштовхували в автозаки і доставляли у відділення міліції, де на більшість складалися адміністративні протоколи за ст.17.1 Адміністративного кодексу (нецензурні вислови в громадському місці).