ua en ru

У Бельгії до 2025 р. закриють всі АЕС

Автор: RBC.UA
Усі атомні електростанції у Бельгії закриють до 2025 р. Про це домовилися учасники урядової коаліції, які працюють над формуванням нового кабінету міністрів країни, повідомляє Deutsche Welle.

Усі атомні електростанції у Бельгії закриють до 2025 р. Про це домовилися учасники урядової коаліції, які працюють над формуванням нового кабінету міністрів країни, повідомляє Deutsche Welle.

Учасники переговорів домовилися, що бельгійські АЕС поетапно закриватимуть з 2015 р. Першими під закриття потраплять найстаріші атомні установки "Дуль-1" і "Дуль-2", а також "Тіанж-1". А до 2025 р. в Бельгії закриють всі сім ядерних реакторів, що діють у країні і виробляють близько 60 % електроенергії, необхідної бельгійцям.

Атомні електростанції "Дуль-1" і "Дуль-2" ввели в експлуатацію в 1975 р. Їх мали закрити через 40 років експлуатації, але в 2009 р. бельгійський уряд, з огляду на стрімке зростання цін на енергоносії, ухвалив рішення про подовження терміну експлуатації цих АЕС ще на 10 років.

Після аварії на японській АЕС "Фукусіма-1" навесні цього року дискусія про майбутнє ядерної енергетики розгорілася знову. Особливо з огляду на негативну динаміку інцидентів на бельгійських АЕС. Так, за даними Федерального агентства контролю за ядерною безпекою, торік на бельгійських АЕС сталося 27 аварій, пов'язаних переважно зі збоями у роботі енергомереж. Це на чверть більше, аніж показник 2009 р.

Згідно з рекомендаціями Єврокомісії, у Бельгії нині проводять тести щодо надійності АЕС. Результати інспекції стануть відомі наприкінці року. Усі електростанції, що не пройдуть стрес-тести, будуть закриті у першу чергу.

Відмова від атомної енергетики стала одним з компромісів на переговорах щодо формування федерального уряду Бельгії. Країна ось уже понад 500 днів живе без уряду. Політична криза в країні склалася через суперечки між валлонами та фламандцями. Тепер, після досягнення певних компромісів, очікується, що новий коаліційний уряд країни буде сформовано в листопаді-грудні.

Нагадаємо, у вересні німецька компанія Siemens оголосила, що йде з ринку ядерної енергетики. Глава компанії Петер Лешер заявив, що це рішення було ухвалене у зв'язку з аварією на Японській АЕС "Фукусіма-1".

На початку серпня повідомлялося, що Президент Німеччини Крістіан Вульф затвердив закон про припинення функціонування всіх АЕС країни до 2022 р.

На початку вересня Федеральне статистичне агентство Німеччини в опублікованому аналітичному звіті повідомило, що рішення Німеччини про всебічну відмову від атомної енергетики спричинило величезний негативний вплив на галузеву структуру енергоносіїв країни. "Значне підвищення імпорту енергоносіїв в результаті падіння подачі електрики після закриття АЕС зрештою позначилося на економіці Німеччини і стало головною причиною зростання ВВП на другий квартал лише на 0,1% в порівнянні з першим кварталом", - говорилося в звіті.

Слідом за Німеччиною відмовитися від атомної енергетики вирішила і Швейцарія. Чотири швейцарські АЕС з п'ятьма ядерними реакторами будуть закриті до 2034 р. Серед країн, які не мають наміру відмовлятися від експлуатації АЕС - Фінляндія. В липні Великобританія заявила про продовження будівництва нового покоління атомних електростанцій.

Варто також зазначити, що частка атомної енергетики в світі в 2010 р. становила 5,2% від загального енергобалансу. І навіть після аварії на станції «Фукусіма-1» "мирний атом" буде продовжувати відігравати досить помітну роль в підсумковому світовому енерговиробництві, вважають експерти.