ua en ru

У 2013 р. світову економіку чекає розплата за помилки, - економіст

Автор: RBC.UA
"Дорогий Дід Мороз, в цьому році у мене всього одне бажання. Будь ласка, зроби так, щоб на найближчі п'ять років всі політики, глави Центробанків і головні економісти забралися б кудись за тридев'ять земель. Обіцяю, коли вони повернуться, Європа буде рости на 3%, США - на 5%, а Азія проведе успішні реформи ", - так у своїй статті пише головний економіст Saxo Bank Стін Якобсен.

"Дорогий Дід Мороз, в цьому році у мене всього одне бажання. Будь ласка, зроби так, щоб на найближчі п'ять років всі політики, глави Центробанків і головні економісти забралися б кудись за тридев'ять земель. Обіцяю, коли вони повернуться, Європа буде рости на 3%, США - на 5%, а Азія проведе успішні реформи", - так у своїй статті для РБК daily пише головний економіст Saxo Bank Стін Якобсен.

"За останні шість місяців я засмутив чимало політиків, наполягаючи на тому, що вся нинішня макроекономічна політика нікуди не годиться. Але найбільше мене турбує те, що вони відкинули всі мої ідеї, стверджуючи, що їх інтервенції приносять плоди. Я продовжую перебувати в упевненості, що вони так жартують.

Політика хорошої міни при поганій грі досягла апогею, оскільки прибутковість в країнах Середземномор'я почала падати, а політики святкують перемогу. Тим часом безробіття серед молоді в деяких країнах ЄС (наприклад, в Іспанії - 50%) перевищило безробіття в Секторі Газа (45%), де економіка за інших рівних знаходиться в дещо більш обмежених обставинах", - пише Якобсен.

Читайте також: Saxo Bank опублікував щорічну п'ятірку шокуючих прогнозів на 2013 рік

За його словами ринку не вистачає справжнього механізму "формування ціни", а нинішня макроекономічна політика знищила механізми кривої прибутковості для оцінки ступеня ризику.

"Грошові потоки, оцінка активів, практично будь-яка інвестиція повинна враховувати не тільки допустиму ринкову ціну, але і фактор часу, а також вартість грошей - останні кілька десятиліть вона була справедливою і прозорою, навіть якщо центральні банки активно маніпулювали нею на ближньому кінці кривої. Вартість грошей - це те, що дозволяє компаніям і інвесторам розраховувати свої витрати фінансування і масштаби потенційних прибутків.

Тепер же, коли влада маніпулює доходністю на всьому протязі кривої і втручаються при найменшому натяку на системний ризик, низька волатильність сприймається як новий постійний фон. Я працюю на ринках вже майже 30 років і з впевненістю можу сказати, що низька волатильність - це не запрошення до ризику, а зовсім навпаки!

Вважаю, що тут доречніша метафора "затишшя перед бурею": потенційна волатильність зараз жорстоко недооцінюється і, швидше за все, ринок просто накопичує енергію перед вибухом. Позбутися системних побічних ризиків, як це зробили в Європі або США, - не означає знайти надійне рішення. Навпаки, так ми лише заохочуємо безвідповідальність і демонструємо повний провал "бізнес-моделі" макроекономічних політиків.

Ось чому я як і раніше стверджую: нам потрібна справжня криза, яка доведе неспроможність нинішніх уявлень про макроекономічну політику і дозволить нам перекинути наші ортодоксальні переконання - як жителі острова Пасхи, коли настали важкі часи, перекинули свої гігантські статуї, зрозумівши, що ті залишилися глухі до благань.

Читайте також: ЄС представив план економічних реформ на 10 років

Банки в країнах Середземномор'я активно скуповують місцеві держоблігації, вважаючи, що чинять правильно, оскільки в них є безпечний притулок, принаймні, на час до німецьких виборів у вересні 2013 р. Тим часом прості громадяни тих же країн продовжують виводити гроші з країни. Для тих, хто живе в казковому світі Макроінтервенцій і кількісного ослаблення, вимощена жовтою цеглою дорога "хорошої міни" здається нескінченною.

Опубліковані останнім часом прогнози говорять про те, що стимулююча монетарна політика, політична стабільність і "розумні" оцінки створюють ідеальні умови не тільки для новорічного зростання, але і для справжнього буму в 2013 році. А рік тому всі вважали, що 2012 рік буде досить складним для фондового ринку (для більшості стратегів складний ринок починається від нуля до 2% зростання).

Всі визнані авторитети говорили про те, що S&P буде рости з великими труднощами, а деякі диваки навіть пророкували падіння (у результаті індекс виріс майже на 13%). Зараз же прогнози б'ють усі рекорди за оптимізму. Середній прогноз - це зростання на 10% порівняно з 5% в цей же час в минулому році!

Ця загальна сліпа віра в зростаючі ринки нагадує мені про те, як я починав свою кар'єру в лондонському банку Chase Manhattan Bank. У нас був клієнт, який збирав прогнози десяти найбільших банків світу за ключовими валют на найближчі 12 місяців. Він вивчав отримані прогнози, розраховував середнє значення, і якщо думка банків збігалося більш ніж на 80%, він відкривав прямо протилежну позицію по опціонах. Цей клієнт був найуспішнішим з усіх, кого мені довелося зустрічати. Може бути, у нинішніх умовах повернення до середнього значення є більш гідним довіри аргументом, ніж підтримка "хорошої міни" в макроекономічній політиці?

Ми торгуємо на невідповідності, що нагадує бульбашку на ринку інтернет-технологій в 2000 році. Звичайно, акції можуть вирости ще на 10-20% від поточних значень, але маржинальний ризик дуже високий і може коштувати нам дуже дорого. На 2013 р. нам подобаються такі сектори, як сільське господарство, алюміній і страхування. Ми робимо ставку на фактор попиту-пропозиції, ігноруючи капризи погоди у сільському господарстві. 25% витрат на виробництво алюмінію припадає на енергоносії, при цьому американські виробники очікують падіння цін на природний газ до десятирічних мінімумів. І нарешті, інвестиційні пакети страхових компаній торгуються на рівні 50% від їх вартості або навіть нижче через ризик повторення історії AIG.

Я вважаю, що 2013 рік стане перехідним, коли позитивні і негативні сили зійдуться у фінальній сутичці. Соціальна напруженість в Європі може досягти небувалих масштабів: Молоді і безробітні повстануть проти старих і працюючих, а приватний сектор заявить державному, що терпіння його вийшло. Найбільше мене турбує перекіс у бік радикальних, в тому числі расистських, політичних течій. Поки ж ринки воліють цього не помічати і бачать попереду тільки веселі свята, низькі ставки і низькі ризики", - пише головний економіст Saxo Bank Стін Якобсен.