В 142 країнах світу сьогодні святкують Першотравень
Сьогодні, 1 травня ц. р., в 142 країнах світу, в тому числі і в Україні, святкується День міжнародної солідарності трудящих (Першотравень, День праці, День весни, Свято весни і праці в Росії). В Україну щорічно 1 і 2 травня оголошуються вихідними днями. За традицією сьогодні багато людей вирушать на пікніки (т. зв. "маївки"), продовжать відпочинок на дачі, візьмуть участь у мітингах і ходах. 1 травня традиційно використовується для проведення мітингів і демонстрацій з висуванням політичних вимог, у світі Першотравень як і раніше відзначається як пролетарський свято солідарності. Президент України Віктор Янукович також привітав громадян України з Міжнародним днем солідарності трудящих 1 травня.
Як повідомили у прес-службі Міністерства внутрішніх справ, в Україна сьогодні в 328 населених пунктах заплановано проведення 478 масових та інших заходів, присвячених трудящих, загальна кількість учасників становитиме понад 260 тис. осіб. Так, серед заходів заплановано проведення: майже 200 мітингів, 29 демонстрацій, близько 60 концертів тощо. Найбільш багатолюдні заходи заплановані на території Запорізької (понад 40 тис. осіб), Луганської (майже 26 тис. осіб) , Донецької областей (понад 23.тис. осіб) та у АР Крим (понад 33 тис. осіб). Загалом по державі для забезпечення правопорядку планується залучити майже 7 тисяч працівників органів внутрішніх справ та понад 840 військовослужбовців внутрішніх військ МВС України.
У столиці планується проведення 7 масових заходів за участю понад 31 тис. осіб. Згідно з повідомленням прес-служби Київської державної міської адміністрації (КМДА), сьогодні про плани святкувати Першотравень на Хрещатику заявили Комуністична партія України (КПУ), "Соціалістична партія Україна" (СПУ) і "Партія об'єднані ліві й селяни".
Згідно поданої заявки, СПУ сьогодні свою акцію розпочне біля будівлі КМДА з 13:00 до 16:00.
КПУ планує зібратися з 9:00 до 13:00 на Бессарабській площі і пройти по Хрещатику, а на Майдані Незалежності провести акцію-мітинг. До участі у заході заявлено 30 тис. осіб.
"Партія об'єднані ліві й селяни" подала заявку про старт свого заходу з нагоди Першотравня о 9:00 на бульварі Шевченка. Далі колона учасників повинна попрямувати по Хрещатику на Європейську площу. Завершиться святкування, в якому заявлено до участі 200 осіб, о 12:00.
Також Київська міська рада профспілок попередив КМДА про проведення інформаційного заходу на Хрещатику, 16 за участю 15 осіб з 10:00.
Водночас Федерація професійних спілок працівників малого та середнього підприємництва Україні передбачає вивести на Майдан незалежності 3 тис. осіб, які візьмуть участь акції з 10:00 до 12:00.
Всеукраїнський професійний союз "Столиця регіони" подав заявку на проведення своєї акції з 13:00 до 16:00. Збір учасників відбудеться біля станції метро "Арсенальна", далі колона з 500 учасників буде переміщатися по вулиці Грушевського на Європейську площу і Контрактову площу.
Також в КМДА надійшла заявка від громадянина, який хоче організувати з 12:00 до 15:00 ходу від станції метро "Арсенальна" по маршруту вул. Грушевського - Європейська площа - Володимирський узвіз - вул. Сагайдачного - Контрактова площа. Кількість учасників у заявці не вказано.
Нагадаємо, в Києві для забезпечення громадського порядку під час травневих свят будуть виділені додаткові сили працівників міліції.
Згідно з проведеним РБК-Україна опитуванням за участю 4,4 тис. респондентів, 30% жителів України травневі свята мають намір провести на дачах. Як повідомлялося, в Україні сьогодні без опадів, температура повітря від 26 до 30 градусів тепла.
Водночас в Києві під час травневих свят буде посилено патрулювання лісопаркових господарств. Також комунальне об'єднання "Київзеленбуд" спільно з лісовими господарствами міста підготували місця для відпочинку киян та гостей столиці.
Традиція відзначати Першотравень склалася в кінці XIX століття - 1 травня 1886 р. соціалісти, комуністи та анархісти США і Канади організували кілька масштабних демонстрацій, вимагаючи введення 8-годинного робочого дня. Тоді при розгоні акції в Чикаго 4 травня загинули шестеро людей, що привело до активізації протестного руху і початку масових виступів. У ході бійок між поліцейськими і демонстрантами загинули вісім правоохоронців та четверо робітників. Крім того під час мітингу стався вибух бомби, за підозрою в скоєнні теракту були затримані четверо робітників-анархістів, яких засудили до смертної кари через повішення. Згодом вдалося довести, що справа проти робітників було сфабриковано.
В пам'ять про страчених робочих Паризький конгрес II Інтернаціоналу в липні 1889 р. оголосив 1 травня Днем солідарності робітників усього світу, а також запропонував відзначати свято демонстраціями.
Довгий час Першотравень був символом революції, непримиренної класової боротьби, в СРСР Першотравень довгі роки був основним державним святом. 1 травня 1990 р. керівництво Радянського Союзу і КПРС востаннє піднялося на трибуну Мавзолею для проведення останньої офіційної першотравневої демонстрації.