ua en ru

Звільнення голови ДПтСУ Старенького можна назвати показником повернення "януковичизму", - адвокат

Автор: RBC.UA
Старенького звільнили тихо, пізно увечері 6 серпня, напередодні анонсованого розгону маргінального майдану. Зі знанням справи звільнили, розуміючи що інформподія про розгін бомжатника серед міста переб'є усі інші інформаційні приводи. Так і сталося, звільнення Старенького пройшло фоном в інформаційно насиченому дні.

Регіна Гусейнова, адвокат, спеціально для РБК-Україна

Старенького звільнили тихо, пізно увечері 6 серпня, напередодні анонсованого розгону маргінального майдану. Зі знанням справи звільнили, розуміючи що інформподія про розгін бомжатника серед міста переб'є усі інші інформаційні приводи. Так і сталося, звільнення Старенького пройшло фоном в інформаційно насиченому дні.

Спробуємо розібратися, за що йшла війна. Система пенітенціарної служби уважається найбільш корумпованою серед усіх правоохоронних служб. Корумпованіша, ніж міліція, прокуратура, судова влада та армія. Якщо з іншими владними підрозділами ще якось можна спробувати вести справи у межах правового поля, то коли клієнта "зачинили", шансів майже немає. За все треба платити: за камеру без антисанітарних умов, за передачі, за побачення, за можливість користуватися мобільним телефоном. Одразу після призначення на посаду Голови державної пенітенціарної служби Старенький почав ламати ці загальновідомі схеми. А той, хто йде проти системи, системі не потрібен. Тому що старі схеми приносять гроші.

Що встиг зробити Старенький за ті кілька місяців, що перебував на посаді голови ДПтСУ? Його призначили в такий момент, що ворогу не побажаєш. Військові дії в регіоні, де знаходиться 36 пенітенціарних закладів. Це засуджені і персонал.

Перша і найбільша перемога Старенького полягає в тому, що ДПтСУ - єдине державне силове правоохоронне відомство, яке працювало в цих регіонах. Коли міліціонери чіпляли на себе колорадські смужки та відкрито допомагали терористам і віддавали їм зброю зі складів, офіцери ДПтСУ приймали бій. Нагадую, це тоді коли до райвідділів міліції терористи заходили, відкриваючи двері ногою. Жодна з пенітенціарних установ захоплена не була.

Вперше в історії України евакуювали жіночу колонію - з Луганська. В Україні такого досвіду не було ні в кого. Час потребував гнучких, сміливих та нестандартних рішень. Треба розуміти, яку відповідальність узяв на себе голова ДПтСУ у той час. Старенький втримав ситуацію у Донецькій та Луганській області під контролем у найстрашніші дні.

Знаючи про моє особисте знайомство зі Стареньким, колеги просили донести до нього якусь інформацію. Я завжди відповідала: напишіть йому на Фейсбук чи на пошту. І присягалася, що Фейсбук веде він сам і пошту читає особисто. В 99 випадках зі ста приголомшені колеги казали: уявляєш відповів, обіцяв перевірити, обіцяв взяти на контроль, є реакція. Керівництво почало реагувати на зауваження і критику адвокатів та правозахисників. Ми, адвокати, ой як не балувані пенітенціарною службою, сприймали нормальну реакцію керівника ДПтСУ за нечувану милість.

За що саме звільнили Старенького влада, яка декларує відкритість, не повідомляє. Формальним приводом для його усунення стала втеча екс-депутата Шепелєва із лікарні швидкої допомоги. Одначе першого заступника голови ДПтСУ, який керує управлінням охорони здоров'я та медико-санітарного забезпечення Ошовського В.І., на посаді залишили. Хоча саме за його керівництва депутата-втікача Шепелєва перевели в лікарню, звідки той безперешкодно втік. Тобто не було дотримано навіть удаваної справедливості.

Старенького звільнили попри підтримку персоналу на місцях. Уперше за всю історію існування ДПтСУ офіцери підтримали керівника служби, написавши колективного листа та особисто звернувшись до міністра юстиції та прем'єра. Бо вони також втомилися від корумпованої системи. Але що там бажання колективу, на кону - значно більше. Загальновідомими і неодноразово піднятими журналістами є питання продажу посад у системі ДПтСУ та встановлення середньовічної "данини", якою обкладалися працівники на "місцях". Ці схеми і намагався поламати Старенький.

Кого призначили на місце Старенького? Палагнюка Володимира Миколайовича. Колишнього міліціонера, який на пенсії з 2003 року. В пенітенціарній службі, наскільки мені відомо, ніколи не працював.

Що ж було ще на кону і чому насправді звільнили Старенького? Старенький почав потроху ламати старі корупційні схеми. А може не потроху, а з плеча. Переглядав угоди зі старими постачальниками, боровся з продажем посад, скорочував роздутий штат управлінців. Іще одна важлива річ: Старенький почав вибивати держзамовлення для колоній. Бо раніше продукцію колоній за безцінь купували приватні фірмочки й перепродували державі. Старенький намагався позбутися цих посередників, які забирали значну частку заробітку виправних закладів. Лишень для вугільної галузі колонії здатні виробляти обладнання на 7 мільярдів гривень. Зараз ці кошти пиляють приватні фірми. Якби держзамовлення отримали колонії, ці гроші пішли б на потреби пенітенціарної служби, і що головне - підґрунтя для корупції у цій сфері б вибили.
Такі схеми намагався порубати Старенький, бо при держзамовленні напряму з ДПтСУ відкатів не буде.

Звісно, таке "самоуправство" комусь не сподобалось. Адже гроші б пішли "повз касу", повз кишеню. Тому залишені від колишньої "злочинної панди" не могли так змиритися із реформуванням служби. Шкода, що міністр юстиції не схотів нічого міняти у ДПтСУ. З якої причини, можна лише гадати. Не схотів почути голос народу, а дарма. Голосом народу говорить Бог. Просто зараз він говорить тихо.