ru ua

Звільнення Олександра Квіташвілі - майже вирішене питання

Звільнення Олександра Квіташвілі - майже вирішене питання Завтра міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі може втратити своє крісло
Під міністром охорони здоров'я Олександром Квіташвілі серйозно захиталося крісло. Карт-бланш на проведення реформи, який у червні йому давав прем'єр-міністр Арсеній Яценюк до вересня, схоже, відкликаний. А після сьогоднішньої заяви голови Одеської ОДА Михайла Саакашвілі стало зрозуміло, що питання про відставку міністра охорони здоров'я практично вирішене.

Під міністром охорони здоров'я Олександром Квіташвілі серйозно захиталося крісло. Карт-бланш на проведення реформи, який у червні йому давав прем'єр-міністр Арсеній Яценюк до вересня, схоже, відкликаний. А після сьогоднішньої заяви голови Одеської ОДА Михайла Саакашвілі стало зрозуміло, що питання про відставку міністра охорони здоров'я практично вирішене.

Депутати підтримують відставку Квіташвілі

Завтра, 2 липня, Верховна Рада може розглянути питання звільнення Олександра Квіташвілі з посади міністра охорони здоров'я. "Відставку міністра екології (Ігоря Шевченка, - РБК-Україна) голосувати будемо завтра. Також на завтра пропонується проголосувати призначення Василя Грицака на посаду голови СБУ. І також пропонується завтра проголосувати міністра Квіташвілі", - заявив сьогодні голова фракції "Радикальної партії" і координатор Ради коаліції Олег Ляшко.

Перші сигнали на користь такого рішення звучали ще минулого тижня. Так, за словами нардепа від "Радикальної партії" Ігоря Мосійчука, це питання піднімалося на засіданні Ради коаліції. "Юрій Віталійович Луценко (лідер парламентської фракції "Блоку Петра Порошенко", БПП, - РБК-Україна) говорив про те, що вони бачать звільнення (і ми їх підтримуємо) міністра охорони здоров'я Квіташвілі, який фактично самоусунувся від виконання обов'язків міністра", - сказав Мосійчук в ефірі 112 каналу.

Гостроти цьому питанню додала вчорашня заява першого заступника голови фракції БПП (за квотою якого призначений міністр охорони здоров'я) Ігоря Кононенка. "Наш внутрішній аудит показав, (від нашої фракції, голова комітету з питань охорони здоров'я, - РБК-Україна) пані Богомолець і більшість у комітеті теж із нашої фракції - 2/3, що ситуація, на жаль, у Міністерстві охорони здоров'я некерована і є дуже багато проблемних питань. Тому ми пропонуємо коаліції розглянути теж, якщо ми вже ведемо питання про ротації в уряді, питання щодо посади міністра охорони здоров'я і можливу ротацію цього кандидата", - сказав Кононенко.

Він додав, що, якщо пропозиція буде узгоджена в коаліції, то це питання може бути розглянуто в четвер, 2 липня.

Пізніше Юрій Луценко повідомив, що "у нашої фракції дуже багато питань щодо катастрофічної ситуації в Міністерстві охорони здоров'я. Ми далі не можемо терпіти того, що відбувається бездіяльність в цьому важливому для десятків мільйонів українців відомстві".

І вже сьогодні за відставку Олександра Квіташвілі виступив губернатор Одеської області Михайло Саакашвілі. "Олександр Квіташвілі працював у Грузії в системі, яка була централізованою і де була чітка координація, і чітка політична воля. З самого початку я був впевнений, що йому буде важко зорієнтуватися в українській системі. Він розробив дуже важливі законопроекти, але вони так і залишилися в комітетах Ради і я не бачу можливості ухвалити їх найближчим часом", - сказав екс-Президент Грузії.

Якщо про відставку Квіташвілі заговорив Саакашвілі, то, схоже, питання зі звільненням вже вирішено, вважає голова правління Союзу споживачів медичних послуг, лікарських засобів та виробів медичного призначення Владислав Онищенко.

"Я сподіваюся, що його (Олександра Квіташвілі) завтра звільнять, оскільки медицина - це та сфера, де не можна терпіти байдикування... Це означає продовження вбивства пацієнтів", - сказав голова правління "Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Разом з тим Владислав Онищенко вважає, що кандидата на посаду, що звільнилася швидко не підберуть. "Якщо завданням буде очолити існуючі схеми, то можуть призначити і швидко, а якщо з метою на результат, то необхідно врахувати весь попередній досвід призначень і ефективність колишніх керівників, і підібрати компромісну, авторитетну і політично потужну фігуру подалі від медичної сфери", - сказав він.

Поки ж, у разі відставки Квіташвілі, в. о. міністра охорони здоров'я стане перший заступник міністра Олександра Павленко.

Шість претендентів

Станом на сьогодні, 1 липня, перелік можливих кандидатів на посаду міністра охорони здоров'я складається з шести осіб. Джерела РБК-Україна назвали двох жінок і чотирьох чоловіків.

Отже, найбільш високі шанси у перший заступник міністра охорони здоров'я Олександри Павленко та голови профільного комітету Ради Ольги Богомолець. Зазначимо, що Богомолець вже претендувала на міністерський пост, але її двічі обійшли чоловіки: спочатку - Олег Мусій, потім - Олександр Квіташвілі.

Також джерела РБК-Україна назвали серед претендентів:

- Бориса Тодурова, гендиректора Інституту серця;

- Василя Князевича, міністра охорони здоров'я в другому Кабміні Юлії Тимошенко, нині - завідуючий кафедрою управління охороною суспільного здоров'я Національної академії державного управління при Президентові України;

- Зіновія Митника, міністра охорони здоров'я при прем'єр-міністрі Миколі Азарові, а нині - депутата Івано-Франківської облради;

- Віктора Шафранського, чинного заступника міністра охорони здоров'я.

Відставка руками депутатів

Втім, відставка Квіташвілі - ще не доконаний факт. На нього в Кабміні не готували т. н. "об'єктивку", запевнило РБК-Україна джерело, знайоме з ситуацією.

"Ні в Кабміні, ні в Адміністрації Президента ніхто не готував документи на звільнення Квіташвілі. А на міністра екології Ігоря Шевченка "об'єктивка" підготовлена (тобто, його відставка завтра цілком реальна, - РБК-Україна)", - сказав співрозмовник агентства.

Втім, документи від Кабміну - зовсім не обов'язкова умова для звільнення міністра. Якщо є парламентський проект постанови на звільнення члена Кабміну - цього цілком достатньо.

А відповідний проект постанови був зареєстрований у Раді в середині травня нардепами від групи "Воля народу" (Ігоря Єремєєва), групи "Відродження" (Віталія Хомутинника) і фракції "Опозиційного блоку". Але цей проект станом на 13:00 сьогодні профільний комітет Верховної Ради не розглядав.

Втім, враховуючи, що ще вчора питання про відставку Олександра Квіташвілі, за словами джерел РБК-Украина, було зняте з порядку денного, ситуація може знову перегратися. Тим більше, що, за словами нардепів, відставка міністра охорони здоров'я до останньої хвилини розглядалася в пакеті з відставкою міністра екології Ігоря Шевченка.