ua en ru

Міністр агрополітики: успіх українського тваринництва в ринковому регулюванні та держпідтримці

Міністр агрополітики: успіх українського тваринництва в ринковому регулюванні та держпідтримці Фото: Вітчизняне тваринництво
Алексей Павленко
Алексей Павленко
министр агрополитики и продовольствия Украины, специально для РБК-Украина
Тваринництво - важлива галузь сільського господарства, яка впливає на економічний потенціал всього агропромислового комплексу. Значення цієї галузі визначається не тільки її високою часткою у виробництві валової продукції, але і рівнем забезпечення населення важливими продуктами харчування, а промисловості - сировиною.

Тваринництво - важлива галузь сільського господарства, яка впливає на економічний потенціал всього агропромислового комплексу. Значення цієї галузі визначається не тільки її високою часткою у виробництві валової продукції, але і рівнем забезпечення населення важливими продуктами харчування, а промисловості - сировиною.

Однак сьогодні спостерігаємо негативні тенденції у розвитку тваринництва. За останні 24 роки поголів'я сільськогосподарських тварин скоротилося майже в 4 рази. Так, якщо в 1991 році поголів'я худоби становило 57 млн голів та птиці - 243 млн голів, то в 2015 - 14,369 млн та 209 млн відповідно.

Обсяги виробництва продукції тваринництва також дещо впали, особливо це стосується виробництва молока - за роки незалежності його обсяги зменшилися більш ніж в 2 рази: з 22,4 млн тонн у 1991 році до 10,7 млн тонн у 2015.

Водночас завдяки зусиллям аграріїв і за підтримки держави вдалося у 2015 зупинити спад кількості поголів'я та обсягів продукції тваринництва. Станом на 1 січня 2016 року в Україні вироблено 10,7 млн тонн молока, реалізовано на забій худоби та птиці 3,3 млн тонн та яєць - 16 780 млн шт. При цьому сьогодні 40% обсягів м'яса та 75% молока, що реалізуються на внутрішньому ринку, виробляються домашніми господарства. Маючи декілька корів та свиней, такі фермери є головними годувальниками мільйонної країни.

Тому державна підтримка саме цієї категорії виробників - це питання не лише допомоги бізнесу, а забезпечення продовольчої безпеки та добробуту нашої країни. Від того, наскільки ми зможемо відстояти інтереси аграріїв у цій галузі, залежить її прибутковість та обсяги виробництва, рівень задоволення потреб населення в необхідних продуктах харчування та нарощування експортного потенціалу України.

Відтак, навіть у нинішніх непростих економічних умовах державна програма підтримки тваринництва не могла залишитися без фінансування. У бюджеті поточного року на неї передбачено 50 млн гривень.

Частина цих грошей має піти на відшкодування вартості будівництва об'єктів та придбання тварин. Згідно із затвердженими змінами до Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України", отримати відшкодування в 2016 році зможуть господарства з будь-яким поголів'ям худоби. У цьому році не лише великі, але й середні та дрібні фермерські господарства зможуть розраховувати на допомогу держави.

Завдяки тому, що було знято обмеження щодо потужностей тваринницьких ферм та комплексів, які можуть претендувати на часткове відшкодування вартості будівництва та реконструкції, ми змогли зрівняти права всіх учасників ринку та подолати монополію на одержання державного фінансування з боку великих агрохолдингів. Тепер фінансування буде надходити тим, хто його потребує.

Разом з тим в програму відшкодування будуть додані доїльні зали та створені на кооперативних засадах м'ясопереробні пункти. Вартість їх створення може бути також частково відшкодована.

Якщо говорити про державну підтримку, то не можна не зазначити про розроблений Мінагрополітики у 2015 році проект Закону України "Про внесення змін до ЗУ "Про вивізне (експортне) внесення мито на живу худобу та шкіряну сировину". Ним передбачається зменшення розміру ставок експортного мита на молодняк великої рогатої худоби підвищених вагових кондицій (понад 300 кг живої ваги) та племінних овець до 3%. Я сподіваюся, що такі зміни стимулюватимуть вітчизняних експортерів збільшувати поголів'я худоби та розширювати виробництво.

Серед важливих досягнень хочу відмітити і компромісний варіант нового Податкового кодексу, який надає тваринницькій галузі найбільшу підтримку. Виробники молока і великої рогатої худоби (ВРХ) отримали найбільш пільговий період для переходу на загальну систему обкладання ПДВ. Це велике досягнення, яке спрямоване на допомогу нашим тваринникам. У 2016 році виробники молока та великої рогатої худоби зможуть залишати на особових рахунка 80% ПДВ, і лише 20% - будуть перераховувати до держбюджету. При реалізації іншої продукції тваринництва ПДВ розподілятиметься у пропорції 50 на 50.

Нашою спільною перемогою є підписання угоди з Європейським банком щодо залучення 400 млн євро в агросферу. Це - довгі та дешеві кредитні гроші, які планується спрямувати на реалізацію низки проектів, в тому числі на підтримку тваринництва. Що ми матимемо у підсумку? Залучення до сфери тваринництва середньо- та довгострокових фінансових ресурсів, підтримку малих та середніх підприємств, впровадження заходів з модернізації існуючого виробництв та створення нових виробничих потужностей, а також покращення бізнес-клімату та створення передумов для активізації інвестиційної діяльності в галузі.

Водночас ми неодноразово повторювали, що найкращою державною підтримкою для бізнесу буде дерегуляція. Спрощення звітності для підприємців - передусім таких кроків від держави очікує український бізнес.

Станом на сьогодні, суттєво спрощено порядок отримання ліцензій підприємствами галузі. Зокрема, згідно Закону України № 222 "Про ліцензування видів господарської діяльності" не здійснюється ліцензування господарської діяльності з торгівлі племінними (генетичними) ресурсами, проведення генетичної експертизи походження та аномалій тварин. Це сприяє розширенню ринку племінних ресурсів та збільшенню кількості суб'єктів господарювання, які їх реалізують.

Насамперед збільшується кількість суб'єктів з торгівлі генетичними ресурсами, що забезпечує збільшення використання імпортної генетичної продукції в Україні. При цьому виключаються функції нагляду та контролю з боку держави з виконання певних вимог фермерами.

Завдяки дерегуляційним заходам в галузі тваринництва покращилися умови ведення підприємницької діяльності та підвищилась інвестиційна привабливість.

Як бачите, надання державної підтримки тваринницькій галузі має на увазі цілий спектр дій та заходів. Їх зміст визначається з урахуванням пропорції, яка поєднує ринкове регулювання і втручання держави на окремих етапах.

Всі наші ініціативи спрямовані на розбудову тваринництва та переведення виробництва продукції в індивідуальному секторі на більш високий організаційний рівень. Сприятливі природно-кліматичні та земельні умови, наявність трудових ресурсів переконують, що тваринництво має великий потенціал в Україні. За наявності дієвих механізмів державної підтримки цей потенціал буде реалізовано.