Урок для Садового: на виборах в Кривому Розі Вілкул розгромив "Самопоміч"
Юрій Вілкул продовжить працювати мером Кривого Рогу. Вчора він переміг на перевиборах міського голови. За попередніми даними, на виборах у Кривому Розі Вілкул набрав понад 70% голосів виборців. Його найближчий конкурент - кандидат від "Самопомочі" Семен Семенченко отримав трохи більше 11%.
Семенченко і його штаб до останнього розраховували, що Юрій Вілкул набере менше 50%, і сподівалися на другий тур голосування.
А от експерти і представники інших партій напередодні виборів стверджували, що зміна кандидата від "Самопомочи" рішуче перекреслила всі шанси партії Андрія Садового отримати свого мера в місті.
Нагадаємо, восени, під час місцевих виборів з Вілкулом, у Кривому Розі конкурував інший кандидат від "Самопомочи" Юрій Милобог. Вибори пройшли в два тури, за підсумками яких переміг Вілкул, але з невеликим відривом.
Але тоді "Самопомичь" домоглася того, щоб парламент оголосив у Кривому Розі перевибори. Після чого політсила несподівано змінила Милобога на Семенченко.
Чому партія Садового змінила свого кандидата і демократичні сили не змогли об'єднатися, а також наскільки законною є перемога Вілкул у матеріалі РБК-Україна.
Один у полі без грошей
16 листопада 2015 року другий тур вибори мера в Кривому Розі міг закінчитися сенсацією - замість чинного мера міста Юрія Вілкула новим градоначальником міг стати молодий представник "Самопомочи" Юрій Милобог.
Тоді за Вілкула проголосували 89,2 тис. виборців (49,25%), а його конкурент Милобог отримав 88,5 тис. (48,83%) голосів.
Юрій Милобог лідирував в шести з семи районів Кривого Рогу. А Вілкул отримав більшість голосів лише в Інгулецькому районі міста, що і забезпечило чинному меру перевагу в 752 голоси.
- У штабі Вілкула з обіду вже пили шампанське, коли зрозуміли, що програють. І тоді вони пішли на фальсифікації в найбільш віддалених районах міста. Там взяли списки тих, хто останні кампанії не ходили на вибори і проголосували замість них. У нас не було досвіду захисту голосів. Зараз я б робив наголос не на членів комісії, а на спостерігачів, - згадує про другому турі Юрій Милобог у розмові з РБК-Україна.
Фото: Юрій Милобог ("Самопоміч")
Після цього "Самопомочь" оскаржила результат в судах, а коли Вілкула все ж оголосили мером, пішла на блокування Верховної Ради, і домоглася перевиборів. Щоб переконати колег, депутати партії Садового і гранатою погрожували, і голодування криворіжців під парламентом влаштовували.
Але після того як парламент виконав вимогу соратників Садового і призначив у Кривому Розі перевибори, "Самопомичь" несподівано не стала вдруге висувати Милобога і замінила його на нардепа Насіння Семенченко.
Як вдалося з'ясувати РБК, причиною зміни кандидата став грошовий питання.
Як каже спостерігач від громадської організації ОПОРА Андрій Токарський, Милобог провів дві кампанії, використовуючи власні фінансові ресурси, зі штабом у 4 людини. І на ще одну кампанію його особистих коштів і сил не вистачало.
- У другому турі ми йому допомагали, тому що його сил не вистачало. Він вымотался, - повідомив депутат міськради від "Сили людей" Юлій Морозов.
Сам Милобог підтверджує цю інформацію.
- якби у мене був такий штаб, як зараз, я б "порвав" Вілкула. Я провів всю кампанію за свої гроші, я не залишився в одній сорочці, але я багато віддав, - каже екс-кандидат в мери.
За його словами, він просив фінансової підтримки у партії, але Андрій Садовий запропонував шукати допомоги у місцевих бізнесменів. Мовляв, неправильно, щоб місцеві еліти були на задоволенні біля центру.
- Я сказав Садовому, що це можливо у Львові, але, на жаль, не тут, де основні підприємства належать олігархам, а у дрібних підприємців за підтримку мене завтра б просто "віджали" бізнес, - розповів Юрій Милобог РБК-Україна.
Керівництво "Самопомочи" версію Милобога спростовує. "Ми всією партією "робили ці вибори" (восени минулого року, - ред.). Місцеві організації приносили і фінансові, і людські ресурси. Насправді Милобог прийняв внутрішнє рішення і повідомив про це нам. Після чого Семенченко і Милобог прийняли спільне рішення, що буде балотуватися Семен", - сказав РБК-Україна глава парламентської фракції "Самопомичь" Олег Березюк.
У свою чергу, Семенченко в інтерв'ю "Радіо "Вести"" нещодавно заявив, що Милобог добровільно відмовився знову взяти участь у виборах. "Місяць тому на з'їзді партії Милобог заявив, що не може брати участь у виборах, тому що це перетворюється у війну, інформаційну, фізичну. Після чого сказав, щоб балотувався людина, яка зможе це витримати і порекомендував мене", - заявив в ефірі Семенченко.
На відміну від Милобога, гроші у Семенченко на кампанію знайшлися. Гірше було з сприйняттям кандидата жителями міста. Саме висунення нового кандидата в мери від "Самопомочи" виглядало досить специфічно.
Фото: Семен Семенченко - кандидат на посаду мера Кривого Рогу від "Самопомочи"
Криворізька осередок партії налічує аж три людини. Щоб вас прийняли до "Самопомичь" потрібно або рік пропрацювати депутат від політсили, або 2 роки бути волонтером при громадській організації партії. Нинішніх трьох членів партії взяли в "Самопоміч" поза конкурсом, тому що потрібні були люди, щоб зареєструвати клітинку.
- З цих трьох на засідання по висуненню прийшли два. Один з них висунув Семенченко, і проголосував "за", другий - це був Милобог - утримався. Тоді їм сказали, що таке висування нелегітимно. Милобог з другої спроби підтримала нового кандидата, - уточнив РБК-Україна спостерігач ОПОРИ Андрій Токарський.
Милобог не приховує розчарування, що він не став кандидатом від "Самопомочи" на перевиборах.
- Я не згоден з меседжем, що на виборах голосували проти Вілкула, а не за мене. Тоді чому підтримали саме мене, а не когось іншого? У нас в місті "Самопоміч" отримала 12%, і це нижче мого особистого рейтингу, а в інших містах партія отримала лише трохи більше прохідного бар'єру.
Чужих тут не люблять
- Я думаю, що ці вибори покажуть, що Кривий Ріг - не Чернігів, і тут не може перемогти приїжджий кандидат, - упевнений один з місцевих політиків-співбесідників РБК-Україна, що побажав залишитися інкогніто. - Семенченко на зустрічах говорить про АТО, про велику політику. Але тут людям плювати на Шокіна (гененеральный прокурор Віктор Шокін, - ред.), тут багато загинуло в АТО, але все одно людей куди більше турбують зруйнована комуналка та ціни в магазинах.
Семенченко почав кампанію в місті з величезним контрастом рейтингу і антирейтингу, його опоненти оцінювали розкид на рівні 3 до 20.
Ці дані дозволили технологам штабу Вілкула розігрувати карту "хороший свій поганий чужинець".
Кампанію залякування розкрутили не тільки за допомогою вже згаданої зовнішньої реклами, але і сюжетів телеканалу "Інтер". У них тривожний голос натякав на можливе силове протистояння, а "люди Семенченко" в камуфляжі заявляли: "Ми підемо на все, щоб у місті була наша влада. Треба буде крові - буде кров, будуть захоплення, без цього ніяк".
- Безумовно, якби кандидатом залишився Милобог, то так би маніпулювати не змогли, - вважає Юлій Морозов.
Його колеги-депутати з "Силі людей" кажуть, що в цьому плані Кривбас трохи схожий на Донбас. "Тут теж вважають, що Техас можуть тільки грабувати техасці", - жартують вони.
Після закінчення виборів кореспондент РБК-Україна запитав у Семенченко, чи не вважає він своє висунення помилкою, на що той відповів: "А що було робити, якщо Милобог відмовився? Я до останнього не реєструвався".
Перед виборами опозиційні Вілкулу кандидати не змогли об'єднатися і висунути одного конкурента чинному меру.
- Чому ми з Семенченко не домовилися? Були свої ризики і у нього, і у мене. У мене свій антирейтинг, у Семенченко - свій, - зазначив кандидат від Кропу Микола Колесник, який і зараз, і на осінніх виборах посів 3 місце. - Я не думаю, що єдиний кандидат став би панацеєю. Він був би єдиною мішенню для Вілкула, у нас було б менше своїх членів комісій та спостерігачів.
Втім, спостерігачі протягом трьох кампаній не помітили особливої взаємодії між опозиційними кандидатами.
А "не під диктофон" кожен з них визнає, що всі мали свої амбіції в цих виборах, і вони виявилися важливішими.
"Бабло перемагає"
Крім гри на антирейтингу опонентів Вілкул у цю кампанію використав стару і перевірену схему - роздачу соціальної допомоги.
За останні місяці з бюджету міста за спеціальною програмою виділили 80 млн гривень нужденним верствам населення - пенсіонерам, студентам, вчителям, медикам, сім'ям учасників АТО.
- Цю допомогу по 500 гривень отримав кожен четвертий житель міста. Заявки приймали за спрощеною процедурою мало не в магазинах біля прилавка, - каже мешканець Кривого Рогу Олексій.
Опоненти Вілкула на виборах, безумовно, оцінили такі дії місцевої влади як підкуп електорату.
Хоча це не означає, що всі, хто отримав ці гроші, пішли голосувати за Вілкула.
- У мене на зустрічах люди просили їх не ображати, вважаючи їх продалися Вілкулу. Так вони отримали ці гроші, але не будуть за нього голосувати, - запевняв кандидат від Кропу Микола Колесник.
Фото: Юрій Вілкул, мер Кривого Рогу, опонент Семенченко на перевиборах
На ділянку з доставкою
Але ранок виборів, 27 березня, показало зовсім іншу картину. Незважаючи на погану погоду, з самого ранку по розбитих тротуарах з паличками, милицями або просто під ручку з рідними йшли на дільниці пенсіонери. Вони "йшли виконати свій обов'язок - не допустити до влади".
- Як у вас тут, тихо? - запитав журналіст РБК-Україна у глави комісії на дільниці в ПТУ.
- Навіть дивно, що так тихо, - іронізував той.
- Бачимо, що навіть черга з бажаючих проголосувати.
- Ага, а ви знаєте, як цих бажаючих сюди доставляють? Їх же звозять банально, - незадоволено скривився голова комісії.
Прогулявшись по вулиці біля ділянки, кореспондент РБК-Україна побачив неподалік два порожніх мікроавтобуса. Трохи пізніше спостерігачі ОПОРИ зафіксували близько 12 таких автомобілів, які від імені ветеранської організації підвозили пенсіонерів на дільниці.
- У нас є підозри, що робиться це за рахунок бюджету. І що це порушує рівність прав на виборах, - заявила на прес-конференції громадської організації ОПОРА Ольга Айвазовська.
Якщо виходити з кількості жителів міста в 540 тисяч, то щоб збільшити явку хоча б на 1%, треба було б підвезти 5,4 тисячі виборців. Для цього знадобилося б десь 180 рейсів.
Але не тільки бабусі визначили долю міста. Були тут люди і молодші.
- Та ви не розумієте, за Вілкула хоча б стала розвиватися соціальна інфраструктура міста, - каже 42-річний Андрій, вказуючи на торгові центри. Правда, згідно з інформацією ЗМІ, більшість їх якраз Вилкулам і належать через підставних людей.
Експерти вважають, що матеріальною допомогою та залякуванням Вілкулу вдалося максимально мобілізувати свій електорат.
- Знаєте, як казав мені один таксист: на перші вибори пішла одна дружина, потім ми подивилися на відрив Вілкула перед другим туром, і не пішли обидва. А потім, коли понаїхали ці та влаштували шабаш, то ми вирішили йти всією родиною, - розповідає співрозмовник з штабу Вілкула.
Але не всі думають так.
- Ви знаєте, з чого тут живуть таксисти? Ми живемо з того, що возимо наркоманів, вони наші головні клієнти. Ми знаємо тут всі точки. Не думаю, що Вілкул не має важелів, щоб перекрити цей бізнес, але він нічого не робить. Кількість наркоманів тільки зростає, як і кількість вкрадених на металобрухт парканів. А Він що зробив? Не згадаю. Ось дорогу почав класти перед минулими виборами, так до цих її вже довелося переробляти, - поскаржився РБК-Україна таксист-криворіжець.
Цей таксист один з небагатьох співрозмовників, який продовжує підтримувати "Самопоміч" і після зміни кандидата.
Інші ж вважають, що їх обдурили. "Звичайно, людей дуже розчарувала ця історія з Милобогом. Адже Люди його підтримали, а потім кандидата взяли і поміняли. Недобре!", -говорить представник "Свободи" на одній з виборчих дільниць.
Фото: агітаційний плакат у Кривому Розі, фото - Тетяна Ніколаєнко
Will Cool або останній шанс зберегтися
При першому зіткненні з криворізькою історією може здатися, що Вилкулы у цьому місті вічні. Але це не так - Вілкул-батько працює мером у місті тільки 5 років. Коли в 2010 році його син Олександр став головою дніпропетровської обладміністрації, Юрій Вілкул пішов з посади голови дніпропетровської облради. А восени обрався мером Кривого Рогу.
- До цього у нас тут 18 років мером був Юрій Любоненко. Саме він просто зачистив весь політичний ландшафт, і, коли його прибрали "регіонали", то вони зайшли на випалене поле, - згадує історію міста Юлій Морозов.
При цьому, політики нагадують, що на економічне становище міста більше впливає Вілкул-молодший, який є тут зберігачем інтересів власника корпорації СКМ Ріната Ахметова. Нинішній депутат Верховної Ради від "Опозиційного блоку" Олександр Вілкул багато років працював топ-менеджером на підприємствах компанії "Метінвест" - металургійного дивізіону СКМ.
Фото: агітаційний плакат у Кривому Розі, фото - Тетяна Ніколаєнко
- Думаю, що Вілкул-старший вже радий був би піти на пенсію, але син його не відпускає - він йому потрібен, - каже Милобог.
- адже Це місто вирішує, які податки платити підприємствам Ахметова. І у нас тут така історія, що середній бізнес платить за землю набагато більше, ніж підприємства "Метінвесту", - упевнений депутат міськради Євген Каріс.
Також депутати-опозиціонери розповідають, що їх колег з "Батьківщини" і Радикальної партії фактично скупили завдяки тому, що вони отримали контракти на поставку товарів підприємствам Ахметова.
- Але й нинішні кандидати в мери теж не могли в цьому місті жити, щоб не працювати з цими підприємствами. Тут так все влаштовано, що середній бізнес зав'язаний на великі металургійні підприємства, - зазначив співрозмовник РБК-Україна в штабі Вілкула.
Щоправда, навіть тут позиції господарів міста не так вже й непохитні. В останні час місцеві депутати зауважили, що багатьох менеджерів Вілкула звільнили з підприємств Ахметова за незадовільні економічні результати.
В оточенні Вілкула факт звільнень визнають. А на питання про конфлікт з Ахметовим пропонують звернути увагу на те, як телеканал "Україна" (належить Ахметову) висвітлював вибори в місті.
- Може бути, ця перемога на мерських виборах остання спроба Вілкула зберегти свої економічні позиції, - припускають опоненти сім'ї градоначальника.
Відразу після закриття дільниць та оприлюднення екзит-полів Семенченко запевняв журналістів, що буде другий тур.
Але ближче до 2.00 28 березня він визнав у неофіційній бесіді, що Вілкул переміг. На той момент штаб переможця вже отримав дані з 90% ділянок. Мер отримав 72%, Семенченко -11%, Колесник - 4,4%.
З цих цифр видно, що Семенченко отримав практично стільки ж, скільки і Милобог в першому турі. І це близько до міського рейтингу "Самопомочи". Просто в цей раз Вілкул зумів краще "мобілізувати свій електорат.