Урочистий не-парад у парламенті
Ветерани Червоної армії та УПА вдягнули на груди червоні маки - і 8 травня прийшли на урочисте засідання Верховної Ради, в якому, крім керівництва держави та генерального секретаря ООН Пан Гі Муна, взяли участь воїни АТО. Зазначимо, що в цьому році в Україні не відзначають військовим парадом закінчення ІІ Світової війни.
Директор Інституту Національної пам'яті Володимир В'ятрович, який допомагав організувати урочисте засідання Ради, розповів РБК-Україна, що було прийнято принципове рішення відмовитися від організації військового параду. "Ми принципово відмовляємось від такого поняття, як військовий парад присвячений до річниці завершення ІІ Світової війни, тому що вважаємо його своєрідним інструментом формування культу війни і мілітаризму. Це неправильно", - розповів В'ятрович.
За його словами, завданням урочистого засідання було "показати з'єднання українців довкола тих питань, які пов'язані з історією ІІ Світової війни, довкола пам'яті про ІІ Світову війну".
У сесійній залі на місцях депутатів з обох сторін, пліч-о-пліч сиділи герої похилого віку і молоді військовослужбовці, які нещонедавно повернулися з АТО. Крім того, вперше в історії України тут були присутні вояки УПА.
"Я особисто маю давній контакт з ветеранами УПА, дуже важко було знайти їх, тому що звозили їх з цілої України. Серед них до речі, тут сьогодні був Мирослав Симчич, легендарний солдат УПА, серед них був особистий охоронець Романа Шухевича Любомир Полюга, якого на кріслі просто заносили в сесійну залу", - підкреслив В'ятрович.
Він додав, що в засіданні взяло участь кілька десятків ветеранів Червоної Армії та близько 10 ветеранів УПА.
Все засідання парламенту було побудоване таким чином, щоб показати нерозривний зв'язок між ІІ Світовою війною та російською агресією проти України. Згадали присутнього ветерана ІІ Світової Війни Івана Залужного, онук якого загинув під час проведення АТО.
Головним елементом засідання стала промова Президента Петра Порошенка. Він зазначив, що ІІ Світова війна і російська агресія мають ті самі мотиви: "Кордони комусь тиснуть, як замалі чоботи, імперські амбіції, марення поверненням "исконных земель", грубе нехтування міжнародним правом і нібито боротьба за права своїх одномовців".
Згадуючи початок ІІ Світової війни, Президент порівняв окупацію Криму з аншлюсом Австрії. "Нам не треба пояснювати, що таке окупація чехословацьких Судетів, бо у нас частково окуповані дві області - Донецька і Луганська. Нам не треба нагадувати, що таке аншлюс Австрії - ми дуже добре засвоїли це на прикладі анексії Криму", - сказав глава держави.
Частину промови Президента була побудована також на спростуванні тез, висловлених Володимиром Путіним. "Кілька років тому стала шоком для більшості українців сумновідома заява, образлива і зневажлива щодо наших ветеранів і не тільки до них, щодо всіх українців, нібито, Росія виграла б цю війну і без України. Такі слова - це є наруга над пам'яттю загиблих воїнів і знущанням над почуттям живих ветеранів. Не виграли б цієї війни без України і українців. І тут нема навіть про що сперечатися", - заявив Порошенко.
Він також наголосив на тому, що половина ключових військових операцій необхідних для перемоги у ІІ Світовій війні були проведені саме на території України. Порошенко наголосив, що під час АТО загинули 1 тис 675 військовослужбовців. На Донеччині загинуло 7 тис осіб, пізніше сказав Пан Гі Мун.
Після виступу Президента слово мали ветеран Великої Вітчизняної війни, нардеп чотирьох скликань Ігор Юхновський та учасник АТО Володимир Гринюк. Це також мало підкреслити паралелі між ІІ Світовою Війною та російською агресією проти України.
І хоча не було параду військової техніки, постаті ветеранів, які виходили із гвоздиками з будівлі парламенту, нагадували кожному про перемогу над фашизмом, перемогу, яка коштувала українцям мільйони житті. А депутати у парламенті були майже непомітними, бо у тій перемозі немає їхніх заслуг.