ua en ru

Помер Микола Плав'юк - останній Президент УНР в екзилі

Автор: RBC.UA
Останній президент Української Народної Республіки у вигнанні Микола Плав'юк помер 10 березня у Канаді на 87 році життя, повідомляє ВВС.

Останній президент Української Народної Республіки у вигнанні Микола Плав'юк помер 10 березня у Канаді на 87 році життя, повідомляє ВВС.

Дослідник політичної еміграції, професор Києво-Могилянської академії Ігор Срібняк назвав Миколу Плав'юка одним із символів української державності. Під час сесії Верховної Ради 22 серпня 1992 р. в Києві Микола Плав'юк, передаючи повноваження, проголосив, що українська держава є законним правонаступником Української Народної Республіки.

Саме Плав'юк у 1992 р. передав першому Президенту незалежної України Леоніду Кравчуку клейноди УНР і грамоту про правонаступництво.

Микола Плав'юк народився у 1925 р. у с. Русові, нині це Івано-Франківська обл. Під час Другої світової війни брав участь у підпільній роботі, перебував у складі 2-ї Української дивізії УНА (Українська національна асамблея), 1946 р. закінчив середню школу в таборі для переміщених осіб, Мюнхенський університет (1949).

Того ж року переїхав до Канади, де закінчив Монреальський університет "Конкордія". Микола Плав'юк був членом Українського Національного Об'єднання Канади (УНО), де посідав пости члена президії, заступника Голови, Голови УНО Канади.

У 1979 року Миколу Плав'юка обрали Головою Проводу Українських Націоналістів в еміграції, а з 1992 р. і в Україні.

У 1978-1980 рр. був Президентом Світового Конгресу Вільних Українців.

У грудні 1988 р. після смерті Президента УНР Миколи Лівицького, Микола Плав’юк став п'ятим і останнім Президентом УНР у вигнанні.

Саме за його ініціативою у березні 1992 р. було припинено діяльність еміграційних інституцій УНР та передачу всіх повноважень Державного Центру УНР та та Уряду УНР владі незалежної України.

За заслуги перед Батьківщиною Плав'юк у 1993 р. отримав українське громадянство. Також його нагороджено орденом "За заслуги" ІІІ ступеня, орденом Ярослава Мудрого ІІ та І ступенів.

Микола Плав'юк був головою Організації українських націоналістів із 1979 року і до смерті, а також очолював фундацію імені Ольжича.

Щодо ситуації в Україні, Плав'юк висловлювався достатньо критично: "Нинішній стан суспільного розвитку, хоч як це не боляче, є тільки одним із перехідних етапів руху того маятника, який, зазвичай, від однієї крайності приходить до іншої. Від етапу так званої демократії, яка дуже часто проявлялася у нас у формі своєрідної навіть анархії, ми сьогодні приходимо до так званої регульованої демократії, яка є нічим іншим, як виявами крайнього авторитаризму, що має на меті не інтереси нації, а інтереси своєрідних груп чи осіб", - такі слова Миколи Плав'юка на проводі ОУН у жовтні 2010 р.

Колишній Президент УНР був одним із ініціаторів створення у Києві музею Української народної республіки, який розміщено у колишньому будинку Центральної ради на вул. Володимирській. Він особисто збирав експонати, документи для музею, звертаючись до представників діаспори в різних країнах. І побоювався, що унікальні матеріали можуть зникнути. "Я боюся, що вони пропадуть, бо третє-четверте покоління діаспори, яке не володіє українською мовою, прямо не буде з них користати. Тому обов'язок є ці речі більш інтенсивно повертати в Україну. Якщо би ми змогли тільки від умираючої, говорю відкрито, української громади Парижа, повернути бібліотеку ім.Симона Петлюри із документами, які абсолютно не є впорядковані, - це було би велике діло", - казав Президент УНР.

Поховають Миколу Плав'юка 15 березня в Торонто. Панахиду за останнім Президентом УНР відправлять ​​в кафедральному Володимирському соборі УПЦ КП у четвер, 15 березня.