ua en ru

Українці розчарувалися в реформах, але вірять у національну ідею

Українці розчарувалися в реформах, але вірять у національну ідею Виборці знову починають вірити в праву ідею
В останню неділю жовтня, 25 числа, в Україні пройдуть місцеві вибори. Дані про фаворитів і аутсайдерів майбутньої компанії оприлюднили Центр "Соціальний моніторинг" і Український інститут соціальних дослідження ім. Яременко.

В останню неділю жовтня, 25 числа, в Україні пройдуть місцеві вибори. Дані про фаворитів і аутсайдерів майбутньої компанії оприлюднили Центр "Соціальний моніторинг" і Український інститут соціальних дослідження ім. Яременко.

Якщо б вибори відбулися в найближчу неділю, то їх результати виглядали так:

- "Блок Петра Порошенко" (БПП) - 23,7%;

- ВО "Батьківщина" - 11,9%;

- "Самопоміч" - 10,5%;

- "Опозиційний блок" - 11,2%;

- "Радикальна партія" - 9,3%;

- ВО "Свобода" - 7,4%.

Інші політичні сили п'ятивідсотковий бар'єр не долають. Лідери серед потенційних переможених - "Правий сектор" (4,6%), "Громадянська позиція" (3,6%) і "Народний фронт" (3,2%).

Рівень підтримки на місцевих виборах серед тих, хто визначився і планує прийти на вибори

Українці розчарувалися в реформах, але вірять у національну ідею

Керівник Інституту української політики Кость Бондаренко вважає, що рейтинги політичних сил, що опонують уряду, будуть рости. "Нездатність нинішньої влади впоратися з усіма соціальними проблемами, які накопичилися в суспільстві, природно, звертають увагу виборців на тих, хто сьогодні знаходиться в опозиції. Це фактично діагноз нинішній владі - влада не впоралася зі своїми завданнями, отже, громадяни звертаються до альтернативних проектів", - сказав Бондаренко.

Цікаво, що на заході країни "Свобода" знову впевнено зайняла позицію регіонального лідера, поступаючись тільки БПП. Але у партії Президента і його партнерів по коаліції основне завдання - утримати рейтинг. А "свободівці", які активно критикують дії чиновників цілком можуть розраховувати на зміцнення результату.

За словами директора Агентства моделювання ситуацій Віталія Бали, від сил коаліції чекають на реальний результат. "А ось їхні опоненти можуть поліпшити показники за рахунок критики. "Чим більше буде помилок у влади, тим більше можливостей буде у опонентів", - вважає Бала.

Дослідження тих же соціологів показали, що людей найбільше хвилюють проблеми, безпосередньо пов'язані з їх власним добробутом. Більша частина опитаних незадоволена забезпеченістю своїх сімей (54,3%), цінами на товари (45%) і кабальними комунальними тарифами (40,5%).

Українці розчарувалися в реформах, але вірять у національну ідею

Логічно, що провину за ці проблеми виборці покладають на владні партії. Їх не рятує навіть військова риторика, на якій довгий час тримався їх рейтинг.

"Для більшості населення України проблема виживання в повсякденному середовищі набагато актуальніша, ніж війна на сході. Війна торкнулася не всіх громадян України, не стала загальнонаціональним лихом. Більш того, війна страшно непопулярна в народі", - зазначив Кость Бондаренко.

Він підкреслив, що тарифи і падіння рівня життя торкнулися всіх і кожного. Тому експерт зовсім не дивується результатами опитування, особливо - рейтингу "Народного фронту" Арсенія Яценюка. Схоже, свої біди електорат асоціює переважно з його політичною силою.

На думку директора Центру "Соціальний моніторинг" Дмитра Дмитрука, однією з тенденцій є зростання право-патріотичних настроїв серед українців. З цим експерт пов'язує зростання рейтингу ВО "Свобода". Партія, яка рік тому не увійшла в парламент, не добравши десятих часток відсотка, схоже, готова показати в жовтні значно кращий результат.

"Патріотичні партії досить різні. Є радикальніші, є помірні, тому необхідно розрізняти і електорат цих партій. Виборці "Свободи", як правило, люди з вищою освітою, керівники підприємств. Вони більш вимогливі", - пояснив Дмитрук.

А після подій у Мукачевому за участю бійців "Правого сектора" потенціал зростання у "Свободи" істотно збільшився. Завідувач відділу моніторингових досліджень соціально-економічних трансформацій інституту економіки та прогнозування НАНУ Ольга Балакірєва зазначила, що опитування проводилося до стрілянини в Мукачево.

"Можна очікувати, що після цих подій, буде розчарування. Швидше за все, голоси "Правого сектора" можуть перейти до "Свободи", оскільки вони досить близькі ідеологічно і по регіону", - резюмувала Ольга Балакірєва.