ua en ru

Український ринок M&A-2013 - тенденції та очікування

Автор: RBC.UA
Сьогодні сегмент ринку злиттів і поглинань в розвинених країнах і країнах демонструє щорічну динаміку зростання на рівні 10%. І, хоча в 2012 р. кількість транзакцій в цьому сегменті впало на 12%, експерти ринку прогнозують, що 2013 р. стане знаковим для угод M&A.

Сьогодні сегмент ринку злиттів і поглинань в розвинених країнах і країнах демонструє щорічну динаміку зростання на рівні 10%. І, хоча в 2012 р. кількість транзакцій в цьому сегменті впало на 12%, експерти ринку прогнозують, що 2013 р. стане знаковим для угод M&A.

Тренд року, що минув

Обсяг українського ринку M&A безумовно «здувся» в обсязі в 2012 р. і склав більше 2 млрд дол. Спостерігалась тенденція зростання кількості угод при зменшенні розміру транзакцій в грошовому вираженні. За словами засновника компанії «МТ-Інвест» Мирослава Табахарнюка, не було мегаугод, таких як продаж «Укртелекому» в 2011 р. Взагалі, з 10 найбільших угод тільки одна перевищила 100 млн дол. - купівля «Лемтрансу» групою СКМ.

У зв'язку з високими макроекономічними ризиками, інтерес до українських активів з боку іноземних інвесторів залишається низьким, і основні операції здійснювалися за рахунок активності українських фінансово-промислових груп. Також видно попит на українські активи з боку російських гравців, які розширюють свою присутність в Україні.

Читайте також: Середня вартість бізнесів на ринку M&A України в 2012 р. впала в 3 рази - до 83 млн дол., - E&Y

«У 2012 р. явно спостерігався дисбаланс між очікуваннями продавців і покупців. Останні прагнули заплатити за актив за рівнем distress, тобто, за ліквідаційною вартістю, у той час як продавці, як і раніше пам'ятають докризові мультиплікатори, не поспішали розлучатися з активами. Зважаючи низьких оцінок, в основному, компанії прагнули продати частку, а не продавати бізнес цілком. Це було пов'язано з неможливістю залучити капітал будь-яким іншим способом: ринок розміщень практично стояв, випуск корпоративних боргових інструментів був заморожений, вартість кредитних ресурсів для компаній значно виросла», - повідомив гендиректор, партнер ТОВ «Сократ Капітал» Костянтин Лісничий.

Активність по секторах економіки

У 2012 р. основна M&A активність спостерігалася у фінансовому секторі, сільському господарстві та енергетиці, в основному - за рахунок приватизації. У фінансовому секторі найпомітнішими угодами стали продаж «Банку Форум» Смарт-Груп, а також продаж українського «СЕБ Банку» локальному інвестору.

Крім того, на початку року Ощадбанк Росії придбав «Фольксбанк» з активами в Україні. В даний момент на етапі due diligence перебуває ще кілька потенційних угод у банківському секторі. Драйвером більшості угод є бажання іноземних гравців вийти з ризикових активів на українському ринку фактично «за всяку ціну».

У агросекторі також відбувся ряд великих угод. На початку року Alpcot Agro з активами в Україні та Росії завершила операцію з придбання українського агрохолдингу Landkom (земельний банк - близько 75 тис. га).

Читайте також: E&Y не очікує зниження активності здійснення угод M&A у нафтогазовому секторі України

«Продовжуючи тенденцію попередніх років, великі гравці, що володіють доступом до міжнародних ринків капіталу, здійснили ряд невеликих угод для збільшення і консолідації земельного банку. Серед активних гравців слід відзначити компанію Kernel, яка на початку року збільшила земельний банк на 100 тис. га в результаті придбання Стіомі, і завершила ще кілька дрібніших угод протягом року. Нещодавно була завершена угода купівлі компанією IMC підприємства Агропрогрес (40 тис. га). Зараз виставлено на продаж кілька великих агробізнесів із земельним банком від 100 тис. га - придбання одного з них може стати вхідним квитком в агробізнес для однієї з великих українських бізнес-груп», - зазначив керуючий директор, голова інвестиційно-банківського департаменту Dragon Capital Брайан Бест .

В енергетиці в 2012 р. основні угоди були пов'язані з приватизацією в генерації і дистрибуції.

Читайте також: "Альфа-груп" приступила до створення міжнародного інвестиційного холдингу

У 2012 р. з банківського ринку почали йти європейські банки, які продавали свої дочірні банки в Україні - серед них Commerzbank, Erste Bank.

«Ряд західних банків продали свої частки в український активах, зокрема, VAB, SEB, Форум, Erste. Західники так само активно розлучалися зі своїми портфелями поганих кредитів (bad loans). Найбільш активними покупцями виступили «Дельта Банк», «Альфа Банк» і Смарт Груп Вадима Новинського. Цього року ми очікуємо продовження цієї тенденції. Знаковою стала покупка Google українського стартапу Viewdle. Є підстави вважати, що західні інвестори будуть більш активно і серйозно шукати цікаві проекти у сфері інформаційних технологій», - зазначив Костянтин Лісничий.

«Наявність продавців і покупців не означає, що переговори між ними завжди завершуються угодою. Власники компаній, які не обтяжені боргами і працюють з гарною маржею, не поспішають продавати сьогодні, а скоріше вичікують найбільшої ціни, спілкуються з потенційними покупцями, щоб оцінити себе. А покупці, особливо іноземні, бачать в Україні достатньо високі ризики, в тому числі валютні, і не готові переплачувати навіть за досить привабливі активи», - резюмував Мирослав Табахарнюк.

Що стосується проблемних активів, тобто, компаній, що мають високе боргове навантаження, то угоди з такими активами сьогодні відбуваються, найчастіше, при готовності кредиторів дисконтувати або реструктуризувати борги. Або ж проблемні активи переходять на баланс банків, які потім будуть намагатися реалізувати такі активи.

Основні гравці

Основними гравцями в нинішньому році будуть виступати в основному вітчизняні групи. Також можливі кілька угод, де покупцями будуть виступати іноземні компанії. «Швидше за все, ми не побачимо багато публічних розміщень українських компаній на закордонних біржах в 2013 р., тому для розвитку компаніям доведеться або залучати борги, або інвестора, стратегічного або фінансового, з метою розвитку. Думаю, продаватися будуть цілком ті компанії, у яких є певні проблеми з боргами, або ті, які не є основним бізнесом тієї чи іншої бізнес-групи», - зазначив Мирослав Табахарнюк.

Читайте також: Світовий обсяг угод M&A в березні впав до рівня 2009 р

З точки зору залучення фінансування, основним фактором будуть ціна ресурсів і можливість їх залучення. «Сигналів для зниження вартості позикових ресурсів поки немає, а привабливість українських компаній на заході залишається низькою, що залишає неможливим IPO і залучення західного капіталу. Говорячи про компанії вартістю до 50 млн дол., з хорошими показниками операційної діяльності, то тут ми не виключаємо і повний продаж бізнесу. Але якщо брати в цілому, то головним джерелом залучення фінансування як і раніше буде саме продаж частки компанії. Як правило, мова буде йти про продаж не профільних активів і створення максимальної вертикальної інтеграції», - сказав Костянтин Лісничий.

Головним інвестором для України, як і раніше, залишався Кіпр. На цю юрисдикцію випадає практично третина інвестицій в Україну. Через нього інвестори репатріюють прибуток і реінвестують у свої підприємства. Разом з Кіпром список інвесторів включає Німеччину, Нідерланди, Росію. Враховуючи недавній сплеск нестабільності у фінансовій сфері на Кіпрі, очікується перетік капіталу в Азію, точніше - в Гонконг і Сінгапур.

Тепер про прогноз на 2013 рік

За словами директора департаменту інвестиційно-банківських послуг ІК «Альтана Капітал» Павла Мішустіна, 2013 р. обіцяє дати нові можливості для компаній із залучення ресурсів на внутрішньому і зовнішньому ринках, що може підстьобнути їх активність у сфері М&А. Зниження девальваційних очікувань допоможе повернути інтерес до України з боку іноземних інвесторів та інвестиційних фондів.

«У 2013 р., за нашими оцінками, ринок М & А може перевищити показник 2012 р. Більше ніж у два рази і подолати рівень 4 млрд дол. В I кварталі 2013 р. зберігається тенденції 2012 р. активність по секторах:« Дельта Банк »завершив операцію з купівлі «Сведбанку» в Україні, грецькі та кіпрські банки в Україні знаходяться в процесі продажу, тривають угоди в нафтогазовому секторі та консолідація в агросекторі. Основними покупцями і раніше виступають українські ФПГ. Скласти їм конкуренцію можуть російські покупці в банківському секторі, металургії та машинобудуванні. Напередодні підготовки до президентських виборів крім угоди з «Інтером» ми припускаємо ще ряд великих угод в медіа-секторі. Також в 2013 р. велика активність може бути в секторі інфраструктури та логістики, яка буде більшою мірою залежати від реалізації проектів з концесії портів», - повідомив керуючий директор, керівник департаменту інвестиційно-банківських послуг Concorde Capital Віталій Струков.

Читайте також: Обсяг злиттів в медіабізнесі в 2012 р. склав майже 75 млрд дол

Експерти очікують зростання кількості угод у банківському секторі - вихід деяких іноземних банків з українського ринку. «У 2013 р. активність в банківському секторі навряд чи знизиться - це ціна, яку банківська система платить за неприборканий докризовий зростання. Банківський бізнес в Україні тимчасово перетворився на колекторський, тому багатьом компаніям, які пройшли пост-кризову реструктуризацію, доведеться нелегко з новими кредиторами», - сказав Павло Мішустін.

«Як і в 2012 р., в 2013 р. буде продовжуватися приватизація великих державних підприємств. Крім приватизації теплоелектроцентралей, енергопостачальних компаній і підприємств з газопостачання, також може бути проведена приватизація вугледобувних підприємств», - додав Брайан Бест.

Читайте також: Микола Лагун оголосив про завершення угоди з купівлі "Кредитпромбанку"

«Цього року вже є дві мегаугоди - продаж« Інтера »за більш ніж 2 млрд дол., продаж «Запоріжтрансформатора» (400-500 млн дол), які дали хороший старт році. Цілком може бути, що до кінця року будуть закриті ще кілька угод, кожна з яких буде оцінена в більш ніж 100 млн дол. Але це не говорить про те, що Україна стає більш привабливою, а швидше навпаки - інвестори, в основному іноземні, прагнуть покинути ринок, який для них не є основним. Головним чинником у цьому році буде апетит продавців, тобто бажання продати, а не торгуватися, реально оцінювати вартість і якість активів. Зовнішні чинники, тобто боргові проблеми Європи, звичайно, матимуть якийсь вплив, але не ключове», - резюмував Мирослав Табахарнюк.

Кількість угод по секторах в Україні в 2012-2013 рр.
Сільське господарство 25
Фінансовий сектор 15
Машинобудування 12
ГМК 15
Послуги 16
Торгівля 4
Енергетика (видобуток + виробництво + дистрибуція) 15
Будівництво + нерухомість 12
Харчова 14
Фармацевтика (виробництво + дистрибуція) 7
За даними компанії «МТ-ІНВЕСТ»

Ольга Бежанова, спеціально для РБК-Україна