ua en ru

Українські виші не увійшли до сотні кращих університетів світу

Автор: RBC.UA
Газета Times та інформаційна група Thomson Reuters оприлюднили рейтинг Times Higher Education за 2013 р., який складається з 100 кращих університетів світу. Українські виші прогнозовано не увійшли до сотні кращих, що ще раз примушує задуматися над змістом і напрямом освітньої реформи в Україні. Дані рейтингу явно йдуть врозріз з оптимістичними заявами міністра освіти і науки Дмитра Табачника, який в одному зі своїх телевиступів у рамках закритої вже програми "Велика політика з Євгеном Кисельовим" висловлював гордість з приводу того, що в українські університети приїжджають вчитися студенти навіть з ЄС.

Газета Times та інформаційна група Thomson Reuters оприлюднили рейтинг Times Higher Education за 2013 р., який складається з 100 кращих університетів світу. Українські виші прогнозовано не увійшли до сотні кращих, що ще раз примушує задуматися над змістом і напрямом освітньої реформи в Україні. Дані рейтингу явно йдуть врозріз з оптимістичними заявами міністра освіти і науки Дмитра Табачника (на фото), який в одному зі своїх телевиступів у рамках закритої вже програми "Велика політика з Євгеном Кисельовим" висловлював гордість з приводу того, що в українські університети приїжджають вчитися студенти навіть з ЄС.

Рейтинг Times Higher Education складений на основі репутації вузу у професорського складу. В опитуванні взяли участь більше 16 тис. викладачів по всьому світі. Респонденти були уважно відібрані так, щоб вийшла повноцінна статистична вибірка. Перші дві позиції дісталися університетам США - Гарварду і Массачусетському технологічному інституту.

Замикає п'єдестал пошани британський Кембриджський університет, Оксфорд опинився на четвертому, а відразу за ним розташувалися Каліфорнійський університет в Берклі і Стенфорд. Російський МДУ опинився на 50 місці разом з Університетом Сіднея. Всього в рейтинг потрапили виші з 20 країн.

Читайте також: Міносвіти не планує в 2013 р. скасовувати ЗНО, - Табачник

Редактор рейтингу Times Higher Education Філ Бейті зазначає, що репутація - показник суб'єктивний, проте він дуже багато означає в сьогоднішньому секторі вищої освіти. Дослідження показало, що репутація університету є вищою цінністю, що перевершує такі чинники, як географічне розташування, зарплата викладацького складу, зміст академічного плану і вартість навчання.

Бейті підкреслює, що рейтинг Times Higher Education став дуже важливим показником престижності різних університетів, своєрідним індексом, в чий бренд люди вірять.

В той же час ректор вишу, що опинився в рейтингу на 50 місці - МДУ - Віктор Садовничий вважає, що про успішність навчального закладу варто судити по затребуваності його випускників на ринку праці. На його думку, до показників подібних рейтингів слід відноситися скептично. Втім, логічним буде припустити, що якби МДУ опинився в першій десятці рейтингу, тон заяв його ректора був би дещо іншим.

Читайте також: Міносвіти пояснило принцип ступінчастої вищої освіти

Ситуація в українській вищій освіті сьогодні суперечлива. З одного боку, існують підстави говорити про деяке подолання проблеми корупції у зв'язку з введенням ЗНО при вступі до університетів, з іншої - це саме ЗНО хочуть в майбутньому скасувати. Про це зокрема заявляв віце-спікер Ради Ігор Калєтнік.

Між Міністерством освіти і університетами йде непримиренна дискусія про автономію вищих навчальних закладів. Тон дискусії задає принципова позиція Києво-Могилянської академії, яка є давнім і переконаним опонентом міністра Дмитра Табачника і навіть намагалася судитися з очолюваним ним відомством. Міністр, у свою чергу, теж робить випади у бік академії. Відома його спроба закрити магістерську програму з журналістики, яка діє в Могилянці, тому що бакалаврської програми по цьому напряму у виші немає.

Читайте також: Вишам необхідно надати автономію не тільки в академічному, але і в господарському плані, - Грищенко

Крім того, останнім часом в Україні загострилася дискусія про те, які дипломи повинні видавати університети - державного зразка або персональні, тобто "брендові". Прем'єр Микола Азаров вважає, що мають бути персональні дипломи. Його підтримує ректор КПІ Михайло Згуровський. Також всім відома ситуація з градацією науково-кваліфікаційних ступенів в Україні - вітчизняна система, успадкована з радянських часів, не відповідає західним стандартам, що стає підставою численних колізій, страждають від яких реальні люди.