Як в Україні посилять відповідальність за домашнє насильство
Верховна Рада ухвалила два закони по боротьбі з домашнім насильством, відповідні європейським стандартам. В Україні вводиться кримінальна відповідальність за подібні злочини, а кривдників будуть вносити в спеціальні реєстри. Також в документах відзначено ряд норм, які допоможуть жертвам відстоювати свої права в суді. У той же час, депутатам так і не вистачило голосів, щоб прийняти важливі поправки, що стосуються насильства, пов'язаного з сексуальною орієнтацією. Це ставить під загрозу заплановану ратифікацію Україною так званої "Стамбульської Конвенції". Детальніше про це - в матеріалі РБК-Україна.
Минулого пленарного тижня парламент прийняв два законопроекти щодо протидії домашньому насильству - "Про запобігання та протидію домашньому насильству" та "Про внесення змін до деяких законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбі з цими явищами". Ці документи відповідають європейським стандартам і окреслюють основні напрямки державної політики щодо боротьби з домашнім насильством.
Так, закон "Про запобігання та протидію домашньому насильству" дає більш чіткі визначення злочинів, пов'язаних із застосуванням фізичної сили чи морального тиску в сім'ях.
Тепер до домашнього насильства прирівнюються не тільки насильницькі дії сексуального характеру, побої або інші прояви фізичної сили, але також - психологічне насильство, погрози, або фінансові обмеження, коли члену сім'ї відмовляють в елементарних потребах.
Документ визначає поняття "сексуальне насильство". До нього відносяться будь-які дії сексуального характеру, вчинені проти волі людини, включаючи примушування до інтимних стосунків з третіми особами. У той же час, будь-які сексуальні дії щодо дитини, навіть з його згоди, вважаються протиправними. До "психологічного насильства" відносяться приниження, переслідування, залякування, словесні образи та інші дії, які завдають шкоди психічному здоров'ю людини, або ті, в результаті яких він відчуває себе в небезпеці. Сюди ж можна віднести контроль в репродуктивній сфері. Наприклад, якщо чоловік змушує жінку зробити аборт.
Покарання посилять
Варто зазначити, що нововведення запроваджують кримінальну відповідальність за домашнє насильство. Раніше в якості покарання людину могли затримати максимум на три години, тепер їй загрожує від 150 годин громадських робіт до двох років в'язниці.
Наприклад, за систематичне фізичне, психологічне або фінансове насильство над чоловіком чи дружиною (теперішнім або колишнім) можуть залучити до громадських робіт на 150-240 годин, або заарештувати на півроку. В особливо важких випадках кривднику загрожує до двох років позбавлення волі. За примус до вступу в шлюб загрожує до трьох років в'язниці. Крім того, суд може заборонити спільне проживання з жертвою. Злочинця можуть позбавити права дзвонити і наближатися до місця проживання жертви на певну відстань. У разі, коли від подібних дій постраждала дитина, кривдника позбавляють права бачитися і спілкуватися з нею.
Якщо побої або інші факти насильства у дитини виявлять педагоги, вони повинні звернутися в Нацполицию і службу у справах неповнолітніх. З постраждалими дітьми повинні працювати практичний психолог або соціальний педагог, організувати такі зустрічі - завдання школи або іншого навчального закладу.
Варто відзначити, після того, як закон запрацює, Національна поліція зможе контролювати злочинців, які здійснювали домашнє насильство, щоб запобігти подібні дії у майбутньому.
Крім того, в Україні з'явиться Єдиний державний реєстр випадків домашнього насильства. На думку авторів закону, він допоможе запобігати повторним випадкам, а правоохоронці зможуть оперативно реагувати на злочини. Однак, за словами Наталії Близнюк, інформацію до реєстру будуть вносити всього на один рік, а як свідчить адвокатська практика - це дуже мало. Адже випадки насильства можуть повторюватися з періодичністю в декілька років. Якщо вину злочинця доведено, було б доцільніше зберігати таку інформацію довше. Тоді і поліції було б легше розслідувати повторні випадки. "Якщо такої інформації немає в реєстрі, то як правоохоронці дізнаються, що чоловік був замішаний у злочині? У моїй практиці був випадок, коли чоловік знущався над дружиною, погрожував їй і навіть побив її брата, якого потім відправили до лікарні. Потім чоловік пішов добровольцем в АТО, та його не було вдома близько десяти місяців. Після повернення він став знущатися над дружиною ще сильніше", - розповіла адвокат.
У той же час, президент правозахисної організації "Ла Страда - Україна" Катерина Левченко зазначає, що до реєстру будуть вносити дані не тільки кривдника, але і того, хто повідомить про злочин. Вона критично ставиться до цієї норми, адже це може зашкодити жертв або свідкам. "Нерідко про випадки домашнього насильства повідомляють сусіди. Але ж потім кривдник може дізнатися, що на нього поскаржилася тітка Маша з п'ятого поверху, і тоді він поб'є і її. Це призведе до подальшої стигматизації жертв насильства", - повідомила Катерина Левченко в коментарі РБК-Україна.
У той же час, у Міністерстві соціальної політики запевняють, що відомості про потерпілих або свідків будуть вноситися виключно за їх згодою. "Відомості про кривдника будуть вносити тільки після ретельної перевірки обставин конкретного випадку", - повідомляється на сайті міністерства.
На кого поширюється
Важливо й те, що список осіб, яких можуть звинуватити в домашньому насильстві, істотно розширюється. Таке насильство умовно поділили на кілька категорій. Крім домашнього насильства у звичному вигляді, коли чоловік робить його проти жінки, існують проблеми в деяких сім'ях учасників АТО. Справа в тому, що у ветеранів нерідко виникають психологічні проблеми, від яких можуть страждати їх близькі. Також автори закону віднесли до окремої категорії насильство в сім'ях переселенців із-за пережитих травм, фінансового неблагополуччя і відсутності нормального житла матері можуть зриватися на родичах, переважно на дітях та старих.
Що важливо, тепер поскаржитися на домашнє насильство зможуть люди, що живуть в цивільному шлюбі або колишні чоловіки та дружини, а також батьки або діти колишнього подружжя. Закон стосується і інших людей, які проживають разом і ділять спільний побут, мають взаємні права та обов'язки, навіть якщо вони не пов'язані родинними узами.
Як зазначила адвокат, що спеціалізується по сімейному праву, Наталія Близнюк, те, що в законі розширили кола осіб, дії яких можна визнати домашнім насильством, важливо. Вона зазначила, що подібні злочини в цивільному шлюбі здійснюють так само часто, як і в офіційному. Крім того, конфлікти нерідко трапляються і між колишнім подружжям.
Вона також зазначила, що раніше випадки насильства в сім'ї взагалі складно було довести в суді. При самому успішному результаті справи, кривдника могли притягнути за статтею "легкі тілесні ушкодження", але і такі випадки були важко доказові. "Те, що новий закон визнає насильством не тільки побої, а також погрози та інші види психологічного тиску - безумовно, плюс", - розповіла РБК-Україна Наталія Близнюк.
Варто відзначити, що в оновленому законодавстві зроблено акцент на захисті дитини. Наприклад, потерпілим від домашнього насильства буде вважатися не тільки неповнолітній, який став жертвою, але й свідок насильства. Така норма відповідає європейським стандартам і Стамбульської конвенції. Необхідність таких нововведень підкреслила постійний представник президента в парламенті, народний депутат (БПП) Ірина Луценко. "Щорічно в Україні три мільйони дітей стають свідками і жертвами домашнього насильства. Точна кількість жертв складно порахувати, адже далеко не всі звертаються за допомогою", - повідомила Ірина Луценко під час прийняття документа.
В Україні будуть створені служби, призначені виключно для людей, які постраждали від домашнього насильства. Існування таких органів відноситься до вимог Стамбульської конвенції. Вони зможуть забезпечити конфіденційний та професійний захист постраждалих, надати їм необхідну допомогу.
За словами Ірини Луценко, завдяки прийнятим законам, у органів влади з'являться реальні механізми захисту всіх постраждалих. Буде профінансовано створення притулків, де жертви домашнього насильства зможуть пройти реабілітацію, отримати психологічну та юридичну підтримку і звернутися на "гарячу лінію".
Критика
В той же час прийняття згаданих законів викликало критику, адже депутати не прийняли норми, що стосуються насильства, пов'язаного з сексуальною орієнтацією або обумовленого гендерними особливостями. За словами представника парламентського комітету у закордонних справах, народного депутата (БПП) Світлани Заліщук, прийняття закону в такому вигляді не сприйме Рада Європи і засудить міжнародне співтовариство. "Рада Європи не визнає ратифікацію Стамбульської Конвенції Україною у такому ампутованому вигляді. Внесені зміни спотворюють суть Стамбульської Конвенції, яка повинна була боротися проти будь-якої дискримінації. Зате голосування в парламенті продемонструвало, що дискримінація в Україні - це частина політичного мислення, частина політичної культури", - написала Заліщук на своїй сторінці в Facebook.
Чергове розчарування. Рада проголосувала за закон про запобігання та протидію домашньому насильству. Альо! Попередньо п...
Опубліковано Svitlana Zalishchuk 7 грудня 2017 р.
У свою чергу, Катерина Левченко зазначила, що вищевказані закони були спрямовані на ратифікацію Стамбульської Конвенції, тому виглядає дивним, що депутати не прийняли важливі норми. Проте вона сподівається, що парламент повернеться до ратифікації пізніше. "Чесно кажучи, для країни це соромно - не ратифікувати документ, який захищає жінок від насильства, коли у нас в Україні відбуваються сотні тисяч випадків домашнього насильства щороку".
У Мінсоцполітики також висловили жаль, що ці норми не були прийняті парламентом. "Разом з тим, в межах компетенції Міністерство соціальної політики і надалі буде працювати над імплементацією в національне законодавство термінів, наведених у Стамбульській конвенції", - йдеться на сайті міністерства.