ua en ru

як в Україні руйнуються пам'ятки архітектури

як в Україні руйнуються пам'ятки архітектури З кожним роком в країні стає все менше архітектурних пам'яток (фото: webscreenshot-googlemaps)

В Україні 1 липня святкують День архітектури. З кожним роком в країні стає все менше архітектурних пам'яток. До парламенту цього року внесли проект закону, прийняття якого посилило б відповідальність за знищення культурної спадщини. Наприклад, за "улюблену" схему забудовників - умисне доведення історичної будівлі до руйнування - порушників пропонувалося штрафувати на суму до 170 тис. гривень. Поки документ розглядають у комітеті Верховної Ради.

У той же час у новинних стрічках можна часто побачити повідомлення про надзвичайні ситуації, пов'язані із знаковими будівлями або місцями в Україні. Так, горіли київський центральний гастроном і особняк Менделевича в Одесі. Лікарня Червоного Хреста у Дніпрі і садиба купця Вeртипороха у столиці - на межі руйнування. Про останні гучні скандали навколо архітектурних пам'яток і гарячі дискусії з приводу нових будівель в історичних місцях - у матеріалі РБК-Україна

Пожежа у Центральному гастрономі у Києві

як в Україні руйнуються пам'ятки архітектури

Нинішній власник будівлі пообіцяв побудувати на місці Центрального гастроному готель (фото: УНІАН)

20 червня у центрі столиці сталася пожежа у будівлі колишнього Центрального гастроному. Ця будівля - найстаріша з вцілілий під час Другої світової війни на Хрещатику. Її побудували в 70-х роках XIX століття. Власником був французький купець Жан-Батист Кане, який відкрив тут готель. Городяни прозвали її "номери Кане". У той час це було одне з культових місць міста, де жив навіть знаменитий художник Михайло Врубель. Після Другої світової війни у будівлі відкрили гастроном, який припинив роботу тільки у 2004-му. Як пояснювали місцева влада - у зв'язку з реконструкцією. Тоді будівлю звільнили від орендарів, виселили мешканців і завісили банером.

У 2008 р. Київрада дозволила продати земельну ділянку, на якій розташована будівля, ТОВ "АБ Інвестиції і розвиток". Компанія хотіла реставрувати будівлю, але не за історичними кресленнями, а за власним проектом. Від об'єкту планували залишити тільки фасадні стіни і вписати у них 10-поверховий офісний центр з двома підземними паркінгами. Київрада дозволила будівництво торгово-офісного комплексу над будівлею. Однак активісти довгий час блокували реконструкцію пам'ятника, яку вважали протиправною.

Як заявив перший заступник Голови Київської міської державної адміністрації (КМДА) Геннадій Пліс, за попередніми висновками пожежа сталася через халатність будівельників. Чиновник доручили профільним департаментам провести перевірку дозвільних документів на реконструкцію будівлі. За словами представника власника будівлі Володимира Калиниченка, у ній планують зробити готель. Він пообіцяв, що проект реставрації буде винесено на громадське обговорення. Терміни реставрації поки не визначені, оскільки вона вимагає великих грошових вкладень і проведення ряду експертиз.

Початок будівництва на місці Сінного ринку у Києві

altaltalt

На місці Сінного ринку хочуть побудувати 14 житлових висоток (фото: travelua. Vc.com-Volpacchionatto, webscreenshot-googlemaps)

Цього року, незважаючи на обурення активістів та громадськості, триває забудова на місці знесеного Сінного ринку. Відомий ринок був побудований у 50-х роках ХХ століття на місці ліквідованого Єврейського базару, щоб не збурювати людей. У ті часи будівля Сінного ринку була однією з найбільших критих торгових площ в СРСР. Вона знаходилася на обліку як пам'ятка архітектури. У 2004 р. Київрада передала ринок до приватної власності.

У середині 2005-го, під тиском громадськості, Держслужба охорони пам'яток культурної спадщини при Міністерством культури знову внесла будівлю Сінного ринку до реєстру пам'яток історії та культури. Однак забудовник оскаржив рішення у суді, і об'єкт виключили з реєстру. Пізніше ринок визнали аварійним і знесли, а на його місці запланували будівництво масштабного житлового комплексу із 14-ти житлових висоток. У середині квітня 2017 року інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю встановила, що будівництво велося із порушеннями і призупинила роботи. Але через кілька тижнів будівництво відновилося, незважаючи на те, що перевірка його законності тривала.

Активісти, які виступають проти забудови Сінного ринку, створили спільноту "Культура проти хамства". Вони проводять музичні мітинги. Перший підсумковий протестний концерт пройшов 10 червня на сходинках київської Мері.

Реконструкція Театру на Подолі у Києві

як в Україні руйнуються пам'ятки архітектури

Вид нового будівлі драматичного Театру на Подолі викликав бурхливе обговорення серед киян (фото: facebook.com-svitlana.kolodii)

Минулого року чимало суперечок викликала реконструкція драматичного театру на Подолі на Андріївському узвозі. Кияни, публічні люди і активісти дискутували на тему, чи вписується будівля у архітектурний ансамбль Андріївського узвозу. План реконструкції театру був затверджений у 2010 р році і підписаний екс-главою Київської міської держадміністрації Олександром Поповим. Гроші на проект виділила корпорація "Рошен". Кондитерська компанія архітектором обрала харків'янина Олега Дроздова. Колишній заступник голови КМДА Павло Рябікін заявляв, що план реконструкції театру затверджували, відповідно до рекомендацій ЮНЕСКО. За його словами, організація вимагає, щоб нові будівлі не стилізували під старовину, адже це "розмиває" історичний ансамбль міста. Тому театр повинен був кардинально відрізнятися від дореволюційних будівель. Але архітектурно-містобудівна рада, яка розглянув цей проект, внесла до нього ряд зауважень. Після цього архітектор повинен був повторно надати проект для затвердження, але Дроздов цього не зробив.

У березні 2017-го при Департаменті містобудування та архітектури КМДА організували робочу групу з 19 учасників, які і вирішать подальшу долю театру на Подолі. Робоча група буде стежити за дотриманням норм чинного законодавства, а у разі перебудови буде враховувати, наскільки новий фасад вписується у архітектурний ансамбль Андріївського узвозу.

Спроба знесення садиби купця Вeртипороха у Києві

як в Україні руйнуються пам'ятки архітектури

Київська прокуратура судилася з власником, щоб повернути будинок у комунальну власність, але програла суд (фото: webscreenshot-googlemaps)

Наприкінці квітня у Києві намагалися зруйнувати садибу XIX століття чернігівського купця Вeртипороха. Тоді підприємець Вeртипорох облаштував у ньому прибутковий будинок, на першому поверсі якого знаходилися продуктові магазини. Будівля розташована на розі вулиць Мeжигірської і Щeкавицької на Подолі. Його почали демонтувати, незважаючи на отриманий у 2016-му статус пам'ятки архітектури місцевого значення, відстояти садибу вдалося лише силами активістів, але до цього будівельники встигли знести кілька внутрішніх перекриттів. Як з'ясувалося, у замовника не було документів, які дозволяють демонтаж або навіть реставрацію будівлі. Крім того, роботи проходили із порушенням правил безпеки і стіни будинку могли впасти на випадкових перехожих. Працівники намагалися виправдатися, що зносять верхній поверх, так як він становить небезпеку. Однак в управлінні охорони культурної спадщини КМДА повідомили, що дозволу на роботи не давали. Як вдалося з'ясувати журналістам проекту "Схеми", раніше будинок перейшов у приватну власність за 4 млн гривень, потім його перепродали. Зараз він належить власнику фірми ТОВ "Центр Інвест" Валерію Мірзаєву Наріман огли. Як стверджує власник, цю будівлю можливо реставрувати тільки після знесення. Варто відзначити, що раніше вже у лютому 2014-го там сталася пожежа. Київська прокуратура судилася із власником, щоб повернути будинок у комунальну власність, але програла суд.

Новобудова замість вілли композитора Ярослава Ярославенка у Львові

altalt

Вілла Ярославенка вже давно знесена новим власником будівлі (фото: galinfo, webscreenshot-googlemaps)

Наприкінці березня 2017 року міська влада Львова дозволила побудувати 4-поверховий житловий будинок на місці вілли відомого композитора Ярослава Ярославенка. Їм не завадило ні те, що будівля була у реєстрі пам'яток місцевого значення, ні те, що активісти намагалися відстояти її протягом майже 10 років.

У 2008 році власник будівельної компанії "Ріел-груп" Ростислав Мельник викупив віллу у родичів львівського композитора, зняв з неї пам'ятну табличку і зніс. У зв'язку із обуренням громадськості, мерія кілька років судилася із Мельником. Наприкінці 2014 року Сихівський районний суд зобов'язав бізнесмена відновити будинок. Він планував подавати апеляцію, але у 2015-му пообіцяв відбудувати віллу у первозданному вигляді. Однак пізніше у міській раді передумали і уклали з Мельником мирову угоду. Йому дозволили не відновлювати віллу, але за умови, що на першому поверсі новобудови буде музична школа імені Ярославенка. Раніше міська рада за бюджетні гроші виготовила проектну документацію відновлення вілли. Місцева влада пояснила компроміс із забудовником тим, що відбудувати подібну будівлю дуже важко і це могло б тривати десятиліттями.

Пожежа в особняку купця Менделевича в Одесі

як в Україні руйнуються пам'ятки архітектури

Особняк Менделевича планують знести, щоб побудувати багатоповерхівку (фото: uc.od.ua)

У вересні 2016 року в Одесі горів будинок по вулиці Маразлієвська, 18. Ця 2-поверхова садиба - один із двох будинків, розташованих на цій вулиці, Юхима Менделевича. Сім'я Менделевичів займалася хліботоргівлею і була однією з найбагатших у місті. За їх замовленням у 1880 році цей особняк спроектував відомий архітектор, автор одеського Пасажу, Лев Влодек. На початку XX століття будівля перейшла у власність міста. У радянські часи тут був дитячий садок Чорноморського морського пароплавства. Як повідомляє "Думська", у 1999 році відділ виконавчої служби Жовтневого районного управління юстиції Одеси продав особняк ТОВ "МП "Одессаелектропастранс ЛТД "за 400 тис. гривень через борги пароплавства. Але через 10 років підприємство подало позов про неправомірний продажу. У" ЧМП "стверджували, що чиновники порушили порядок проведення торгів, так як перед стягненням боргів не провели ревізію рахунків пароплавства. Після цього була низка судових розглядів. Спочатку господарський суд Одеської області ухвалив скасувати акт продажу особняка. Однак у 2010-му колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду скасувала це рішення, аргументуючи тим, що "ЧМП" звернулося занадто пізно, і термін позовної давності минув. У результаті із будівлі зняли арешт, і вона як і раніше належить "МП "Одессаелектропастранс ЛТД ". Останні кілька років будівля у занедбаному стані, ніякі ремонтні роботи не ведуться і вона занепадає. До всього іншого, під час торішньої пожежі вигорів дах і частина вікон. Площа спалаху склала 120 кв. м. Як повідомляє "Думська", особняк Менделевича планують знести, щоб побудувати багатоповерхівку. Власник не понесе відповідальності за знищення будівлі - у 2008 році особняк виключили із переліку пам'яток архітектури.

Готель у частині будинку Мангубі в Одесі

як в Україні руйнуються пам'ятки архітектури

Зараз в частині будинку Мангубі - готель (фото: timer-odessa.net)

В Одесі також постраждав будинок Мангубі. Частина знаменитої будівлі була знищена, а у середині червня на її місці добудували готель "Мілано". Будинок Мангубі - це комплекс із двох будинків, збудованих за проектом архітектора Фелікса Гонсіоровського у 40-х роках XIX століття. Одеський обласний виконком взяв його під охорону ще у 1985 році, а у 2007-му Міністерство культури і туризму занесло його до реєстру нерухомих пам'яток місцевого значення. Зараз частина будівлі належить ТОВ "Готель Мілано Апартаменти". Наприкінці 2014-го Державна архітектурно-будівельна інспекція дозволила реставрувати квартири і фасад будинку із облаштуванням під готель. Однак не було мови про руйнування старої будівлі і зведення нової. Пізніше, у березні 2015-го Міністерство культури відмовило у реставрації, аргументуючи тим, що підприємство не направило відповідний проект. Але частину будинку зруйнували, а на її місці почали будувати багатоповерховий готель. Тоді Одеська міська рада ухвалила зупинити будівництво, але на цьому історія не закінчилася. Слід також зазначити, що наприкінці 2015-го міське управління охорони пам'яток культурної спадщини виключило з реєстру архітектурних пам'яток частину будинку Мангубі, а саме - корпуси А1 і А2.

Обвалення лікарні Червоного Хреста у Дніпрі

altaltalt

Лікарня Червоного Хреста руйнується на очах (фото: webscreenshot-googlemaps, oldcity.dp.ua)

У Дніпрі у травні цього року обрушилася значна частина лікарні Червоного Хреста, яка входить до реєстру пам'яток архітектури. Лікарня знаходиться за адресою вулиця Короленка, 22. Свого часу вона була значущим медичним закладом. Її побудували у 1910 році з ініціативи ватажка дворянства Катеринославської губернії, князя Миколи Урусова. Проектував і будував будинок місцевий архітектор Георгій Панафутін. За радянських часів лікарню надбудували, і вона розвивалася аж до 90-х років. У 2008-му її планували реконструювати, але ніяких конкретних дій місцева влада не вжили. За останні роки тут сталося чотири пожежі. Остання сталася у 2012-му, у результаті чого впали перекриття і будинок залишився без даху. Будівля знаходиться у приватній власності, проте власник не проводить ніяких ремонтних робіт, будівля стоїть занедбаною.