як в Україні проходить вакцинація і чому батьки бояться щеплень
Минулого тижня у Сумах на лікарняному ліжку померла дитина. Причина в тому, що батьки не захотіли вакцинувати її від правця. Всесвітня організація охорони здоров'я констатує, що в Україні менше половини населення роблять щеплення. У той же час, ВООЗ рекомендує, щоб рівень вакцинації населення був не нижче 95 %. Як розповідають лікарі, таких проблем з поставками вакцин у країну, як були в минулі роки, вже немає. Однак серед батьків є багато упереджень на рахунок щеплень. Крім того, навіть деякі медики пропагують відмову від них. Детальніше про це – в матеріалі РБК-Україна.
У звіті Всесвітньої організації охорони здоров'я кажуть, що в 2016 році рівень вакцинації в Україні був все ще нижче 50%. Хоча організація рекомендує, щоб він складав як мінімум 95%. Такі ж низькі показники, як у нас, продемонстрували такі країни, як Нігерія, Сирія, Сомалі, Південний Судан, Чад, Південноафриканська республіка і Екваторіальна Гвінея. В інших світових державах рівень вакцинації населення вище.
Минулого тижня у Сумах померла дівчинка, батьки якої не захотіли її прищеплювати. Поранившись у дворі, вона заразилася правцем. Коли їй стало погано, батьки звернулися в лікарню. Дитину поклали в реанімацію, але врятувати її не вдалося.
Як зазначають медики, якщо б у дівчинки було щеплення від правця, вона була б жива. Головний педіатр управління охорони здоров'я Сумської обласної державної адміністрації Оксана Сташко розповіла РБК-Україна, що батьки не зробили щеплення дочки через недовіру до якості вакцин. "Я з ними розмовляла ще до смерті дитини. І тато, і мама говорили, що у них є недовіра до надання медичної допомоги, і вони боялися наслідків вакцинації", - поділилася Сташко. Педіатр розповіла, що в 2016 році в Сумській області лише 25% дітей у віці до одного року були вакциновані. У першому півріччі 2017-го тільки 24% дітей зробили щеплення. Сташко зазначила, що такій ситуації сприяли широка антивакцинальна кампанія і упередження батьків. "На жаль, не можна сказати, щоб батьки йшли масово щепити своїх дітей. Але можливо, цей випадок їх чогось навчить", - резюмувала лікар.
Закупівлі вакцин
В Україні діє обов'язкова вакцинація проти шести інфекційних захворювань. До них належать дифтерія, коклюш, кір, поліомієліт, правець та туберкульоз. Всього за рахунок держбюджету проходить вакцинація 10 інфекційних хвороб за календарем. У тому числі - гепатиту B, гемофільної інфекції, краснухи та епідемічного паротиту, яку в побуті називають "свинкою".
Також в державну програму імунопрофілактики входять щеплення від сказу, які роблять при укусі тварини.
До 2015 року всі ці вакцини закуповувало Міністерство охорони здоров'я. Тендери проходили кожен рік і в них брали участь внутрішні дистриб'ютори. Тепер закупівлею вакцин для національної програми тимчасово (до 2018 року включно) займаються міжнародні організації. Пізніше в рамках медреформи в Україні має бути створено Національне закупівельне агентство, і обов'язок щодо закупівлі вакцин перейде йому. Як розповів РБК-Україна головний позаштатний дитячий імунолог Києва Федір Лапій, в порівнянні з 2014 роком ситуація з вакцинацією покращилася. На сьогодні в Україні є у достатній кількості вакцина від поліомієліту, краснухи, кору і свинки. Крім того, 28 серпня в Україну завезли 580 тис. доз бельгійської вакцини проти кору, краснухи і свинки. І на сьогодні можна забезпечити всіх дітей до 18 років щепленнями від цих трьох захворювань.
За словами Лапія, якщо б функції не перейшли до "ЮНІСЕФ" та "ПРООН", країна могла б залишитися взагалі без вакцин від поліомієліту, правця та туберкульозу. Справа в тому, що російські вакцини більше не представлені на нашому ринку. Проблема не тільки в російській агресії, але і в законодавстві України щодо перереєстрації ліків. Раніше вакцину треба було спочатку зареєструвати, завезти, запропонувати міністерству і тільки потім купити. Зараз реєстрацію раніше незареєстрованих вакцин проводять вже після закупівлі.
Виконавчий директор благодійного фонду "Пацієнти України" Ольга Стефанишина повідомила РБК-Україна, що міжнародним організаціям також вдалося заощадити гроші на закупівлі. І кошти, що залишилися, з 2016-го року пішли на закупівлі в 2017-м. В якості прикладу вона навела вакцину від поліомієліту, яку МОЗ у 2014 році закуповував за 7,35 доларів, а міжнародні організації закуповують по 89 центів.
Відмова від щеплень
Незважаючи на обов'язковість щеплень, від них можна відмовитися. Дитині до 14 років проводять вакцинацію лише за згодою батьків. Починаючи з 2010 року, відмова повинна бути у письмовій формі. Таким чином, пацієнт бере відповідальність за своє здоров'я. Перед відмовою від щеплень, пацієнта повинен проінформувати лікар.
У той же час, у дитини, яка не пройшла вакцинацію, можуть виникнути проблеми з дитячим садком або школою. У законі "Про захист населення від інфекційних хвороб" йдеться, що дитина, якій не зробили необхідні щеплення, не має права відвідувати дитячий колектив. Якщо у дитини є протипоказання, через які вакцинацію провели з порушенням календаря або не проводили взагалі, то рішення про її допуск у колектив приймає консиліум лікарів.
У той же час, президент Ліги захисту громадянських прав В'ячеслав Костилєв зазначив у коментарі РБК-Україна, що згідно з Конституцією, дитячі садки і школи не можуть відмовляти дітям. Конституція має вищу юридичну силу, а в ній йдеться, що кожен має право на середню освіту, а також – на освіту в дошкільних закладах. За словами Костилєва, практика показує, що дитсадки і школи готові приймати дітей без щеплень, а основні перешкоди створюють лікарі в поліклініках. "Якщо дитина пройшла медогляд і отримала довідку про те, що здоровий, то навчальні заклади готові прийняти її і так. Однак багато лікарів не бажають давати довідку про стан здоров'я без усіх щеплень", - зазначає Костилєв. В таких випадках він радить просити у лікаря письмову відмову. За словами Костилєва, батьки, чиїм дітям не давали довідку про стан здоров'я через відмову від вакцинації, неодноразово зверталися до суду. В судовому порядку їм найчастіше вдавалося відстояти право на освіту.
Наприклад, в минулому році Овруцький районний суд Житомирської області зобов'язав дитсадок зарахувати дитину, батьки якої відмовилися від щеплень. Як стало відомо з Єдиного реєстру судових рішень, позов подали батьки дитини, яку дошкільний заклад не захотів брати. Відмову від щеплень батьки мотивували наявністю шкідливих речовин у вакцині.
Серед деяких батьків поширене упередження проти щеплень. Громадська організація Ліга захисту громадянських прав також виступає проти вакцинації. В'ячеслав Костилєв мотивує це тим, що у вакцинах містяться такі токсичні компоненти, як солі ртуті. Крім того, за словами Костилєва, щеплення іноді призводили до розвитку аутизму та інших серйозних захворювань.
У той же час, педіатр Михайло Соколовський зазначає, що кількість ртуті, що перебуває у вакцинах в якості консерванту, дуже мізерна, і не може нашкодити здоров'ю дитини. Соколовський повідомив РБК-Україна, що жодного разу не зустрічав випадки, коли було доведено, що у дитини після щеплення розвинувся аутизм. За його словами, всі ці розмови відбуваються на рівні чуток. "Перед застосуванням вакцини проводять багаторівневі дослідження, які тривають не один рік. Перед тим, як використовувати вакцину, необхідно довести її безпеку та ефективність. Все, що у нас і в Європі сертифіковане, все це перевірено з точки зору безпеки", - підкреслив Соколовський. Він також зазначає, що в таких розвинених країнах з високим рівнем медицини, як Великобританія, країни ЄС, Ізраїль, США рівень вакцинації становить як мінімум 90% населення. У цих країнах високий рівень відкритості інформації, і якщо б вакцини дійсно були шкідливі, то населення б масово відмовлялося від них, вважає медик.
Соколовський поскаржився, що серед українських лікарів також є люди, які через непрофесіоналізм або бажання попіаритися рекомендують не робити щеплення. "Зазвичай вони кажуть про це в усній формі. Якщо у доктора переконання, що щеплень робити не потрібно, нехай пише про це в медичну картку. В такому випадку, якщо з дитиною станеться найстрашніше, доктора можна притягнути до відповідальності", - уточнює Соколовський. За його словами, після того, як в Україні запрацює медична реформа, кожен лікар первинної мережі буде матеріально зацікавлений у тому, щоб люди робили щеплення. Зарплата лікаря буде збільшуватися залежно від зменшення захворюваності на ділянці. Тобто, якщо більшість дітей зроблять щеплення від грипу, і потім не будуть хворіти, лікар отримає винагороду.
Протипоказання
Звичайно, ускладнення від щеплень іноді трапляються, але педіатр Михайло Соколовський рекомендує зіставляти ризики. "Ризики захворіти на правець багаторазово вище, ніж ризики алергічної реакції. До того ж, якщо вакцинація проходить в лікувальному закладу, як це належить, дитині завжди зможуть надати медичну допомогу", - розповів педіатр.
Варто відзначити, що серед абсолютних протипоказань для щеплень: вроджений імунодефіцит, СНІД, онкологічні захворювання, а також - вроджений і набутий порок серця у термінальній стадії. До відносних протипоказань відносяться захворювання в гострій формі, та ж застуда з підвищеною температурою. Однак, після того, як вона пройде, щеплення можна буде зробити. Лікар зазначає, що якщо робити вакцинацію в терміни, регламентовані календаря Всесвітньої організації охорони здоров'я, коли дитині до року, вона взагалі не має хворіти. Адже діти на грудному вигодовуванні рідко хворіють.
Західний досвід
На відміну від України, в країнах Євросоюзу і США людей з календарем щеплень вакцинують як мінімум від 13 інфекційних захворювань. У більшості західних держав роблять щеплення проти пневмококової а також ротавірусної інфекції, проти папіломмавірусу, в США – проти гепатиту А.
Федір Лапій зазначає, що вакцинація від цих хвороб могла б значно полегшити життя українських батьків. Наприклад, від ротавірусної інфекції страждає майже кожна дитина до двох років. У неї спостерігається нудота, діарея, через такі симптоми дітей доводиться госпіталізувати. Класти дитину в лікарню не довелося б, якби її можна було прищепити. Так як в такому випадку захворювання могло б протікати тільки в легкій формі. Це, зокрема, могло б знизити навантаження на стаціонари. Пневмококова вакцина попереджає пневмонію у дітей, а отже – і тяжкі наслідки, які вона нерідко викликає.
За словами імунолога, в Україні список необхідних щеплень менший через брак фінансування. Крім того, на ситуацію впливає відсутність необхідної кваліфікації лікарів. Адже для того, щоб в національній програмі з'явилися нові вакцини, повинні бути медики, які будуть надавати необхідну консультацію населенню.