ua en ru

Україна втрачає позиції в світовому рейтингу свободи слова

Автор: RBC.UA
Через випадки цензури та напади на журналістів Україна в 2009 році опустилася на дві строчки в світовому рейтингу свободи слова та посіла 89-е місце у списку зі 175 країн, поділивши його із Сенегалом. Це слідує з оприлюдненого сьогодні Індексу свободи преси, що щорічно складається міжнародною організацією «Репортери без кордонів».

Через випадки цензури та напади на журналістів Україна в 2009 році опустилася на дві строчки в світовому рейтингу свободи слова та посіла 89-е місце у списку зі 175 країн, поділивши його із Сенегалом. Це слідує з оприлюдненого сьогодні Індексу свободи преси, що щорічно складається міжнародною організацією «Репортери без кордонів».

Вище України в списку опинилися такі країни як Албанія (88-е місце), Уганда та ОАЕ (поділили 86-е місце), Еквадор (84-е), Перу (85-е), Грузія (81-е). Сусідами нашої країни в рейтингу стали також Монголія (91-е місце), Гвінея-Біссау (92-е), Ізраїль (93-е), Катар (94-е), Болівія (95-е), а також Кенія і Замбія (96-е і 97-е місця відповідно).

Перші місця в списку поділили між собою Данія, Фінляндія, Ірландія, Норвегія та Швеція. При цьому кількість європейських країн, що посідають перші строчки в рейтингу, в порівнянні з минулим роком скоротилася до 15 (у 2008 р. було 18). Найгірші результати у Італії (49-е місце) і Франції (43-і). Як відзначають експерти, на позицію Італії вплинув тиск на ЗМІ з боку держави, насильство з боку мафії по відношенню до журналістів, а також обговорення законопроекту, який обмежує використання пресою інформації. Франція втратила 8 позицій в порівнянні з минулим роком через втручання влади в роботу преси, а також переслідування журналістів і обшуки в редакціях.

США піднялися в рейтингу з 40-го місця на 20-е, завдяки адміністрації нового глави Білого дому Барака Обами. Експерти при цьому вказують, що до влади країни все ще залишаються питання, зокрема щодо журналістів, що працюють в Іраку та Афганістані.

Росія в рейтингу свободи слова опустилася на 12 пунктів, посівши 153-е місце і вперше опинившись позаду Білорусі, яка піднялася з 154-го на 151-е місце. Як відзначають експерти, на втрату позицій РФ вплинули цензура з боку влади, що посилюється, а також безкарність вбивств журналістів і правозахисників.

На пострадянському просторі кращі позиції в рейтингу свободи преси посіли Естонія (6-е місце), Литва (10-е), Латвія (13-е), найгірші - Арменія (111-е), Киргизстан (125-е), Казахстан (142-е), Азербайджан (146-е), Узбекистан (160-е) і Туркменістан (173-е).

Останні місця в рейтингу посіли Північна Корея (174-е місце) та Ерітрея (175-е).

Індекс свободи преси-2009 складається щорічно на основі опитувань журналістів і правозахисників зі всього світу, для визначення рівня тиску на ЗМІ, насильства по відношенню до журналістів, безкарності за порушення свободи преси, наявності цензури, можливостей для критики та ін.