ua en ru

Україна планує здійснити в 2010 р. п'ять стартів ракет

Автор: RBC.UA
У 2010 р. планується здійснити 5 стартів ракет-носіїв української розробки. Про це повідомив журналістам заступник генерального директора Національного космічного агентства України (НКАУ) Едуард Кузнєцов після представлення підсумків спільного проекту по обміну досвідом між організаціями космічних галузей України, Німеччини і Франції, передає кореспондент РБК-Україна.

У 2010 р. планується здійснити 5 стартів ракет-носіїв української розробки. Про це повідомив журналістам заступник генерального директора Національного космічного агентства України (НКАУ) Едуард Кузнєцов після представлення підсумків спільного проекту по обміну досвідом між організаціями космічних галузей України, Німеччини і Франції, передає кореспондент РБК-Україна.

За його словами, в 2009 р. країна зайняла 9,5-10% світового ринку пускових послуг. "Цього року плануємо зберегти ці темпи, щоб утриматися на 4-5 позиції, хоча це і буде складно", - сказав він.

У 2010 р. очікуються пуски ракет "Дніпро" і "Зеніт" за проектами "Космотрас" і "Наземний старт". У квітні із стартового комплексу "Ясний" (РФ) повинен стартувати носій "Дніпро" з двома французькими супутниками.

На його думку, цього року не вдасться здійснити пуск ракети "Зеніт-3SL" за програмою "Морський старт". "У них було одне замовлення на цей рік, але його перенесли на 2011 р.", - сказав заступник гендиректора. В той же час він впевнений, що реалізація цього проекту продовжиться. Кількість стартів ракет-носіїв космічного призначення в 2009 р. в світі зросла в порівнянні з 2008 р. на 9 - до 78. Україна ділить з Китаєм четверте місце за кількістю пусків ракет в 2009 р. Носії української розробки стартували шість разів. Всі пуски завершилися успішно.

Також Е.Кузнєцов він повідомив, що запуск українського супутника дистанційного зондування Землі "Січ-2" перенесений з квітня на жовтень 2010 р. через недостатнє фінансування. За його словами, цей проект буде одним з пріоритетних на 2010 р. Його фінансування планується врахувати в держбюджеті.

"Січ-2" планується запустити на ракеті-носієві "Дніпро". Цей апарат пропонується включити в програму "Глобальний моніторинг навколишнього середовища і безпеки" (GMES).

Уряд 3 лютого 2010 р. доручив НКАУ забезпечити підготовку і проведення запуску, випробувань і експлуатацію космічного апарату "Січ-2" і блоків перспективної авіоніки для виконання загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми України на 2008-2012 рр.

Крім того, Е.Кузнєцов повідомив, що українсько-канадський проект зі створення супутника зв'язку вартістю 254 млн дол. поки не реалізується. За його словами, новий генеральний директор НКАУ Юрій Алексєєв, що приступив до виконання обов'язків 15 березня, має намір взяти під свій контроль цю програму.

Канадське експортне агентство (Export Development Canada, EDC) виділило необхідні кошти, але вони не використовуються через неузгодженість технічних позицій. На думку експертів, терміни запуску супутника доведеться переносити, оскільки тільки на його виготовлення піде близько двох років.

У серпні 2009 р. уряд Юлії Тимошенко повідомив, що канадська компанія MacDonald, Dettwiler and Associates Ltd. (MDA) виграла конкурсний відбір на створення космічного сегменту національної супутникової системи зв'язку "Либідь". Всі витрати в сумі 254 млн дол. покриваються за рахунок кредиту EDC, виданого на 10 років під 5,1% річних. У грудні 2009 р. MDA заявила про підписання контракту з Україною, повідомивши про плани завершити узгодження деталей "протягом найближчих місяців".

Запуск супутника планувався на вересень 2011 р.

Нагадаємо, розпорядженням Кабінету міністрів України від 13 березня 2010 р. Олександр Зінченко був звільнений з посади гендиректора НКАУ. Ю.Алексєєв приступив до виконання обов'язків гендиректора НКАУ 15 березня 2010 р. Також Ю.Алексєєв очолював НКАУ з серпня 2005 р. по лютий 2009 р.