ua en ru

Україна може віддати підземні сховища газу в оренду "Газпрому"

Автор: RBC.UA
Росія готова обговорювати з Україною питання про зниження ціни на газ.

Росія готова обговорювати з Україною питання про зниження ціни на газ, заявив президент РФ Дмитро Медведєв, що знаходиться з візитом в Бразилії, повідомляє ВВС.

Д.Медведєв також повідомив, що наступного тижня планує провести позачергову зустріч з Президентом України Віктором Януковичем.

У той же час, як повідомляє "Комерсант-Україна", зустріч може відбутися 21 квітня в Харкові. Україна просить у Росії знижки на 4 млрд дол. за рік і без неї не може затвердити бюджет відповідно до вимог МВФ.

За даними видання, натомість Київ серед іншого готовий віддати "Газпрому" в оренду частину сховищ газу, повернути Росії Кременчуцький НПЗ і допустити її як співвласника в майбутні блоки АЕС.

У свою чергу, Партія регіонів заперечує можливість передачі в оренду РФ підземних сховищ газу України. Про це РБК-Україна заявив голова підкомітету з питань міжнародної економічної політики, нардеп від ПР Олексій Плотніков.

"Ця інформація не відповідає дійсності і це страшилка, яку поширює наша опозиція. У нас не буде ніяких поступок національних інтересів, і мова не йде про втрату національних інтересів, будь то передача газових сховищ або сприяння Росії в приватизації низки об'єктів на території України. Газові переговори йдуть абсолютно спокійно з точки зору наших інтересів і ціни на газ", - сказав він.

У той же час, голова комітету ВРУ з питань палива та енергетики і голова фракції НУ-НС Микола Мартиненко заявив, що у нього немає інформації про можливу передачі підземних газових сховищ Росії. При цьому він додав, що у разі потреби комітет розгляне це питання.

Джерело видання, знайоме з ходом підготовки візиту, стверджує, що причина зсуву термінів - у необхідності терміново затвердити бюджет, який залежить від ціни російського газу. Справа в тому, що уряд перервав переговори з МВФ про надання чергового траншу кредиту, оскільки не зміг затвердити бюджет на 2009 р. з дефіцитом менше 6%, як того вимагає фонд.

При нинішніх цінах на газ будуть потрібні субсидії "Нафтогазу" і дефіцит бюджету буде вдвічі більшим, пояснив вчора перший віце-прем'єр Андрій Клюєв. Він підкреслив, що проект бюджету "повністю готовий і єдиною проблемою є саме ціна на газ".

Джерело в уряді України повідомило виданню, що є пропозиції і не з газових питань. Зокрема, Київ пообіцяв Москві укласти два контракти на закупівлю ядерного палива - на один рік і на п'ять років (конкурентом російського Твела виступає американський Westinghouse). "Також запропоновано побудувати два енергоблоки Хмельницької АЕС за російськими технологіями (за рахунок російських кредитів - видання), щоб у майбутньому "Росатом" міг стати їх власником на паритетних засадах", - сказав чиновник.

Кременчуцький НПЗ до 2007 р. контролювався "Татнафтою", але потім перейшов до групи "Приват". Тепер, пояснює джерело виданню, НПЗ повернуть у державну власність, потім на його базі буде створено СП з "Газпром нафтою". У нафтокомпанії ситуацію не коментують.

Одночасно уряд України готовий надати російським інвесторам "гарантії недоторканності вкладень". Джерела видання в українських міністерствах кажуть, що мова йде про інтерес СИБУРу до Одеського припортового заводу і ВАТ "Стирол", контрольний пакет якого належить народному депутату від Партії регіонів Миколи Янковському. Також "Трансмашхолдінгу" дозволять в травні знову купити "Луганськтепловоз".

Нагадаємо, за словами народного депутата від Партії регіонів Олексія Плотнікова, Верховна Рада розгляне проект бюджету на 2010 р. у першому читанні 27 квітня.

Відзначимо, Д.Медведєв у ході зустрічі у Вашингтоні з В.Януковичем 13 квітня заявив, що російська сторона готова обговорювати нові пропозиції Києва з приводу ціни на газ.

Раніше, 12 квітня відбулися переговори глави українського уряду Миколи Азарова з прем'єр-міністром Російської Федерації Володимиром Путіним. За результатами зустрічі, В.Путін повідомив, що М.Азаров "зробив пропозиції щодо ряду питань у газовій сфері".

Відзначимо, що в II кварталі ціна газу для України складає 330 дол. за тис. куб. м проти 305 дол. в I кварталі.