ua en ru

Україна лідирує за темпами інфляції серед країн СНД

Автор: RBC.UA
Річний рівень інфляції в середньому по країнах СНД в січні-лютому 2010 р. в порівнянні з аналогічним періодом 2009 р. склав 8%, повідомив Міждержавний статистичний комітет Співдружності Незалежних Держав (СНД). За даними статкомітету, найбільший рівень інфляції в січні-лютому 2010 р. по відношенню до відповідного періоду 2009 р. був зафіксований в Україні (11,3%).

Річний рівень інфляції в середньому по країнах СНД в січні-лютому 2010 р. в порівнянні з аналогічним періодом 2009 р. склав 8%, повідомив Міждержавний статистичний комітет Співдружності Незалежних Держав (СНД).

За даними статкомітету, найбільший рівень інфляції в січні-лютому 2010 р. по відношенню до відповідного періоду 2009 р. був зафіксований в Україні (11,3%), найменший - в Киргизії (1,8%). Інфляція у Вірменії склала 8,2%, в Росії - 7,6%, в Казахстані - 7,4%, в Білорусі - 6,2%, в Таджикистані - 5,4%, в Молдові - 4,4%. Дані по Туркменії і Узбекистану не наводяться.

Відзначимо, напередодні прем'єр-міністр України Микола Азаров висловив незадоволеність тим, як віце-прем'єри Сергій Тігіпко і Андрій Клюєв протидіють зростанню цін. "Уряд повинен зробити все від нього залежне для зміцнення позитивних тенденцій та послідовного подолання негативних факторів. Особливе занепокоєння викликає спроба окремих власників використати своє монопольне становище або картельні домовленості для підвищення цін. Я хочу нагадати всім, що цінова стабільність, особливо зараз, є важливою умовою позитивних змін в економіці і соціальній сфері, а головне - для подальшого економічного зростання. Тому звертаю увагу А.Клюєва і С.Тігіпка, на недостатність заходів, які вони вживають, щоб забезпечити стабільність цінової ситуації", - сказав М.Азаров. Він також запевнив, що "уряд буде використовувати всі наявні можливості для утримання цінової ситуації в інтересах суспільства".

У свою чергу, керівник групи радників голови Національного банку України Валерій Литвицький заявив напередодні, що в Україні зростає загроза посилення інфляційного тиску."Економічна активність стала нижче, а ціновий тиск став більше. Ця тенденція не дуже добра. Вже декілька місяців ми маємо інфляцію поза 1%, або наближений до 1%", - відзначив В.Литвицький. За його словами, інфляція за 2 місяці 2010 р. нижче ніж за аналогічний період минулого року. Але другий місяць поспіль ціни зростають дедалі швидше. Приміром, в грудні інфляція склала 0,9%, у січні - 1,8%, у лютому - 1,9%. Щоправда, волатильність інфляції зменшилася, додав він. "Чинниками зростання темпів інфляції є монетарна і фіскальна бюджетна активність України в останні місяці, "синдром січня", вплив очікувань у зв'язку з виборами, вплив динаміки уповільнення імпорту", - сказав він.

В.Литвицький повідомив, що в умовах падіння імпорту та нульового зростання ВВП з боку вітчизняних сільгоспвиробників, а також зростання доходів населення підстав розраховувати на зниження інфляції у січні-лютому не було.

Він також повідомив, що протягом 2 місяців спостерігався "розігрів" ділової активності, індикатором чого стало зростання цін виробників. Другий місяць вони тримаються на рівні 1,9%.

Для того щоб стримати зростання інфляції, на думку В.Литвицького, необхідно залишити облікову ставку на поточному рівні, сприяти поміркованому (до 7,8 грн/дол.) посиленню курсу гривні. Уряду також треба до прийняття державного бюджету здійснювати виконання видаткової частини на касовій основі. "Слід оновити всі існуючі антиінфляційні заходи уряду і Нацбанку з урахуванням особливості поточної фази макроекономічного циклу", - відзначив В.Литвицький.

Як повідомлялось, за даними вітчизняного Держкомстату, інфляція в Україні у лютому в порівнянні із січнем ц.р. склала 1,9% (у січні 2010 р. - 1,8%). У грудні 2009 р. інфляція в Україні склала 0,9% по відношенню до листопада і 12,3% по відношенню до грудня попереднього року. Інфляція за січень-грудень 2009 р. по відношенню до аналогічного періоду 2008 р. склала 15,9%. У 2008 р. інфляція в Україні склала 22,3%, в 2007 р. - 16,6%.