ua en ru

Україна вшановує пам'ять героїв Крут

Автор: RBC.UA
29 січня - День пам'яті героїв Крут. У більшості областях України пройдуть заходи зі вшанування подвигу героїв Крут.

29 січня - День пам'яті героїв Крут. У більшості областях України пройдуть заходи зі вшанування подвигу героїв Крут.

Президент України Віктор Ющенко та прем'єр-міністр Юлія Тимошенко спільно взяли участь у церемонії і поклали квіти до пам'ятника Героям Крут у Києві.

До дня Пам'яті героїв Крут Кабмін України передав меморіальний комплекс "Пам'яті Героїв Крут" у державну власність. "Прийняти пропозицію Чернігівської облради та Міністерства оборони щодо передачі цілісного майнового комплексу меморіального комплексу "Пам'яті Героїв Крут" у державну власність з віднесенням його до сфери управління зазначеного Міністерства", - йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, 29 січня 1918 р. на залізничній станції поблизу селища Крути за 130 км на північний-схід від Києва відбувся бій між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та 300-ми київськими студентами, що захищали підступи до Києва. Основу українських добровольців складали бійці створених за ініціативою молодіжного Братства українських самостійників Юнацької школи імені гетьмана Богдана Хмельницького та Студентського куреня Українських січових стрільців - переважно студенти Київського університету, політехнічного інституту та гімназисти.

Бій тривав 5 годин. Всі студенти загинули. У перебігу військових дій цей бій вирішального значення не мав, - та у свідомості багатьох він набув особливого значення завдяки героїзму української молоді, яка загинула в нерівному бою біля Крутів.

Після підписання Брестського миру, який замінив владу більшовиків на австрійців та німців, 19 березня 1918 року в Києві відбувся урочистий похорон на Аскольдовій горі 28-ми полеглих у бою під Крутами бійців.

Існувало багато версій, чому сталися трагічні події під Крутами. У загибелі студентів звинувачували керівництво українських збройних сил, яке кинуло їх напризволяще перед загрозою сильного і небезпечного ворога.

Десятиліттями історія бою або замовчувалась, або обростала міфами і вигадками, як в закордонній, так і у вітчизняній історіографії. Лише згодом, у 2006 р. на місці бою встановлено пам'ятник i у 80-ті роковини бою монетним двором випущено в обіг пам'ятну гривню.