ua en ru

Україна увійшла до списку країн, звинувачених США в обмеженні свободи віросповідання

Автор: RBC.UA
Державний департамент США вчора опублікував щорічний звіт про свободу совісті та віросповідання в світі в 2011 р. Окрема частина доповіді присвячена Україні.

Державний департамент США вчора опублікував щорічний звіт про свободу совісті та віросповідання в світі в 2011 р. Поряд з Китаєм, Росією, Пакистаном та Іраном, яких традиційно критикують за утиски свободи віросповідання, автори звіту внесли в нього Францію і Бельгію за заборону мусульманкам носити в громадських місцях одяг, що приховує обличчя. В Україні основними проблемами у цій сфері названі антисемітизм і дискримінація мусульман, повідомляє "Комемрсант-Украина".

У звіті держдепартаменту США про дотримання релігійних свобод у світі в 2011 р. ідеться про утиск прав на свободу віросповідання авторитарними урядами. Формами утиску названі спроби перешкодити діяльності певних релігійних груп. Зокрема, це стосується бахаї і суфіїв в Ірані, християн у Єгипті, ахмаді в Пакистані та Індонезії, тибетським буддистам і християнам у Китаї. Утиски прав мусульман зафіксовані в Європі, зокрема, у Франції та Бельгії. Ці країни критикують за законодавчу заборону мусульманкам носити в громадських місцях хіджаб, нікаб і інші предмети одягу, що приховують обличчя.

Окрема частина доповіді присвячена Україні. У нашій країні держдепартамент США зафіксував факти антисемітизму і дискримінації мусульман. "У 2011 р. з України надійшло кілька повідомлень про антисемітський вандалізм. Так, 12 серпня було сплюндровано єврейський цвинтар у Павлограді, 12 жовтня розмальовано будівлю єврейської громади в Сумах, 17 та 19 листопада опоганені меморіали геноциду в Кіровограді та Севастополі, а 9 грудня - пошкоджена синагога в Сумах. У вересні представники партії "Свобода" організували марш "Умань без хасидів", протестуючи проти щорічного паломництва хасидів на могилу іменитого рабина, похованого в Умані", - йдеться в доповіді.

Разом з тим, головний рабин Києва та України Моше Реувен Асман відзначає зменшення кількості антисемітських проявів, "хоча не такими швидкими темпами, як хотілося б". "Можливо, вперше за роки незалежності наш уряд зробив кроки для того, щоб поліпшити ситуацію. Наприклад, нам повернули сувої Тори. Подолавши величезний опір комуністів і бюрократичного апарату, ми отримали дозвіл на будівництво музею Голокосту в Бабиному Яру. Держдепартаменту США слід було б загострити увагу саме на цьому", - зазначив головний рабин Києва та України.

Заступник муфтія мусульман Криму Айдер Ісмаїлов вважає, що в Україні права мусульман не утискаються. Він перерахував лише деякі труднощі. Серед них проблеми повернення культурних будівель, виділення землі під будівництво мечетей. "Хочу відзначити і заборону мусульманкам фотографуватися в хустці на офіційних документах, - підкреслив Айдер Ісмаїлов. - Але в цілому, якщо людина хоче здійснювати обряди в мусульманській традиції, то великих проблем у нього в Україні не виникне".

Між тим, директор Релігійно-інформаційної служби України Тарас Антошевський заявив, що держдепартамент США акцентує увагу на тих питаннях, які "його більше цікавлять". За його словами, в Україні існують і інші проблеми в галузі віросповідання: "Наприклад, зараз повсюдно йде боротьба між християнськими громадами за храми. Крім того, в Сумах та Криму фіксуються виступи православних проти протестантів". Ситуація, на думку Антошевського, почала погіршуватися два роки тому: "Певним релігійним організаціям стало вигідно вирішувати свої проблеми безпосередньо з владою, і не раз за рахунок шкоди іншим релігійним організаціям".

Серед країн СНД, на думку авторів доповіді, релігійні свободи найбільше порушуються в Росії, Туркменії та Узбекистані. Так, у Російській Федерації зафіксовані відмови в реєстрації релігійних громад і видачі віз прочанам, а також затримання членів релігійних меншин. "Хоча офіційної релігії в державі немає, Російської православної церкви та обраним духовним течіям надаються преференції", - зазначено в доповіді. Уряд Туркменії критикують за те, що вони "не роблять різниці між мирними релігійними зборами і екстремістською діяльністю". В Узбекистані на законодавчому рівні утискається розвиток будь-яких релігійних течій, які вважаються загрозливими для національної безпеки. Крім того, в цій країні штрафами і навіть тюремним ув'язненням караються мусульмани, які моляться за межами офіційно дозволених мечетей.

Як повідомлялося, Європейська комісія проти расизму та нетерпимості (ЄКРН) заявила на початку цього року, що незважаючи на певні успіхи в боротьбі з расовою і етнічною дискримінацією в Україні, деякі питання продовжують викликати занепокоєння. Нагадаємо, ще у вересні 2011 р. голова Верховної Ради України (ВР) Володимир Литвин заявляв, що парламент має забезпечити законодавчу базу для боротьби з антисемітизмом.

Нагадаємо, в лютому 2012 р. Кабінет міністрів України схвалив план стратегії боротьби з дискримінацією в Україні щодо здійснення прав і свобод особистості. Президент України Віктор Янукович заявив через півроку, у липні, що стратегію потрібно терміново прийняти, щоб запобігти проявам ксенофобії та нетерпимості.