Україна починає головування в ОБСЄ
Сьогодні, 1 січня 2013 року, Україна змінила Ірландію на посту головуючої країни в Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ).
Читайте також: Україна розглядає ОБСЄ як інструмент для вирішення заморожених конфліктів, - Янукович
Зазначимо, що напередодні міністр закордонних справ України Леонід Кожара (на фото ліворуч) заявив про налаштованість України забезпечити ефективне головування в ОБСЄ у 2013 р. і підтвердив раніше заявлені Україною пріоритети головування.
У розмові Кожари з екс-генеральним секретарем ОБСЄ Ламберто Дзанньером останній наголосив на готовності секретаріату та виконавчих структур організації надавати всебічне сприяння майбутньому чинному голові ОБСЄ, функції якого протягом 2013 року буде виконувати міністр закордонних справ України.
Зі свого боку Кожара підтвердив заявлені українською стороною пріоритети майбутнього головування України в ОБСЄ та націленість на конструктивну роботу з метою сприяння ефективному виконанню організацією покладених на неї завдань.
Читайте також: Україна сподівається на підписання Угоди про асоціацію з ЄС у 2013 р., - Янукович
Як заявив заступник голови Ради Організації об'єднаних націй (ООН) з прав людини Крістіан Штрогаль, щоб країну на чолі ОБСЄ сприймали серйозно, вона повинна своїми діями реагувати на критику.
"Від цього залежить не тільки реноме України, але й авторитет ОБСЄ як організації. Як відреагує Київ, покажуть наступні 12 місяців", - зазначив дипломат. За його словами, в цьому головуванні можна угледіти як шанс для країни, так і виклик для організації.
"Головуюча країна - обличчя організації і в той же час двигун її політичного розвитку. Для кожної країни головування - можливість досконально перевірити, наскільки вона виконує свої зобов'язання в рамках ОБСЄ. Україна - не єдина країна, у якій спостерігаються недоліки", - наголосив Штрогаль.
Читайте також: У Києві 5-6 грудня 2013 р. пройде засідання Ради міністрів ОБСЄ
Раніше офіційний Київ заявляв, що Україна під час головування в ОБСЄ у 2013 році буде робити особливий акцент на захисті прав і свобод людини, а також приділяти особливу увагу врегулюванню "заморожених" конфліктів, зокрема у Придністров'ї та Нагірному Карабаху.
Крім того, Київ збирається ініціювати питання про повернення до режиму контролю над звичайними збройними силами в Європі і нерозповсюдження зброї масового ураження.
Як відомо, після перемоги на президентських виборах Віктора Януковича на початку 2010 року Україна сама опинилася під прицілом критики ОБСЄ. Останні вибори в український парламент, що відбулися в жовтні минулого року, місія спостерігачів від ОБСЄ назвала недостатньо прозорими і зауважила використання в ході виборчої кампанії адміністративного ресурсу. Також спостерігачі заявили, що демократичний процес в Україні повернув назад.
Читайте також: Україна не зможе вирішити питання контролю озброєння, головуючи в ОБСЄ, - експерт
ОБСЄ неодноразово висловлювала стурбованість тюремним ув'язненням екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, засудженої на сім років за перевищення повноважень при підписанні газової угоди з РФ у 2009 році.
Організація з безпеки і співробітництва в Європі - найбільша у світі регіональна організація, що займається питаннями безпеки. Вона об'єднує 57 країн, розташованих у Північній Америці, Європі та Центральній Азії. Колишня назва організації - Нарада з безпеки і співробітництва в Європі. НБСЄ було скликано за ініціативою СРСР і соціалістичних держав Європи як постійно діючий міжнародний форум представників 33 європейських держав, а також США і Канади, для вироблення заходів зменшення військового протистояння і зміцнення безпеки у Європі. У 2014 році головування в ОБСЄ перейде від України до Швейцарії.
Раніше у МЗС заявляли, що Україна активно буде використовувати своє головування в ОБСЄ у 2013 році для боротьби з торгівлею людьми.