ua en ru

Україна зняла обмеження на експорт зерна

Автор: RBC.UA
Україна зняла обмеження на експорт зерна. Таке рішення було ухвалене на засіданні робочої групи з функціонування ринку зерна в Міністерстві аграрної політики і продовольства, повідомив генеральний директор Української аграрної конфедерації Сергій Стоянов.

Україна зняла обмеження на експорт зерна. Таке рішення було ухвалене на засіданні робочої групи з функціонування ринку зерна в Міністерстві аграрної політики і продовольства, повідомив генеральний директор Української аграрної конфедерації Сергій Стоянов.

На думку Стоянова, зняття обмежень, швидше за все, не призведе до активізації експорту зернових культур, оскільки ціни на них на внутрішньому ринку вищі світових.

Експерт підкреслив, що на зовнішні ринки найімовірніше буде поставлено не більше 200 тис. тонн пшениці, з яких 80 тис. тонн на сьогоднішній день вже знаходяться у портах.

Нагадаємо, раніше глава профільного міністерства Микола Присяжнюк повідомив, що Україна до кінця маркетингового року може експортувати ще 500 тис. тонн пшениці.

Читайте також: Експорт сільгосппродукції з України в 2012 р. виріс на 40%

Станом на 11 квітня експорт зерна склав 20,2 млн т. Основу експорту на сьогодні складає кукурудза. Її на зовнішні ринки поставлено більше 11 млн т. Також росте динаміка експорту продуктів переробки зерна, зокрема, муки. Її з початку поточного маркетингового року поставили на зовнішні ринки майже 160 тис. т.

Крім того, за даними Присяжнюка, наявних запасів зерна досить для внутрішніх потреб. При цьому є ще значні можливості експорту в квітні-червні. "В Україні немає підстав для виникнення дефіциту зерна на внутрішньому ринку. Крім того, враховуючи процеси, які відбуватимуться на зовнішньому і внутрішньому ринках, показники балансу коректуватимуться. Загалом, до кінця липня ми плануємо виконати постачання прогнозованих обсягів зерна, тобто експортувати 24,6 млн т зернових", - додав Присяжнюк.

Читайте також: Україна здатна забезпечити продбезпеку без обмеження експорту зерна, - Присяжнюк

Раніше Присяжнюк заявляв, що Україна здатна забезпечити продовольчу безпеку країни без ухвалення рішення про обмеження експорту зернових культур. Також, за словами Присяжнюка в 2012 році українські експортери вийшли на нові ринки, зокрема Японії, Тайваню, Швейцарії, Об'єднаних Арабських Еміратів і Південно-Африканської Республіки.

Нагадаємо, 28 листопада 2012 р. перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Іван Бісюк заявив, що Кабінет міністрів України не планує обмежувати експорт пшениці. Бісюк підкреслив, що поки немає такої необхідності.

На початку жовтня 2012 р. стало відомо, що Україна обмежить експорт продовольчої пшениці у випадку, якщо її запасів вистачатиме тільки для забезпечення продовольчої безпеки. Учасники ринку, втім, не виключали відмову від експорту. Зокрема, президент Української зернової асоціації Володимир Клименко заявив, що зернотрейдери готові припинити експорт продовольчої пшениці. Президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко також підтримав готовність до узгоджених дій і виконання положень меморандуму, відзначивши, що вільні для експорту обсяги продовольчої пшениці на той момент були майже вичерпані.

Читайте також: Більше половини експорту в I кварталі склали метал і сільгосппродукція

Минулого разу Кабмін удавався до заборони експорту після поганого урожаю 2010 р. Тоді квоти на експорт зернових були введені урядом на початку жовтня 2010 р. на строк до 31 грудня 2010 р.. В кінці 2010 р. квотування було продовжене до 31 березня 2011 р., потім уряд вирішив продовжити квотування зерна ще на три місяці. Повністю квоти були скасовані тільки 4 червня 2011 р.

Як повідомлялося, через несприятливі погодні умови в 2012 р. виробництво пшениці в Україні зменшилося, в порівнянні з 2011 р., майже на третину.