ua en ru

Україна зможе подати заявку на участь у торгівлі викидами парникових газів з 6 лютого 2012 р

Автор: RBC.UA
Україна зможе подати заявку на відновлення статусу відповідності вимогам Кіотського протоколу 6 лютого 2012 р., після оприлюднення остаточного звіту групи міжнародних експертів (ERT) Секретаріату Рамкової конвенції ООН з питань зміни клімату (РКЗК ООН). Про це повідомляє прес-служба Держагентства екологічних інвестицій України.

Україна зможе подати заявку на відновлення статусу відповідності вимогам Кіотського протоколу 6 лютого 2012 р., після оприлюднення остаточного звіту групи міжнародних експертів (ERT) Секретаріату Рамкової конвенції ООН з питань зміни клімату (РКЗК ООН). Про це повідомляє прес-служба Держагентства екологічних інвестицій України.

Проект звіту про перевірку буде офіційно переданий Україні для обговорення до 12 грудня 2011 р., а остаточний звіт очікується до 6 лютого 2012 р. Після цього, згідно з процедурами Кіотського протоколу, Україна зможе подати заявку на відновлення статусу прийнятності вимогам Кіотського протоколу.

Нагадаємо, група міжнародних експертів (ERT) Секретаріату Рамкової конвенції ООН з питань зміни клімату (РКЗК ООН) 15 жовтня завершила дослідження оновленого національного кадастру викидів парникових газів України за 1990-2009 рр.. Попередні висновки експертів носять позитивний характер, що дає підстави для поновлення України в системі міжнародної торгівлі квотами на викиди парникових газів.

Нагадаємо, з 12 жовтня участь України в міжнародній торгівлі викидами парникових газів тимчасово призупинена. Таке рішення було прийняте комітетом з дотримання Секретаріату РКЗК ООН зі зміни клімату у зв'язку з "невідповідністю національної системи обліку викидів парникових газів вимогам Кіотського протоколу".

У той же час, в України залишається можливість продавати одиниці скорочення викидів (термін, що використовується для визначення скорочень викидів парникових газів: діоксид вуглецю, метан, закис азоту, гідрофторвуглеці, перфторвуглероди і гексафторид сірки) за міжнародною процедурою.

На одному з найближчих засідань Комітет розгляне звіт України про ведення Кадастру викидів парникових газів до 2010 р.

19 вересня повідомлялося, що Міністр екології та природних ресурсів України Микола Злочевський погодив з Організацією з розробки нових енергетичних та промислових технологій (НЕДО, Японія) проекти, oj в перспективі будуть реалізовуватися в рамках Кіотського протоколу.

В середині вересня Президент України Віктор Янукович попередив прем'єр-міністра України Миколи Азарова та першого віце-прем'єра, міністра економічного розвитку Андрія Клюєва про можливі звільнення в разі невиконання Україною міжнародних зобов'язань за Рамковою конвенцією ООН про зміну клімату та за Кіотським протоколом до цієї програми.

13 вересня повідомлялося про рішення Кабінету міністрів продано 6 млн 712,113 тис. тонн еквівалента CO2.

Зазначимо, за словами прем'єр-міністра Азарова, в Україні в 2011 р. за кошти в рамках Кіотського протоколу буде відремонтовано 3000 шкільних котелень. Крім того в Криму в 2011-2015 рр.. планується реконструювати 99 шкіл на суму 270 млн грн.

30 серпня повідомляли, що в Україні може бути тимчасово припинена можливість торгівлі квотами на викид парникових газів і реалізації проектів спільного впровадження.

Комітет з виконання зобов'язань Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату попередньо визнав, що Національний кадастр антропогенних викидів України не відповідає міжнародним вимогам. На думку експертів ООН, національна система обліку викидів та поглинання парникових газів є не достатньо прозорою, послідовною, повною і точною, як того вимагають міжнародні норми. "Проблема з українським кадастром - це верхівка айсберга. Вона виникла через відсутність даних у всіх секторах економіки. Дані про викиди записуються на основі статистичних даних, ніхто не перевіряє, чи відповідають вони фактичним викидам. Наприклад, експерти ООН зазначили, що по 17 промисловим процесам дані відсутні або конфіденційні. Причому кількість конфіденційних даних, в порівнянні з попереднім кадастром збільшилася.

Зазначимо, перевищувати 100% квоти, встановленої відносно базового 1990 р., - 920 млн ОВК - Україні заборонено. За даними Національного електронного реєстру антропогенних викидів та абсорбції парникових газів, в країні введено в обіг 460,4 млн ОВК від обсягу всієї квоти. Резерв на весь період дії Кіотського протоколу становить 2,14 млрд ОВК. З них Україна перерахувала на рахунки інших країн 71,9 млн одиниць.

У березні 2009 р. Україна продала 30 млн одиниць встановленої кількості (1 ОВК відповідає 1 т СО2) Японії, потім ще 3 млн ОВК Іспанії за ціною 10 євро за одиницю. Про намір придбати ще 150 млн ОВК заявляли Нова Зеландія та Швейцарія.

Вуглецеві одиниці - частина національної квоти країни на викид парникових газів, які можуть передаватися між країнами в рамках механізму торгівлі квотами. ERU - одиниця, дорівнює одній метричній тонні еквівалента діоксиду вуглецю (СО2).

На даний момент, резерв на період дії зобов'язань Україною становить 1 млрд 852 млн 385,130 тис. т еквівалента СО2.
Україна ратифікувала Кіотський протокол в лютому 2004 року і отримала можливість реалізувати невикористані нею квоти по викидах газів на суму до 2,5 млрд дол.